Instalacja systemu operacyjnego wielu użytkownikom kojarzy się z problematyczną czynnością i wolą niejednokrotnie zlecić to specjalnemu serwisowi zajmującymi się sprzętem IT. Przyznam, że pierwsze systemy operacyjne wymagały znajomości komend, aby instalacja przebiegła bezproblemowo obecnie instalatory opracowane zostały w trybie graficznym, a sama reinstalacja przypomina instalację programu użytkowego. W tym poradniku pokażę Wam, jak łatwo i bez potrzeby oddawania komputera do serwisu zainstalować w łatwy i szybki sposób system operacyjny Windows 8.1.
Założę, że macie już przygotowany nośnik instalacyjny (oryginalna płyta DVD lub specjalnie przygotowaną pamięć USB lub kartę pamięci). Domyślnie komputer startuje z dysku twardego, dlatego też musimy najpierw wskazać mu ścieżkę do nośnika z Windowsem 8.1. Aby to zrobić musimy uruchomić Boot Menu podczas uruchamiania się komputera. Boot Menu wywołamy naciskając pulsacyjnie zaraz po uruchomieniu komputera klawiszem F12, F11, F8, ESC, F2 – taką informację znajdziemy w instrukcji obsługi płyty głównej. Po odpowiednim naciśnięciu klawisza na ekranie powinno pojawić się okno wyboru, z jakiego miejsca ma wystartować komputer. Z menu wybieramy pozycję CD/DVD-ROOM lub Pendrive, USB-HDD, Removable Devices i potwierdzamy klawiszem Enter.
Po uruchomieniu się instalatora na ekranie zobaczymy logo Windows 8.1, a po krótkiej chwili niebieski ekran z informacją, że instalator rozpoczyna pracę.
Pierwszym krokiem jest podanie 25-znakowego klucza produktu. Po wpisaniu odpowiedniego klucza klikamy Dalej.
Następnie musimy zapoznać się z licencją systemu Windows i zaznaczyć pole ,,Akceptuje postanowienia licencyjne” i kliknąć przycisk Dalej.
Wybieramy opcję Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane).
Teraz pora na najważniejszą część instalacji, czyli wybór miejsca instalacji systemu. Instalator daje nam narzędzia potrzebne do partycjonowania i formatowania dysku. Partycjonowanie dysku to nic innego jak dzielenie dysku na mniejsze części. Na jednej może znajdować się system i programy użytkowe zaś na drugiej przechowywać będziemy ważne dla nas dane, które nie ulegną straceniu, gdy system z jakiś powodów przestanie działać. Pamiętajmy jednak, że każde formatowanie dysku usuwa dane nieodwracalnie. Gdy w oknie zaznaczymy interesującą nas partycję na dole uaktywnią się opcje. Opcja Usuń służy do usunięcia/formatowania partycji w celu utworzenia nowej, Formatowanie służy do pozostawienia podziału dysku, ale usunięcie wszystkich danych oraz, gdy mamy Nieprzydzieloną część na dysku opcja Nowy pozwoli nam na utworzenie świeżej partycji.
Dokonując modyfikacji na dysku zostaniemy poinformowani, że partycja zostanie usunięta wraz ze znajdującymi się na niej danymi. Klikamy OK i czekamy aż wszystkie zmiany zostaną wprowadzone. Rozmiar poszczególnych partycji zależy od indywidualnych preferencji każdego użytkownika.
Po wybraniu partycji, na której docelowo ma zostać zainstalowany system klikamy Dalej i dopiero teraz rozpocznie się właściwy etap instalowania systemu Windows 8.1. Teraz możemy udać się na mały odpoczynek gdyż instalacja potrwa ok 10-20 minut w zależności od szybkości sprzętu.
Po ponownym uruchomieniu komputera zobaczymy logo systemu Windows oraz napis Przygotowywanie. W tym czasie komputer zostanie uruchomiony kilka razy.
Gdy cały proces instalacji dobiegnie końca naszym oczom ukaże się ekran konfiguracyjny, który posłuży nam do personalizacji systemu wedle naszych preferencji. W pierwszym kroku zostaniemy poproszeni o wybór domyślnej kolorystyki i nazwę komputera.
W kolejnym kroku mamy możliwość wybrania ustawień ekspresowe lub wybrać opcję dostosuj i samodzielnie zdecydować o pobieraniu aktualizacji, udostępnianiu czy skonfigurowaniu zabezpieczeń systemu. Opcja Dostosuj przeznaczona jest dla użytkowników bardziej zaawansowanych, my wybieramy opcję Ustawienia ekspresowe.
W tym kroku zostaniemy poproszeni o to, aby utworzyć nowe konto Microsoft lub jeżeli jesteśmy w jego posiadaniu zalogowanie się na niego. Dzięki tej czynności system operacyjny powiąże się z usługami webowymi oraz da lepszy dostęp do sklepu z programami dla interfejsu Modern. Zaletą takiego połączenia jest możliwość synchronizacji ustawień online (historii przeglądarki, awatarów, itp.).
Jeżeli nie posiadamy założonego konta wybieramy ,,Utwórz konto, aby otrzymać nowy adres e-mail”. W dalszej części podajemy podstawowe dane osobowe. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie chcemy tworzyć konta Microsoft możemy wybrać opcję ,,Zaloguj się bez użycia konta Microsoft”. Po wybraniu tej opcji należy założyć lokalne konto w systemie podając nazwę użytkownika oraz opcjonalnie hasło.
To wszystko. System Windows 8.1 jest skonfigurowany i gotowy do pracy.
Dlatego, że ta wersja systemu została wyposażona w nowy interfejs Modern firma Microsoft przygotowała krótki instruktarz korzystania z systemu, który zobaczymy tylko raz podczas pierwszego logowania do systemu. Po przejściu tej instrukcji zobaczymy gotowy system do pracy.
Jeżeli macie jakieś pytania lub problemy dotyczące instalacji systemu zapraszam do konwersacji w komentarzach. Jeżeli jesteście zainteresowani instalacją systemu Windows 7 zapraszam do mojego wcześniejszego poradnika.
Opracowanie własne