Internet News

Wszystkie zakupy z Chin zostaną opodatkowane

Urzędnicy szukają rozwiązania problemu związanego z e-handlem z Chin. Jak wiemy, strony takie jak AliExpress lub GearBest pozwalają na zakup ubrań, sprzętów elektronicznych lub różnorodnych gadżetów po znacznie niższych cenach. Faktem również jest to, że zaoszczędzenie pieniędzy na sprzęcie elektronicznym zakupionym z Chin jest tańszy dlatego, że zamawiający unikają płacenia podatku VAT.
 
Informacje podają, że Ministerstwo Finansów szuka sposobu na rozwiązanie tego problemu. Dokładnie chodzi o to, że podatek VAT nie jest doliczany do paczek o małej wartości, a powinien być.
 
Na AliExpress zakupów dokonuje około 5 milionów Polaków, więc to całkiem spora liczba, a patrząc na rozwój rynku chińskiego – będzie wciąż rosła. Chińscy wystawcy znaleźli sposób, aby przyciągnąć klientów – większość niedrogich przesyłek oznaczana jest jako „gift”. Oznacza to, że teoretycznie nie podlega ona opodatkowaniu. Oczywiście wszyscy wiedzą jaka jest prawda, jednak nie ma obecnie rygorystycznej kontroli wszystkich paczek, ale ma to ulec zmianie.
 
Ministerstwo Finansów aktualnie zajmuje się badaniem rynku, polega to na zbieraniu informacji z Poczty Polskiej oraz dużych firm kurierskich, aby oszacować na jaką skalę występuje to zjawisko. Prawdopodobnie ma powstać nowy system, który pozwoli kupującym w łatwy i przejrzysty sposób zapłacić należny podatek VAT.
 
Głównym celem takiego działania jest naliczanie podatku VAT jednocześnie nie hamując handlu zagranicznego. Czy to się uda?
 
Zjawisko zdawało się być niepokojące i było do przewidzenia, że wkrótce Ministerstwo Finansów się tym zajmie. Jak zareagują na to klienci chińskich sklepów Internetowych?
 
Źródło : pb.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *