Elektronika News Recenzje

Recenzja głośników Jabra Speak 710

Jabra od zawsze kojarzyła mi się z produktami kategorii Bluetooth. Wiele słuchawek na ucho czy też samochodowych podsufitek, taki jak Jabra Drive i Jabra Tour to jak się okazuje tylko nieliczne akcesoria firmy Jabra. Kolejnym z nich są głośniki, a konkretnie Jabra Speak 710, które miałem możliwość przetestować. Zobaczmy co to za produkt i czy wart jest uwagi użytkownika końcowego.

 

Nasze testowe urządzenie to w zasadzie zestaw głośnomówiący, który ma posłużyć głównie do prowadzenia dialogów. Po dłuższych testach okazało się, że jego możliwości muzyczno-dźwiękowe mogą zaskoczyć nie jednego użytkownika. Model Jabra Speak 710 to „nowe dziecko” Jabry. Producent bowiem pokazywał na rynku już kilka urządzeń z rodziny „Speak”, jednak produkt 710 oferuje nam zupełnie nowe oblicze.

Wygląd/wykonanie

Jabra cały czas pracuje nad swoimi produktami. Widać to nie tylko w segmencie słuchawek, ale również biznesowych głośników, które z roku na rok sprawiają coraz to lepsze wrażenie na wielu testerach oraz oczywiście klientach. Podobnie jest w modelu Speak 710, którego wygląd to wysiłek pracy wielu ludzi. Już na wejściu widać, że jest to rok świetlny w porównaniu do modelu Speak 510. Wykonanie środkowej to „metalowa kratka” – z której wydobywają się czyste dźwięki. Głośnik wydaje się nieco mniejszy od poprzednika, ale to w zupełności wystarczy na wydobycie z niego pełnego dźwięku.

Jabra Speak 710 / fot.technologiczna.pl

Fajnie, że w końcu mamy „nóżkę” umożliwiającą podparcie głośnika Jabra Speak 710. Producent określił to funkcją „kick-stand”. Podczas rozkładania podpórki miałem obawy, że będzie ona słabej jakości, ale jak się okazało dość mocno się przeliczyłem. Warto dodać, że otoczka sterująca całe urządzenie działa na dotyk. Z początku można mieć wrażenie, że nic nie widać, ale gdy urządzenie się załączy cały produkt świeci się jak ogromna karuzela na wesołym miasteczku.

Dookoła głośnika owinięty został kabel, który umożliwia nam połączenie sprzętu z komputerem. Producent dodał również takie samo podłączenie, ale w formie Bluetooth. Rozwiązanie kablowe to również „ładowarka” sprzętu. Po rozpakowaniu fajnym ukłonem w stronę klienta są pokrowce (w dotyku czuć solidne wykonanie), które odsłaniają nam urządzenia, a właściwe urządzenia, ponieważ otrzymałem drugi głośnik do pary, aby stworzyć stereo. Oprócz pokrowca w samym zestawie znajdziemy jeszcze adapter USB Jabra Link 370. Przejdźmy jednak do centrum dowodzenia znajdującego się dookoła głośników. Na okrągłej tarczy znajdziemy następujące przyciski:

  • Włącz i wyłącz
  • Odbierz i zakończ połączenie
  • Połączenie Bluetooth
  • Przycisk całkowitego wyciszenia
  • Stan baterii
  • Przyciski głośności
  • Inteligentny przycisk (asystent głosowy lub szybkie wybieranie)
  • Przycisk parowania: do łączenia dwóch zestawów Jabra Speak 710 razem

Sama tarcza może trochę zbiera ślady palców, ale sądzę, że mając nowoczesne smartfony ten problem mamy już za sobą. Także dla mnie nie było to problemem. Głośniki na zdjęciach mogą wydawać się duże i ciężkie, ale w rzeczywistości to tylko 298 g.

Funkcjonalność

Zacznijmy od tego, że zaraz po rozpakowaniu każdy z Was będzie w stanie połączyć sprzęt czy to z laptopem czy to ze smartfonem. Ja wybrałem urządzenie mobilne, ponieważ to głównie z telefonem działam najwięcej. To wszystko dzięki intuicyjnej łączności plug and play (podłącz i używaj). A skoro jesteśmy już przy plug and play nie sposób nie wspomnieć o kompatybilności urządzenia ze wszystkimi systemami UC (Unified Communications). Mówię tutaj oczywiście nie tylko o tych biznesowych Cisco, ale również o konsumenckich rozwiązaniach, jak Skype (wykorzystywany również w biznesie).

Kolejną zaletą modelu Jabra Speak 710 jest dookólny mikrofonu. Aby zrozumieć o co chodzi, w pierwszej kolejności musimy zrozumieć słowo „dookólny” inaczej kołowy. Tego typu mikrofon umożliwia zbieranie dźwięku z każdej strony (360 stopniowe pokrycie). Stojąc obok urządzenie z takim mikrofonem odbiera dźwięki pod dowolnym kątem. Widać, że mamy tutaj dostosowanie do sal konferencyjnych, gdzie przy dużych stołach wiele osób może chcieć zabrać głos podczas spotkania.

Jabra Speak 710 / fot.technologiczna.pl

Wcześniej wspominałem również o inteligentnym przycisku, podobnym jak te w telefonach. Jest to wspaniała funkcja, która pozwala używać Speak 710 z Siri, Google Now i Cortaną do sterowania zestawem głośnomówiącym. Cóż, od takich głośników można oczekiwać więcej.

Jabra Speak 710 / fot.technologiczna.pl

Testując głośniki Jabra Speak 710 starałem się szukać jakiś minusów. W pierwszej chwili pomyślałem, że znajdę je w segmencie żywotności sprzętu. Otóż wielkie było moje zdziwienie, gdyż producent zaoferował nam ładowanie na poziomie USB 5V baterii 500 mAh, która być może nie jest duża, ale uwierzcie mi, że poradzi sobie z około 15 godzinną pracą (oczywiście nie cały czas). Mógłbym się trochę przyczepić do czasu ładowania, czyli 3 godziny, ale uwierzcie mi, że po przejściu do dźwięków wychodzących z tych maluchów naprawdę można poczekać sporo.

Dźwięki

Podczas testów nagrałem 3 filmiki smartfonem „umiejscowionym” w jednej pozycji na standzie. Telefon nagrywał sobie spokojnie, a w tle leciała muzyka. Wśród poniższych nagrań będziecie słyszeć różnice – są one skutkiem tego, że chciałem pokazać nie tylko działanie dwóch głośników w pełnym stereo, ale również jednego.

W obu przypadkach jakość dźwięku była krystaliczna. Nie słychać żadnych trzasków (nawet na najwyższym levelu głośności).

Urządzenia grają naprawdę dobrze, a funkcja szybkiego parowania takich urządzeń to dodatkowa gratka, ponieważ nie musimy szukać żadnych ustawień. Zresztą co ja będę Wam mówił, posłuchajcie jak to wszystko gra.

Warto pamiętać, że z każdego urządzenia współpracującego z głośnikami można wydobyć zupełnie nowe dźwięki. Kto wie, być może jeszcze lepsze. Może to zależeć od przetworników, od technologii Bluetooth. Ja podczas testów byłem zadowolony z produktów, bo przede wszystkim otrzymałem to co chciałem – czysty dźwięk, głębokie tony bez skrzypów, charczenia oraz innych problemów.

Oprócz moich testów znalazłem na kanale YouTube, jak głośnik wykorzystują profesjonalne kanały. Tam również słychać, że dźwięk jest czysty.

Podsumowanie

Werdykt tego produktu to naprawdę ciężko orzech do zgryzienia. W samym produkcie nie znalem żadnego minusa, natomiast cena z pewnością mogłaby być ciut niższa. Sądzę, że gdyby Jabra pokusiła się o promowanie sprzętu na rynku (wśród konsumentów, nie tylko biznesu) to produkt mógłby konkurować ze sporym gronem tego typu produktów. Aktualna cena sprzętów wynosi około 1200 zł, co według mnie jest nieco za wysokim kosztem. Sądzę, że idealna cena to około 1000 zł, dzięki czemu tak dobrej jakości (nie tylko wykonania) produkt staje się naprawdę atrakcyjny. Oczywiście w cenie detalicznej oferowanej przez producenta dostajemy zestaw głośników. Być może każdy z Was sam spróbuje znaleźć inne minusy tych urządzeń, ja nie znalazłem – nawet w designie oraz jakości zastosowanego tworzywa.

 

Źródło: Muzyka z YouTube ścieżka: Ellis – Clear My Head [wydanie NCS] oraz Defqwop – Heart Afire (feat. Strix) [Wydanie NCS]. Muzyka dostarczona przez NoCopyrightSounds.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *