News Telefony

Pierwszy smartfon, który poprowadził samochód

Słyszeliśmy już wiele kontrowersyjnych newsów dotyczących urządzeń mobilnych. Jednak ten jest warty przeczytania. Huawei Mate 10 Pro to pierwszy smartfon, któremu udało się poprowadzić samochód. Wydaję się  to niemożliwe, a jednak. Jak do tego doszło? Przekonajcie się sami!
 
Chiński producent podczas targów MWC 2018 zaprezentował samochód, którym jako pierwszy raz w historii sterował smartfon. Firma informuje, że za sukces odpowiada Kirin 970. Do badania użyto specjalnego modelu Porsche Panamera i zapowiedziany już w zeszłym roku telefon Huawei Mate 10 Pro.
 
Chińczycy udostępnili materiał, który wskazuje na to, że smartfon nauczył się nie tylko płynnie sterować autem, ale robi to w sposób bezpieczny. Proces przygotowania sprzętu do tego eksperymentu trwał pięć tygodni i został wykonany w ramach projektu RoadReader.
 
Główny cel akcji to nauczenie smartfona pokonywania i radzenia sobie z przeszkodami w dynamicznym środowisku. Podczas testów algorytm, który został zawarty w układzie Kirin 970 uczył się konkretnych zdarzeń, które mogą przytrafić się na drodze. Chodzi tutaj głównie o omijanie przeszkód w postaci np. rowerzysty lub zwierzęcia.
 

xitetech.com

 
Po pięciu tygodniach badań Mate 10 Pro potrafił już rozpoznać przeszkody oraz wybrać odpowiednie działania, aby sobie z nimi radzić. Trudno jednak określić czy doczekamy się tak sterowanymi samochodami, a jeśli już to kiedy. Trudno się nie zgodzić z tym, że sztuczna inteligencja w przyszłości może wykonywać już takie czynności jak prowadzenie samochodu, jednak musi to wszystko być zgodnie prawnie, a z tym jest różnie.
 
Póki co, autonomiczne samochody to na razie seria badań i testów. Istnieję również ryzyko czy możemy w pełni ufać maszynie? Jeden mały błąd systemowy i może dojść do tragedii. Póki co zostaje nam prowadzenie samochodów przez ludzi.
 
Źródło: xitetech.com 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *