Komputery News Poradniki

Tworzenie obrazu ISO z płyty CD/DVD

Zawartość płyt z systemem operacyjnym lub jakimś programem możemy łatwo zapisać na komputerze w celu ich szybkiego powielenia lub też stworzenia bootowalnego pendrive. Oto poradnik, jak szybko stworzyć obraz ISO z płyty CD/DVD.

Przygotowanie do pracy

Do stworzenia pliku ISO będzie nam potrzebna oczywiście płyta, darmowy program do tworzenia obrazów, oraz nieco miejsca na dysku. W poradniku omówię tworzenie obrazu ISO systemu MS Windows 10.

Aby pobrać program ISO-Recorder, użyty w tym poradniku, klikamy TUTAJ. Instalacja wygląda standardowo i w niczym nie odbiega od instalacji innych programów. Może was zastanawiać, że program nie posiada własnego interfejsu. Zaszywa się on bowiem w systemie i jest dostępny po wywołaniu menu kontekstowego po naciśnięciu prawym przyciskiem myszy (PPM) na nasz napęd w oknie Mój komputer/Ten komputer.

Tworzenie obrazu ISO

fot. Technologiczna
  1. Jak widzimy, w oknie „Ten komputer”, po włożeniu płyty z systemem ukazuje się ona w stacji dysków DVD RW (E:). Oznacza to, że system wykrył nośnik i jest on gotowy do pracy. Klikamy na niego prawym przyciskiem myszy.
fot. Technologiczna

2. Po kliknięciu PPM na stację dysków, ukazuje nam się menu kontekstowe. Odszukujemy w nim opcję „Create image from CD/DVD” i ją wybieramy.

fot. Technologiczna

3. Po wybraniu ww. opcji, pojawia nam się wreszcie okno dialogowe programu. W polu „To:” możemy wybrać miejsce, w jakim plik ISO zostanie zapisany.

fot. Technologiczna

4. Ja wybrałem, by plik ISO został zapisany na mój dysk przenośny. Po wybraniu lokalizacji, klikamy przycisk „Zapisz”.

fot. Technologiczna

5. Teraz pozostaje nam czekać, aż program skopiuje wszystkie pliki i zapisze je jako jeden plik ISO w wyznaczonym przez nas miejscu.

fot. Technologiczna

6. Gotowe! Aby zamknąć program, klikamy przycisk „Finish”. Teraz przejdźmy do nośnika USB i sprawdźmy, czy plik ISO został tam zapisany.

fot. Technologiczna

7. Wszystko się zgadza! Właśnie udało nam się zrobić obraz płyty w formacie ISO.

 

Teraz możecie zabrać się za tworzenie bootowalnego pendrive’a!

 


Link do strony ISO Recovery

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *