News

Sprzedajesz zarejestrowane karty SIM? Możesz mieć problemy z prawem

Osoby sprzedające w internecie zarejestrowane karty SIM mogą mieć problemy z prawem. Jeśli taka karta zostanie użyta do działań przestępczych nie obejdzie się bez dokładnego śledztwa, a nawet zarzutów.

 

W ostatnim czasie głośnym tematem w siec jest ustawa antyterrorystyczna na mocy, której musimy dokonać rejestracji karty sim u naszego operatora. Nowe przepisy to pewnego rodzaju środki ostrożności i „odpowiedź” na zamachy, których dokonują terroryści. Niestety niektórzy myślą tylko i wyłącznie o zarobku w każdej dochodowej sytuacji. Dotychczas w sieci na allegro można było kupić różnego rodzaju karty sim tzw. złote numery bez żadnej rejestracji, ale teraz ma się to zmienić, bowiem każdy pre-paid musi być zarejestrowany. Jak wypowiedział się minister MSWiA Mariusz Błaszczak ustawa nie przewiduje kary za sprzedaż takich kart, jednak pamiętajmy na kogo karta jest zarejestrowana i kogo będzie przesłuchiwać Policja w momencie kiedy dojdzie do użycia takiego pre-paida przy zamachu. Na pewno nie obejdzie się bez śledztwa i dochodzenia z naszym udziałem, dlatego warto się zastanowić komu sprzedajemy złote numery.

„Trzeba mieć świadomość tego, że ci, którzy sprzedają te karty, narażają się na konsekwencje prawne w sytuacji, jeżeliby te karty zostały użyte w przestępstwach. Przestrzegam tych wszystkich, którzy sprzedają te karty” – powiedział Mariusz Błaszczak.

W trakcie emisji w radiu ZET minister oznajmił, że prawo będzie się zmieniać względem nowych okoliczności.

„Nowe przepisy antyterrorystyczne są oceniane bardzo wysoko przez naszych partnerów, nie jest to nic nowego i niezwykłego w Unii Europejskiej. Podobne rozwiązania są np. w Niemczech” – wspomniał szef MSWiA.

Dla przypomnienia napiszę, że uchwalona i podpisana przez prezydenta w czerwcu ustawa o działaniach antyterrorystycznych weszła w życie 25 lipca. Na mocy ustawy w życie wszedł przepis zobowiązujący do rejestrowania nowych użytkowników kart przedpłaconych (pre-paid) telefonii komórkowej. Obecni klienci i posiadacze nie zarejestrowanych kart mają czas do 1 lutego 2017 roku, po tym czasie wszystkie niezarejestrowane karty przestaną działać.

 

Źródło: RadioZet

3 KOMENTARZE

  1. no i całe szczęście że to bezkarnie nie zostanie, i sam bym nie chciał nawet potem się obudzić, że ktoś by moje dane wykorzystywał do jakiegoś przestępstwa czy coś… już sto razy lepiej śpię wiedząc że mam uproszczony abonament w t-mobile i nie muszę się bać i latać szukać gdzie i jak zarejestrować kartę sim dodatkowo.

    • Borgen,

      Pamiętaj, że w tej ustawie nie wszystko mogło zostać jeszcze dokładnie przewidziane. Jednak z całą pewnością jest to krok w dobrą stronę.

  2. ja mam podobnie jak brogen ten abonament w t-mobile. wtedy nie wiedziałam że będzie czas jak z tej decyzji będę się podwójnie cieszyła 😀 a z ustawą tą czy inną, pożyjemy zobaczymy, Karolu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *