Tablet graficzny – jaki wybrać?

Tablety graficzne to nowoczesne urządzenia, które służą przesyłaniu wytwarzanych przez użytkownika informacji na ekran komputera. Tablety wyposażone są w rysik (zwany także piórkiem), który zastępuje tradycyjne przedmioty kreślarskie. Urządzenie najczęściej wykorzystywane jest przez grafików i fotografów, jednak coraz częściej tablety graficzne stają się podstawowym wyposażeniem rysowników czy tatuażystów. Czym jest i jak działa tablet graficzny, do jakich czynności się przydaje i jakie urządzenie wybrać?

Czym jest tablet graficzny?

Tablet graficzny to urządzenie w kształcie prostokąta, którego główną częścią jest obszar roboczy. Zwykle tablet wyposażony jest także w różne przyciski funkcyjne, które można dostosowywać do własnych potrzeb. Tradycyjny tablet graficzny podłączony jest do komputera, a podczas poruszania rysikiem po powierzchni ekranu, na komputerze wyświetlają się zmiany w projekcie. Na rynku dostępne są także unowocześnione tablety z wyświetlaczem LCD. Wówczas urządzenie nie wymaga podłączania do komputera, a wszelkie zmiany w projektach wyświetlają się automatycznie na ekranie tabletu.

Jak działa tablet graficzny?

Zamontowany w tablecie graficznym obszar roboczy to w rzeczywistości podkładka, której zadaniem jest ułatwienie pracy grafika i odebranie informacji naniesionych rysikiem. Użytkownik w momencie poruszania piórkiem po powierzchni tabletu, może rysować nowe projekty, a podgląd wyświetlany jest na ekranie komputera. Tablet można sparować z popularnymi aplikacjami graficznymi, a możliwość ręcznego nanoszenia zmian ułatwia precyzyjne rysunki czy obróbkę projektów.

Nowocześniejsze wersje tabletów graficznych (z wbudowanym ekranem LCD) nie muszą być podpięte do innego urządzenia. Wówczas rysujący może pracować bezpośrednio na ekranie tabletu, a projekt i zachodzące w nim zmiany pojawiają się w czasie rzeczywistym. Wiele osób nazywa tablety graficzne wirtualnymi kartkami papieru, które umożliwiają narysowanie projektu i jego jednoczesne zmiany bez konieczności tworzenia rysunku za każdym razem od początku.

Z wykorzystaniem tabletów graficznych można stworzyć zarówno cyfrowe obrazy i rysunki, jak i profesjonalne projekty architektoniczne, schematy, projekty przestrzenne, czy projekty CAD. Co więcej, urządzenia mogą zostać wykorzystane do tworzenia kolorowych map myśli, obróbki zdjęć, grafik wektorowych, a nawet animacji 2D i 3D.

Tablet graficzny – dla kogo?

Dołączany do tabletu rysik może imitować dowolne narzędzie kreślarskie. W zależności od wybranych ustawień programu, piórko może być ołówkiem, pędzlem, piórem, kredą i wieloma innymi przedmiotami. To dlatego tablety graficzne stają się tak popularne w branżach od architektonicznej, przez budowlaną, po tatuatorską, i wreszcie – rysunkową.

Tablety graficzne najczęściej wykorzystywane są w pracy grafika lub fotografa. Wówczas przy użyciu piórka rysuje się projekty i dokonuje się w nich zmiany, a także sprawnie obrabia się zdjęcia. Ponadto tablety stanowią wyposażenie architektów, którzy wolą tworzyć swoje projekty w wersji online, zamiast na kartkach papieru.

Co więcej, urządzenia te coraz częściej wykorzystywane są przez tatuażystów, którzy tworzą na tablecie projekt tatuażu i – najczęściej razem z klientem – na bieżąco dokonują zmian w rysunkach. Tablety graficzne to także urządzenia wykorzystywane do rozwoju hobby. Korzystają z nich zarówno amatorzy i osoby pasjonujące się rysunkiem, jak i profesjonaliści, którzy wykonują portrety i obrazy na zamówienie.

tani tablet graficzny

Parametry tabletów graficznych – na co zwrócić uwagę?

Jednym z ważniejszych parametrów, jaki ma wpływ na wygodę pracy na tablecie graficznym, jest jego rozmiar. Warto tutaj zaznaczyć, że większy tablet wcale nie oznacza przyjemniejszej pracy. Przymierzając się do zakupu tabletu, należy zwrócić uwagę na jego aktywny obszar roboczy, który jest właściwą powierzchnią użytkową urządzenia. W przypadku monitorów Full HD optymalnym wyborem jest obszar o wymiarach 152 × 95 mm.

Ponadto warto skupić się na rozdzielczości urządzenia. Im większa wartość parametru, tym większa precyzja przy odwzorowywaniu ruchów użytkownika. W przypadku matrycy Full HD zaleca się kupno tabletu o rozdzielczości 2540 lpi, a w przypadku monitorów w wyższej jakości warto kupić urządzenie o rozdzielczości 5080 lpi.

Co więcej, warto zwrócić szczególną uwagę na przyciski funkcyjne tabletu. Niektóre urządzenia będą mieć ich mniej, inne więcej – podstawą jest dobranie urządzenia do własnych potrzeb. Do przycisków można przypisać podstawowe skróty klawiszowe, cyfry, kursor, czy klawisze modyfikatorów.

Innym ważnym parametrem jest dokładność rysika. Wysokość odczytu to parametr określający, na jaką odległość należy zbliżyć rysik, aby urządzenie przesłało informację do komputera. Im mniejsza wartość parametru, tym dokładniejsze jest piórko. Optymalną dokładnością rysika jest parametr o wartości 0,25 mm. Warto również zwrócić uwagę na czułość nacisku tabletu graficznego. W tym przypadku im wyższy jest parametr, tym szybciej tablet odczyta siłę, z jaką dociskany jest rysik.

Ostatnim wartym uwagi parametrem jest łączność urządzenia. Tablet może łączyć się z komputerem zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo (poprzez Bluetooth). W przypadku podłączenia urządzenia kablem można mieć pewność sprawnego przesyłu informacji, z kolei modele łączone przez Bluetooth nie ograniczają mobilności użytkownika, ale mogą przenosić informacje z opóźnieniem.

Rodzaje tabletów graficznych

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tabletów do tworzenia własnych projektów graficznych. Pierwszym z nich jest tablet klasyczny, w którym obszar roboczy ma postać podkładki o proporcjach zwykłego monitora. Zwykle urządzenie jest wyposażone w dwa przyciski, które odpowiadają przyciskom myszy, a zmiany na rysunku dokonuje się rysikiem. Podgląd projektu wyświetlany jest na ekranie komputera.

Drugi rodzaj urządzenia to tablet piórkowy z wyświetlaczem LCD, który łączy cechy ekranu i panelu dotykowego. Wówczas podgląd projektu wyświetla się bezpośrednio na ekranie tabletu, a użytkownik może dokonywać zmian w projektach w czasie rzeczywistym. Takie urządzenia zwykle wyposażone są w większą ilość przycisków funkcyjnych, które można modyfikować w zależności od potrzeb.

Jaki tablet graficzny wybrać?

Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wybór tabletów graficznych, od modeli pozbawionych wyświetlacza, po nowoczesne urządzenia z doskonałym odzwierciedleniem kolorów projektów. Podczas wyboru urządzenia należy dostosować je do swoich potrzeb, aby spełniało ono oczekiwania i ułatwiało codzienną pracę.

W przypadku wykorzystywania tabletu do rozwijania hobby, warto wybrać większe modele, które będą dokładnie wyświetlać każdy szczegół projektu, zaś w razie wykorzystywania urządzenia do codziennej, profesjonalnej pracy, warto wybrać bardziej poręczne urządzenia, które można zabrać ze sobą w dowolne miejsce.

Podsumowanie

Tablet graficzny to nowoczesne urządzenie, które stało się ułatwieniem pracy w wielu branżach. Możliwość zastąpienia kartki papieru wyświetlaczem i rysikiem pozwala na sprawne projektowanie i dokonywanie poprawek, bez konieczności tworzenia za każdym razem nowych rysunków. Przy wyborze tabletu warto zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry, które wpłyną na wygodę pracy i zdecydowanie ją przyspieszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj