News

Ogromny atak hakerski, nie działa wiele serwisów

Około trzy godziny temu doszło do potężnego ataku hakerskiego na firmę DYN, która zarządza adresami DNS wielu potężnych przedsiębiorstw. Wśród nich są Twitter, Spotify, Netflix, PayPal i wiele innych.

Informacji jak na razie jest bardzo mało. Przedstawiciele firmy DYN mówią, że atak został przeprowadzony w dwóch falach. Pierwsza z nich miała za zadanie sparaliżować cały system, druga zaś do końca zakłócić działanie adresów DNS wielu gigantów internetowych.

fot. Tor.com
fot. Tor.com

Ataki zostały przeprowadzone metodą DDoS, polegającą na zmasowanym ataku na serwery ofiary, wykorzystując do tego moc obliczeniową komputerów wcześniej przejętych przez hakerów (tworzących tzw. botnet). Jak na razie nie wiemy, kto stoi za tym incydentem. Przedstawiciele firmy DYN robią wszystko co w ich mocy, aby przywrócić działanie wszystkich stron internetowych, które padły ofiarą cyberprzestępców. Aktualnie większość serwisów została już przywrócona do użytku. Oto pełna lista wszystkich portalów, które doświadczyły ataku:

ActBlue
Basecamp
Big cartel
Box
Business Insider
CNN
Cleveland.com
Esty
Github
Grubhub
Guardian.co.uk
HBO Now
Iheart.com (iHeartRadio)
Imgur
Intercom
Intercom.com
Netflix
Okta
PayPal
People.com
Pinterest
Playstation Network
Recode
Reddit
Spotify
Squarespace Customer Sites
Starbucks rewards/gift cards
Storify.com
The Verge
Twillo
Twitter
Urbandictionary.com
Weebly
Wired.com
Wix Customer Sites
Yammer
Yelp
Zendesk.com
Zoho CRM

Na razie możemy się tylko domyślać, jaki cel mieli hakerzy, atakując przedsiębiorstwo zarządzające adresami DNS. Wśród różnych głosów pojawiają się teorie o rosyjskich cyberprzestępcach, którzy atakiem chcieli stworzyć zamieszanie przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Ostatnio dochodzi do coraz większej liczby ataków. Warto wspomnieć chociażby o Netii, która również padła ofiarą przestępców. Wiadome jest tylko jedno – internetowa wojna trwa nieprzerwanie i nie wiadomo, kto następny znajdzie się na celowniku hakerów.

Żródło: Reuters.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *