Zastanawiasz się jaki aparat fotograficzny wybrać na początek? Zobacz nasze porady!

Fotografia towarzyszy nam w życiu codziennym. W tych wyjątkowych, jak i zwyczajnych chwilach. Zdjęcia są wspaniałą formą zapisywania momentów i towarzyszących im emocji. Fotografowanie może być również wspaniałym hobby czy sposobem na zarabianie pieniędzy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi rozważa zakup aparatu fotograficznego, który da lepsze efekty niż te znajdujące się w smartfonach. Wybór odpowiedniego urządzenia na początek przygody z zaawansowaną fotografią może być jednak bardzo trudny, gdyż w sprzedaży znajdziemy setki różnych modeli aparatów oferujących odmienne możliwości w innych przedziałach cenowych. Jeśli stoisz właśnie przed takim wyborem, to zapoznaj się z poniższymi poradami, które specjalnie zebraliśmy, aby ułatwić ten zakup!

Jaki aparat fotograficzny na początek? O czym warto wiedzieć?

Aparaty fotograficzne oferują zwykle znacznie więcej możliwości, niż urządzenia znajdujące się w naszych smartfonach. Pierwszy model aparatu, od którego warto rozpocząć fotografowanie powinien być intuicyjny w obsłudze, a także możliwie lekki i niewielki. Cechy te nie zniechęcą nas do używania nowego sprzętu. Ciężkie i duże urządzenie sprawiałoby problem np. podczas pieszych wędrówek, wskutek czego częściej zostawialibyśmy je w domu. Mały i lekki aparat tego problemu nie sprawi.  Chętnym rozwijania się w fotografii odradzamy ponadto zakup najtańszego modelu aparatu, gdyż ten okaże się niewiele lepszy od aparatu wbudowanego w nasz smartfon i szybko stanie się dla nas zbyt słaby.

Po więcej informacji związanych z wyborem odpowiedniego aparatu i innego fotograficznego sprzętu zachęcamy do odwiedzenia portalu fotorankingi.pl Znajdziecie w nich wiele cennych porad, a także warte uwagi rankingi sprzętu fotograficznego.

Czy aparat musi być drogi aby był dobry?

Aparat fotograficzny składa się z wielu podzespołów. Są to między innymi obiektyw, matryca światłoczuła, procesor przetwarzania sygnału wraz z innymi elementami elektroniki oraz obudowa i ekran. Produkcja wysokiej jakości elementów jest znacznie droższa niż tworzenie modułów małych aparatów do smartfonów czy kamer internetowych, co niestety przekłada się na finalny koszt całego aparatu. Cechy sprzętu w praktycznie każdym przedziale cenowym możemy jednak dostosować do własnych potrzeb – to za sprawą dużego wyboru urządzeń w sklepach. Dodatkową przewagę mają urządzenia z wymienną optyką, czyli lustrzanki i bezlusterkowce. Kupując osobno obiektyw i korpus aparatu możemy zdecydować o jakości i parametrach każdego z nich osobno.

Jakie rodzaje aparatów cyfrowych są warte rozważenia dla początkującego fotografa?

Do wyboru mamy kilka rodzajów urządzeń. Są to aparaty kompaktowe o różnych możliwościach, cenie i gabarytach, aparaty bezlusterkowe – zwane systemowymi, a także lustrzanki cyfrowe – synonim profesjonalizmu. Początkującemu fotografowi, który chce rozwijać w przyszłości swoje umiejętności i sprzęt, zdecydowanie polecamy zakup aparatu systemowego. Łączy on dobre cechy urządzeń kompaktowych oraz lustrzanek. Bezlusterkowce posiadają matryce o wymiarach takich samych jak w lustrzankach. Umożliwia to uzyskiwanie świetnej jakości obrazów, a także profesjonalnego efektu rozmycia tła za fotografowanym przedmiotem. Kolejną zaletą jest możliwość wymiany obiektywów. Pozwala to dowolnie rozwijać możliwości naszego sprzętu. Dodatkowe obiektywy przydadzą się do wykonywania ostrych i dobrych jakościowo ujęć nocnych, mocnego rozmycia tła, ujęcia bardzo szerokiej sceny czy wykonania mocniejszego zbliżenia. Cechą bezlusterkowców wspólną z aparatami kompaktowymi są natomiast niewielkie wymiary i waga. Aparaty systemowe są więc małe i lekkie, a przy tym oferują możliwości i jakość zdjęć i filmów znaną z lustrzanek. Po wybór odpowiedniego dla nas bezlusterkowca zapraszamy do naszego artykułu: Który bezlusterkowiec wybrać? Ranking i poradnik zakupowy

Jak zacząć swoją przygodę z fotografią? Kilka wskazówek

Zakup aparatu fotograficznego to dopiero początek. Do wykorzystania jego pełnych możliwości potrzebne będą nam dodatkowe akcesoria. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego ambitnego fotografa jest statyw. Umożliwia on wykonywania ostrych ujęć  w nocy przy długim czasie otwarcia migawki.  Statyw przyda się także przy filmowaniu. Pomoże on uzyskać stabilne i nieporuszone ujęcia. Jeśli nasz aparat umożliwia wymianę obiektywów, to koniecznie zapoznajmy się z ofertą tych produktów. Obiektywy całkiem zmieniają możliwości kadrowania, rozmywania tła czy uzyskiwania innej jasności obrazu w nocy. Warto także rozważyć zakup filtra polaryzacyjnego. To niedoceniane akcesorium znajdziemy wśród wyposażenia każdego profesjonalisty. Polaryzator pomaga zredukować odbicia na szybach oraz powierzchniach błyszczących. Zwiększa także nasycenie i kontrast nieba w słoneczny dzień, co ogólnie poprawia wygląd zdjęć. Działania tego filtra nie zasymulujemy w pełni obróbka komputerową. Poza sprzętem nie możemy jednak zapomnieć o wiedzy. Zdecydowanie polecamy Wam zatem zakup dobrej książki o tematyce fotograficznej, która zaskakująco wpłynie na jakość tworzonych przez Was fotografii.

Podsumowanie

Kupno aparatu fotograficznego, z którym rozpoczniemy przygodę fotograficzną, jest inwestycją na lata. Urządzenie to będzie nam towarzyszyć w ważnych dla nas chwilach, a także będzie kompanem naszych podróży. Warto więc dobrze zastanowić się, jaki podejmiemy wybór. Rozważny zakup z pewnością nas uszczęśliwi i wprowadzi w fascynujący świat fotografii. Mamy nadzieję, że spisane przez nas porady okazały się pomocne Wasz nowy aparat sprawdzi się przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj