News

Skończyliście kurs programowania – co dalej?


W dzisiejszych czasach nie sposób nie zauważyć zdecydowanego wzrostu atrakcyjności branży IT jako potencjalnego miejsca pracy i dalszego rozwoju. Jak jednak możemy się domyślić, wejście na tej rynek wcale nie jest tak proste. Weźmy dziś za przykład zawód programisty – nawet jeżeli ukończyliśmy pomyślnie wybrany przez nas kurs, to nie oznacza to tego, że od razu staniemy się łakomym kąskiem dla firm poszukujących pracowników!

Czas na działania

Zakończenie kursu programowania to zaledwie początek naszej przygody z rynkiem IT. Świeżo upieczony specjalista z tego zakresu nie może sobie pozwolić na oczekiwanie z myślą „przecież ktoś musi się do nas odezwać”. Wręcz przeciwnie – trzeba wziąć swoja przyszłość we własne ręce i aktywnie szukać interesującego nas miejsca pracy. W obecnych czasach, dzięki obecności sieci internetowej stało się to nieco prostsze, przez obecność najróżniejszych portali internetowych. To klasyczna droga poszukiwania pracy, jednak w przypadku IT, równie ważne jest budowanie własnej obecności online. Jako programista możemy robić poprzez dodawanie swojego contentu w postaci kodu, dbanie o jego jakość i podpinanie wszystkich repozytoriów. Korzyści z takich działań są dwuwymiarowe: wyrobicie w sobie nawyki niezbędne do pracy w IT, lecz także będziecie mieli szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności. Sytuację nowej osoby na rynku IT świetnie wytłumaczył Michał Mysiak z SDA: „… Staje się on nieoszlifowanym diamentem, mającym cechy i kompetencje, żeby przekonać potencjalnego pracodawcę o tym, że inwestycja w początkującą osobę w ciągu kilku kolejnych miesięcy zacznie się zwracać…”(źródło: https://marketingibiznes.pl/biznes/opinie-ceo-software-development-academy-o-kursach-programowania-wywiad-z-michalem-mysiakiem/).

Wciąż nie mam pracy…

Oczywiście może się zdarzyć sytuacja (i nie powinniśmy być nią zdziwieni), że mimo naszej mocnej obecności online i po wielu wysłanych aplikacjach, wciąż nikt się do nas nie odezwał… Nasza rada w takiej sytuacji jest jedna – nie można się poddawać i należy stale budować swoją sieć kontaktów poprzez najróżniejsze portale internetowe. Czasami zdziwicie się, lecz warto napisać samodzielnie wiadomość do samej firmy z zapytaniem o możliwości zatrudnienia. Dlaczego to dobry pomysł? Odpowiedź jest dość prosta: środowisko IT jest pełne junior specjalistów, którzy na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobni. Trzeba zrobić wszystko, aby się wyróżnić z tłumu!

Podsumowanie

Jak więc widzicie, skończenie kursu nawet w najlepszej szkole niekoniecznie musi oznaczać tego, że od razu znajdziecie pracę. Czasami wymaga to niemałych pokładów cierpliwości, aby w końcu odnaleźć miejsce, w którym będziemy mogli rosnąć i starać się być lepszymi pracownikami dla siebie i firmy, w której pracujemy. Nie ma co się poddawać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *