Porady okołotechnologiczne

Roboty spawalnicze ABB, FANUC, KUKA – zastosowanie automatyzacji w spawaniu

Automatyzacja w przemyśle trwa nieprzerwanie od dziesięcioleci, skutecznie zastępując zawodny czynnik ludzki i podnosząc efektywność produkcji. Wcześniej robotyzacja dotyczyła przede wszystkim obszarów, w których dominowały proste i powtarzalne czynności, jednak z czasem rola automatyzacji ewoluowała. Wraz z rozwojem technologii, pojawiły się nowe możliwości zastosowania robotów i wykorzystania ich do bardziej skomplikowanych operacji. Jako przykład posłużyć może spawanie detali w przemyśle motoryzacyjnym oraz w elektronice, gdzie liczy się najwyższa precyzja. Jaka obecnie jest rola robotów spawalniczych i czy już niebawem całkowicie zastąpią one ludzi?

Nowoczesne roboty spawalnicze – zalety automatyzacji procesu spawania w przemyśle

Dzisiejsze roboty spawalnicze to zaawansowane technologicznie urządzenia, które gwarantują wysoką powtarzalność zadań, mobilność w zakresie (prze)programowania trajektorii ruchu oraz najlepszą precyzję. Sprzęt ten sprawdza się zarówno w przypadku spawania większych elementów, jak i mniejszych detali. Obecnie największym powodzeniem cieszą się przegubowe roboty spawalnicze, a nieco rzadziej roboty kartezjańskie (tzw. bramowe). Duże możliwości kinetyczne układu ramienia oraz stosowaniu tzw. obrotników spawalniczych, robot przemysłowy przegubowy potrafi spawać detale w jednym mocowaniu.

Praca robotów spawalniczych zapewnia wysoką jakość spoiny i doskonałą jej wytrzymałość, a proces ten cechuje się powtarzalnością, co jest trudne do uzyskania przez operatora manualnego. Oprócz tego, czas jarzenia łuku jest niemal 3-krotnie dłuższy, co wpływa na zwiększenie wydajności pracy, a w efekcie na szybki zwrot inwestycji w roboty spawalnicze i poprawę konkurencyjności zakładu produkcyjnego. Na wdrożeniu tego rodzaju sprzętu najbardziej zyskał przemysł. Nowoczesne roboty spawalnicze znajdują dziś zastosowanie m.in. w branży motoryzacyjnej – przy produkcji samochodów, jak też w przemyśle elektronicznym. Istotną kwestią wykorzystywania w przemyśle robotów spawalniczych jest ponadto poprawa bezpieczeństwa pracy.

Niezawodne roboty spawalnicze – rodzaje

Na rynku można znaleźć różne niezawodne roboty spawalnicze. Rodzaje automatów spawalniczych zdeterminowane są m.in. przez budowę, specyfikę pracy urządzenia i/lub wykorzystywaną metodę spajania elementów. W procesie spawania stosuje się wiele technik, a wśród najpopularniejszych jest np. spawanie metoda TIG, MIG oraz spawanie punktowe, elektryczne łukowe, plazmowe czy ultradźwiękowe. Jeśli chodzi o funkcjonalność, niezawodność i gwarancję najwyższej jakości pracy, to szczególnie cenione są szwajcarskie roboty spawalnicze ABB, niemieckie automaty KUKA czy sprzęt japońskiej marki FANUC.

Czy programowanie robotów spawalniczych ma przyszłość?

Efektywność pracy robotów spawalniczych w dużej mierze zależy od optymalnej konfiguracji i obsługi sterowanych komputerowo maszyn. Programowanie robotów spawalniczych jest kluczem do wykorzystania potencjału technologicznego innowacyjnych automatów oraz uzyskania wysokiej wydajności pracy na danym stanowisku. Przedsiębiorcy są świadomi tej zależności, dlatego na rynku pracy można aktualnie zaobserwować wzmożony popyt na specjalistów w zakresie programowania robotów spawalniczych na najwyższym poziomie.

 

Umiejętność programowania automatów do spawania to dzisiaj olbrzymia szansa na znalezienie intratnego zatrudniania i awans płacowy, dlatego pożądane stają się profesjonalne kursy robotów spawalniczych. Wszystkie osoby, które planują pracować z tego typu robotami oraz chcą zapoznać się z ich funkcjonowaniem czy obsługą, mogą skorzystać z oferty na kurs programowania robotów spawalniczych, który jako pierwsza w kraju organizuje Akademia Dla Przemysłu (ADP). Podczas kursu przyszli programiści mają okazję do zdobycia teoretycznej i praktycznej wiedzy w obszarze kompleksowej obsługi różnych marek robotów, m.in. KUKA, ABB, FANUC.

Artykuł powstał we współpracy z:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *