News Poradniki

Jaki osuszacz powietrza najlepszy?

Masz problem z nadmiarem wilgoci w domu? Przyczyn takiego problemu może być wiele. Możemy się z nim spotkać między innymi w trakcie trwania prac budowlanych, gdy nadmiar wody zalega w ścianach i posadzkach. Z wilgocią muszą radzić sobie też osoby, których nieruchomości znajdują się na terenach podmokłych lub zostały zalane. Wysoka wilgoć w pomieszczeniu może sprzyjać powstawaniu grzybów i pleśni, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy osuszacz powietrza.

Osuszacz powietrza z pewnością przyda się w trakcie prac budowlanych i wykończeniowych. Pomiędzy kolejnymi etapami prac znacznie skróci czas oczekiwana na osuszanie pomieszczeń. Będzie też świetnym sposobem na pierwszą pomoc, gdy nieruchomość zostanie narażona na zalanie lub działanie wód gruntowych. Warto pamiętać jednak o tym, że pomoże nam on usunąć skutki nadmiernej wilgoci, ale nie wyeliminuje jej przyczyny.

Sprawdź ranking osuszaczy powietrza – Skapiec.pl

Jaki osuszacz powietrza najlepszy?

Decydując się na zakup osuszacza powietrza, warto zapoznać się z podstawowymi parametrami. Przede wszystkim jest to wydajność urządzenia, która informuje nas o tym, ile wilgoci z otoczenia urządzenie da radę wychwycić w określonym czasie. Producenci najczęściej przedstawiają ten parametr w litrach na dobę. Na ostateczną wydajność urządzenia mogą jednak wpływać temperatura oraz wilgotność otoczenia. Może to być odczuwalne szczególnie jeśli zdecydujemy się na zakup osuszacza kondensacyjnego, dlatego też warto sprawdzić, jak zmienia się wydajność w zależności od warunków.

Istotną informacją jest też przepływ powietrza, który mierzony jest w metrach sześciennych na godzinę. Jakie znaczenie będzie miał ten parametr? Im większy przepływ powietrza, tym urządzenie lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, które mają dużą powierzchnię. Przydatne będzie to również w przypadku nietypowych układów, gdzie oczyszczanie wszystkich zakątków będzie bardziej skomplikowane. Przykładowo jeśli zdecydujemy się na zakup osuszacza o przepływie powietrza na poziomie 100 m³/h, który będzie pracować w pomieszczeniu o powierzchni 50 m³, pozwoli on na wykonanie dwóch wymian powietrza w ciągu godziny.

Wady i zalety osuszaczy powietrza

Największą zaletą osuszaczy powietrza jest możliwość osuszenie zalanych lub wilgotnych pomieszczeń, w których mogłaby pojawić się pleśń lub grzyby, które negatywnie wpływają na kondycję ścian budynku oraz zdrowie osób przebywających w takich pomieszczeniach. Jeśli odpowiednio dobierzemy urządzenie do swoich potrzeb, będziemy mieli pewność, że będzie ono bardzo skuteczne. Osuszacze powietrza mogą też pochłaniać nieprzyjemne zapachy z pomieszczenia. Mają też jednak pewne wady. Przykładowo wydajność osuszaczy kondensacyjnych będzie zależna od warunków panujących w pomieszczeniu, które ma być osuszane. Największą wydajność osiągają przy temperaturze około 30 stopni i wilgotności 80%.

Drugi rodzaj osuszaczy powietrza to urządzenia adsorpcyjne. Mają one stałą wydajność niezależnie od tego, w jakich warunkach temperatury i wilgotności pracują. Można je wykorzystywać nawet w pomieszczeniach o temperaturze bliskiej 0 stopni. Będą jednak pobierać znacznie więcej prądu niż osuszacze kondensacyjne. Niestety i ten rodzaj urządzeń ma swoje wady. Są wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, przez co nie będą nadawać się do pracy w trakcie prac budowlanych. Nie sprawdzą się też w pomieszczeniach z dużą ilością pyłów.

Jak działa osuszacz powietrza

W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na dwa rodzaje osuszaczy powietrza: kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Osuszacze kondensacyjne zbierają wilgoć z powietrza, następnie schładzają je tak, by osiągnąć punkt rosy i doprowadzić do skraplania. Powietrze najpierw trafia do zimnego parownika, w którym skroplona woda wpływa do specjalnego zbiorniczka. Następnie powietrze jest ogrzewane, co dodatkowo zmniejsza jego wilgoć. Po osuszeniu wraca do pomieszczenia.

Osuszacz adsorpcyjny działa na innej zasadzie. Wykorzystuje się w nim substancje o właściwościach pochłaniających. Najczęściej jest to żel krzemionkowy. Wilgotne powietrze trafia do rotora – obrotowego bębna, który pokryty jest substancją, która ma pochłaniać wilgoć. Wysuszone powietrze z rotatora trafia do pomieszczenia, a zawilgocony adsorbent trafia do przestrzeni, w której przepływa gorące powietrze. Następnie razem z wilgocią odprowadzane jest na zewnątrz pomieszczenia, a substancja pochłaniająca wraca ponownie na rotor.

Osuszacz najlepszy na wilgoć w domu

Wybór osuszacza do domu będzie zależał od konkretnych potrzeb. Inne urządzenie przyda się w przypadku, gdy będziemy chcieli osuszyć mniejszą powierzchnię po zalaniu, a inne w sytuacji, gdy potrzebujemy regularnie usuwać wilgoć na przykład z piwnicy. Dlatego też warto odpowiednio dopasować wydajność sprzętu do wielkości pomieszczenia, poziomu zawilgocenia oraz tego, jak często będzie wykorzystywany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *