News

Poznań Game Arena 2016 – co można zobaczyć

Pierwszy dzień targów Poznań Game Arena 2016 dobiegł końca. Chociaż już dzisiaj działo się bardzo dużo, to jest to dopiero rozgrzewka przed weekendem. Mnóstwo grania i gadżetów, VR, cosplay, Youtuberzy oraz najnowszy sprzęt – to zobaczymy na tegorocznych targach dla miłośników gier komputerowych.

 

fot. Technologiczna.pl
fot. Technologiczna.pl

W jedenastej już edycji jednej z największych imprez gamingowych w Polsce swoje stanowiska zaprezentowało 150 wystawców, którzy stworzyli aż 800 stanowisk do grania. Targi odbywają się w łącznie ośmiu dużych pawilonach wystawowych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Chociaż są to bardzo duże powierzchnie, to wątpię, aby było sporo miejsca do przejścia, bowiem prowadzący spodziewają się ponad 75 tysięcy gości (przypomnijmy – w zeszłym roku na PGA zawitało około 66 tysięcy osób).

Co będzie można zobaczyć?

Gry, gry, gry i jeszcze raz gry. Wszystkie wystawy na targach są związane z grami. Nawet Play ustawił na swoim stanowisku biurka z zestawami komputerowymi. Chociaż wśród tytułów dominują głównie League of Legends oraz Counter Strike: Global Offensive, to każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Wielu wystawców przygotowało liczne konkursy z wartościowymi nagrodami zarówno w rozgrywkach komputerowych jak i quizach z wiedzy o grach i komputerach. Na scenach między innymi lidera do streamowania gier na żywo – Twitcha, telekomu Play, sklepu morele.net oraz wielu innych zagoszczą znane osoby z YouTube, z którymi również będzie można zmierzyć się za ekranem monitora. Poza standardową myszką i klawiaturą dostępne są również specjalne stanowiska z kierownicami, symulujące pojazdy (takowy pojazd nawet znalazł się na jednym stoisku – Porsche z ekranami tuż przed szybą). Do dyspozycji oddano również zestawy VR (HTC Vive) od MSI oraz Playstation (Playstation VR), a także Samsungowe Gear VR.

Osobny pawilon został przeznaczony na gry twórców niezależnych (tzw. gry Indie). Osobiście zaobserwowałem trend znacznego zainteresowania mniejszych firm wirtualną rzeczywistością – na stanowiskach znajdziemy chociażby Alice VR oraz projekt Czarnobyl VR. Cieszy również fakt, że ekipy kombinują z gatunkami gier. Na targach skorzystałem z możliwości zagrania w dokumentalną przygodówkę Kursk, która opowiada o tajemniczej katastrofie rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego. Moją uwagę zwróciła również Indygo od Handmade Depression, opowiadająca o osobie walczącej z depresją. Może tematy są raczej dość ciężkie, ale moim zdaniem lepsze takie niż zabijanie przeciwników i rozbrajanie bomb.

Dla miłośników oldschoolu i starszych graczy (oraz może i tych młodych, chcących poznać historię gier wideo) przygotowano również strefę retro. Na niej znajdziemy naprawdę „stare” maszynki z równie „starymi” grami – DOS-owy Alladin, Wolfenstein 3D, Crash Bandicoot i wiele więcej.

Oprócz grania będziemy mogli również zakupić gry w bardzo okazyjnych cenach na Giermaszu, który zorganizował CD Projekt (pozycja obowiązkowa dla wszystkich kolekcjonerów i nie tylko!). Dla fanów konkretnych tytułów przygotowano również stoiska z gadżetami z różnych gier (osobiście bardzo spodobały mi się noże bojowe z gry Counter Strike, idealne do smarowania chleba masłem orzechowym). Wśród innych gadżetów znajdziemy oczywiście koszulki i inne części garderoby, plakaty z gier, kubki z ulubionymi postaciami i wiele więcej. Spacery między stoiskami z pewnością umilą liczni cosplayerzy, osoby przebierające się za różne postacie z gier komputerowych. Jeśli również chcielibyście odwzorować swojego ulubionego bohatera to mam dla Was dobre wieści – cosplayerzy na targi wchodzą za darmo.

Swoje miejsce na targach oczywiście mają producenci sprzętu komputerowego. Na PGA znajdziemy między innymi producentów części do komputera (MSI, Gigabyte, Corsair, Crucial), sprzętu do gier (Razer, Logitech, Roccat, Steelseries), laptopów (Dell Alienware, Asus, Hyperbook) oraz fotelów dla graczy (chociaż niejedna osoba pracująca przy komputerze byłaby z takiego zadowolona). Na wielu stoiskach będziemy mogli obcować z najlepszymi myszkami, klawiaturami, słuchawkami i dokładnie przyjrzeć się ich działaniu oraz jakości wykonania. Wielu producentów przygotowało specjalny rabat z okazji PGA – sprzętu objętego promocją szukajcie między innymi na stoiskach Roccat, Komputronik, Media Markt i Morele.net.

Wśród innych wystawców miejsce znalazła także ekipa LaserTag, która udostępniła swoje laserowe karabiny oraz przygotowała mini poligon, na którym odwiedzający mogą się zmierzyć ze sobą. Wystawiło się także GoPro ze swoją nową kamerką Hero5.

Przemierzając stoiska natknąłem się na kilka tzw. projektów moddingowych. W tym przypadku były to trzy autorskie konstrukcje obudów od Sławomira Zaorskiego (Elder Lab) – otwarta obudowa ZOE ATX, prototyp potężnej Black Ice i benchtable z łatwym dostępem do podzespołów, oraz dwa komputery od Malik Customs.

Targi będą trwać do niedzieli. Cennik biletów wygląda następująco:

fot. PGA
fot. PGA

Jeśli interesujecie się tematem gier komputerowych, chcielibyście zmierzyć się w różnych turniejach, powalczyć o cenne nagrody lub autografy znanych osób, warto z całą pewnością wybrać się na Poznań Game Arena. Takie targi to prawdziwa uczta dla graczy, a także osób interesujących się nowymi technologiami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *