News

Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką? Kilka sprawdzonych sposobów

Nawet najlepszy aparat niewiele pomoże, kiedy będzie w rękach osoby, która nie zna się na fotografii. Jednak nic straconego! Wystarczy, że poznasz kilka niezawodnych porad dotyczących ustawień aparatu i samego robienia ostrych zdjęć przy pomocy lustrzanek, a szybko dostrzeżesz pozytywne rezultaty.

Kup lustrzankę wysokiej jakości

Jeśli zależy ci na jakości to bez zastanowienia powinieneś zakupić lustrzankę. W ten sposób będziesz mógł uzyskać rzeczywisty obraz na fotografii, który nie został wcześniej przetworzony elektronicznie. Poza tym aparaty tego typu są znacznie większe, ale też wyróżniają się większą głębokością obrazu, co przy prawidłowym wykorzystaniu sprzętu, jest nieporównywalnie efektowniejsze. Zatem, jeśli chcemy dostrzec różnicę między aparatem cyfrowym a lustrzanką oraz raz na zawsze nauczyć się wydobywać wszystkie jej funkcje, to powinniśmy postawić na ten model https://proclub.pl/strefa_canon/lustrzanki_zaawansowane/canon_eos_5d_mark_iv_body_wiosna_2019.html.

Trening czyni mistrza

To prawda stara jak świat, jednak nie nauczysz się obsługiwać prawidłowo lustrzankę, jeśli nie będziesz jej wykorzystywać. I to bardzo często. Już samo robienie zdjęć, nawet bez znajomości szczegółów technicznych, sprawi, że zaczniesz wyciągać wnioski, dostrzeżesz różnicę w ilości światła, która lepiej wygląda na fotografiach itd. Jeśli zamierzasz robić zdjęcia codziennie, to warto, abyś na koniec każdego dnia przejrzał efekt swojej pracy. Wtedy przeanalizuj każdą fotografię, wykasuj próby nie odpowiednio naświetlone lub niskiej jakości. W ten sposób dowiesz się też, czego tak naprawdę oczekujesz lub co szczególnie trzeba poprawić. Zdawanie sobie sprawy z tego, czego się nie wie jest wyjątkowo pomocne.

Zwróć uwagę na ostrość

Największą bolączką, głównie początkujących posiadaczy lustrzanek, jest nieodpowiednia ostrość zdjęć. Poznaj 4 sposoby, dzięki którym twoje zdjęcia zawsze będą wyraźne i odpowiednio nasycone.

Sposób 1. – Dopasuj czas migawki

Bardzo ważne jest ustawić czas migawki tak, aby odpowiadał ogniskowej obiektywu, który posiadasz. Przykładem może być obiektyw, którego ogniskowa wynosi 60 mm, a czas migawki w takiej sytuacji powinien osiągać 1/60s.

Sposób 2. – Ustaw odpowiednio ISO

Dużą różnicę możemy zaobserwować, gdy podniesiemy współczynnik ISO. Zatem, kiedy mamy problemy z ostrością, to dobrym rozwiązaniem będzie stopniowe podwyższenie tego parametru i sprawdzenie uzyskanego efektu. Jeśli jednak osiągnęliśmy zamierzony cel dzięki zmianie czasu migawki, to ISO może pozostać bez zmian.

Sposób 3. – Kup statyw

Początkujące osoby mają problemy z prawidłowym trzymaniem lustrzanki. Nic w tym dziwnego, jednak dobrym rozwiązaniem będzie na początku zakupienie statywu z dobrej jakości głowicą. W ten sposób bez problemu dopilnujesz też linie kadrowe.

Sposób 4. – Stabilizuj obraz

Jeśli jednak wolisz robić zdjęcia z ręki to przydatną funkcją może być stabilizacja obrazu. Szybko zauważysz pozytywną poprawę ostrości. Jednak należy pamiętać o wyłączeniu tej funkcji, gdy używa się statyw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *