Komputery News Poradniki

Jak łatwo i szybko zainstalować system operacyjny – Instalacja Windows 10

Instalacja systemu operacyjnego wielu użytkownikom kojarzy się z problematyczną czynnością i wolą niejednokrotnie zlecić to specjalnemu serwisowi zajmującymi się sprzętem IT. Przyznam, że pierwsze systemy operacyjne wymagały znajomości komend, aby instalacja przebiegła bezproblemowo obecnie instalatory opracowane zostały w trybie graficznym, a sama reinstalacja przypomina instalację programu użytkowego. W tym poradniku pokażę Wam, jak łatwo i bez potrzeby oddawania komputera do serwisu zainstalować w łatwy i szybki sposób system operacyjny Windows 10.
 
Założę, że macie już przygotowany nośnik instalacyjny (oryginalna płyta DVD lub specjalnie przygotowaną pamięć USB lub kartę pamięci). Domyślnie komputer startuje z dysku twardego, dlatego też musimy najpierw wskazać mu ścieżkę do nośnika z Windowsem 10. Aby to zrobić musimy uruchomić Boot Menu podczas uruchamiania się komputera. Boot Menu wywołamy naciskając pulsacyjnie zaraz po uruchomieniu komputera klawiszem F12, F11, F8, ESC, F2 – taką informację znajdziemy w instrukcji obsługi płyty głównej. Po odpowiednim naciśnięciu klawisza na ekranie powinno pojawić się okno wyboru, z jakiego miejsca ma wystartować komputer. Z menu wybieramy pozycję CD/DVD-ROOM lub Pendrive, USB-HDD, Removable Devices i potwierdzamy klawiszem Enter.
 
Po uruchomieniu się instalatora na ekranie zobaczymy logo Windows 10, a po krótkiej chwili niebieski ekran z informacją, że instalator rozpoczyna pracę.
 
Pierwszym oknem, jaki się nam ukaże jest wybór języka instalacji. Jeżeli wszystko się zgadza, a tak powinno być to klikamy przycisk Dalej.
 

fot. Jakub Schulz

 
Następnie wybieramy Zainstaluj teraz
 
fot. Jakub Schulz

 
W kolejnym oknie konieczne jest podanie 25-znakowego klucza produktu. Po wpisaniu odpowiedniego klucza klikamy Dalej.
 
fot. Jakub Schulz

 
W następnym kroku musimy zapoznać się z licencją systemu Windows i zaznaczyć pole ,,Akceptuje postanowienia licencyjne” i kliknąć przycisk Dalej.

 

fot. Jakub Schulz

 
Wybieramy opcję Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane).
 
fot. Jakub Schulz

 
Teraz pora na najważniejszą część instalacji, czyli wybór miejsca instalacji systemu. Instalator daje nam narzędzia potrzebne do partycjonowania i formatowania dysku. Partycjonowanie dysku to nic innego jak dzielenie dysku na mniejsze części. Na jednej może znajdować się system i programy użytkowe zaś na drugiej przechowywać będziemy ważne dla nas dane, które nie ulegną straceniu, gdy system z jakiś powodów przestanie działać. Pamiętajmy jednak, że każde formatowanie dysku usuwa dane nieodwracalnie. Gdy w oknie zaznaczymy interesującą nas partycję na dole uaktywnią się opcje. Opcja Usuń służy do usunięcia/formatowania partycji w celu utworzenia nowej, Formatowanie służy do pozostawienia podziału dysku, ale usunięcie wszystkich danych oraz, gdy mamy Nieprzydzieloną część na dysku opcja Nowy pozwoli nam na utworzenie świeżej partycji.
 
fot. Jakub Schulz

 
Dokonując modyfikacji na dysku zostaniemy poinformowani, że partycja zostanie usunięta wraz ze znajdującymi się na niej danymi. Klikamy OK i czekamy aż wszystkie zmiany zostaną wprowadzone. Rozmiar poszczególnych partycji zależy od indywidualnych preferencji każdego użytkownika.
 
fot. Jakub Schulz

 
Po wybraniu partycji, na której docelowo ma zostać zainstalowany system klikamy Dalej i dopiero teraz rozpocznie się właściwy etap instalowania systemu Windows 10. Teraz możemy udać się na mały odpoczynek gdyż instalacja potrwa ok 10-20 minut w zależności od szybkości naszego sprzętu.
 
fot. Jakub Schulz

 
Po ponownym uruchomieniu komputera zobaczymy logo systemu Windows oraz napis Przygotowywanie. W tym czasie komputer zostanie uruchomiony kilka razy.
 
fot. Jakub Schulz

 
Gdy cały proces instalacji dobiegnie końca naszym oczom ukaże się ekran konfiguracyjny, który posłuży nam do personalizacji systemu wedle naszych preferencji. W pierwszym kroku zostaniemy poproszeni o wybór naszego regionu. Tutaj wybieramy Polska i naciskamy Tak.
 
fot. Jakub Schulz

 
Następnie sprawdzamy czy wybrany układ klawiatury to Polski (programisty) i klikamy Tak. Jeżeli potrzebujemy kilku układów klawiatury możemy dodać je w następnym oknie, jeżeli nie chcemy tego robić wybieramy Pomiń.
 
fot. Jakub Schulz

 
Kolejne okno służy do połączenia się z siecią Wi-Fi o ile nasz komputer posiada bezprzewodową kartę sieciową. Ze swojego doświadczenia zalecam, aby ten krok pominąć i zrobić to później z poziomu Pulpitu.
 
W następnym kroku system poprosi nas o nadanie nazwy użytkownika i opcjonalnego hasła. Po wykonaniu tych czynności wybieramy Dalej.
 
fot. Jakub Schulz

 
fot. Jakub Schulz

 
W kolejnym etapie instalator zapyta nas o prywatność. Jest tego dużo, ale warto poświęcić temu uwagę. Ja większość wyłączam, po czym naciskam przycisk Akceptuj.
 
fot. Jakub Schulz

 
Tym sposobem dotarliśmy do końca instalacji czystego systemu operacyjnego Windows 10. Teraz przyszła pora, aby połączyć się z siecią, aktywować system, zainstalować potrzebne sterowniki i spersonalizować pozostałe ustawienia według naszych preferencji.
 
Jeżeli macie jakieś pytania lub problemy dotyczące instalacji systemu zapraszam do konwersacji w komentarzach. Jeżeli jesteście zainteresowani instalacją systemu Windows 7 czy Windows 8.1 zapraszam do moich wcześniejszych poradników.
 
Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *