Komputery News

O chromebooku słów kilka…

Wczoraj na znanych zagranicznych portalach technologicznych pojawiły się już pierwsze wzmianki na temat pierwszego laptopa z systemem Chrome OS, który będzie posiadał obrotowy ekran o 360 stopni oraz dotykowy ekran. Te dwa połączenia umożliwiają na przekonwertowanie go w całkiem zaawansowany tablet. Czemu zaawansowany dowiemy się w dalszej części artykułu.

 
Wszystkie wzmianki wskazują na to, że urządzenie przedstawione przez firmę Asus urządzenie będzie miało możliwość uruchamiania natywnie aplikacji z platformy mobilnej Android. Takie połączenie ma rozszerzyć możliwości znanego już webowego systemu Chrome OS. Czy połączenie okaże się użyteczne dowiemy się w praktyce. Należy jednak zwrócić uwagę, że innowacyjny projekt pozostaje na razie w wersji beta (testowej). Wersja ta może zawierać błędy w działaniu samego systemu, które z czasem miejmy nadzieję będą usuwane poprzez stosowne aktualizację. Asus Chromebook Flip C302CA będzie dostępny już w cenie 499 dolarów.

Specyfikacja urządzenia

Jednostka ma pracować na procesorze firmy Intel. Jest to mobilny procesor szóstej generacji z dwoma fizycznymi rdzeniami i 4 wątkami z maksymalną szybkością taktowania 2,2 GHz. Wspomniany procesor to Core M3-6Y30 z 4 MB pamięci podręcznej. Całość wspierana jest przez szybką pamięć RAM LPDDR3 o standardowej pojemności 4 GB. Najwyższy model nowego Chromebooka Flip ma mieć 8 GB pamięci RAM. Układ graficzny to zintegrowany Intel HD Graphics 515.  Na dane użytkownika ma zostać przeznaczony dysk eMMC z modułem TPM. I tutaj szereg możliwości konfiguracyjnych oferuje modele z 16, 32 lub 64 GB pojemności. Funkcja TPM (Trusted Platform Module) to zabezpieczenie, które ma szyfrować poufne dane umieszczone na dysku, a formą zabezpieczenia ma być poświadczenie logowania.

idg.com

Główną zaletą Asusa Chromebook Flip C302CA jest 12,5 calowy ekran dotykowy oferujący wyświetlający obraz, w jakości FHD w rozdzielczości 1920×1080. Ekran zachowany został zachowany w proporcjach 16:9. Ekran oferuje również szeroki kąt widzenia do 178 stopni oraz jasności do 300-nit. Z dodatkowych funkcji, jakie oferuje urządzenie możemy wymienić łączność WiFi w standardzie ac, Bluethoot 4.2, gniazdo kart microSD, dwa porty USB typu C z szybkością przesyłu danych do 5GB/s. Za pomocą jednego z nich również naładujemy baterię laptopa. Urządzenie zawiera również Głośniki stereofoniczne z gniazdem słuchawkowym oraz kamerę do videorozmów w rozdzielczości 720p. Bateria ma pozwalać na 10 godzin pracy na urządzeniu.

idg.com

Jakość wykonania i komfort obsługi

Tutaj również nie mogliśmy się zawieść. Firma Asus dba o własnych użytkowników i obudowa innowacyjnego urządzenia została wykonana w pełni z aluminium. Co w połączeniu z zawiasem 360 stopni daje w pewnym sensie luksus na miarę ekonomicznego laptopa. Na koniec warto pochwalić pełnowymiarową klawiaturę o łagodnym wykończeniu i miłym dotyku oraz idealnym 1,4 mm skoku klawiszy. Touchpad należy również pochwalić za ergonomię i elastyczność użytkowania.

Wydajność w codziennej pracy

W przypadku laptopa z systemem Chrome OS ciężko jednoznacznie określić wydajność sprzętu do codziennego zastosowania, gdyż ta zmienia się i poprawia, co sześć tygodni, a to za sprawą aktualizacji wydawanych przez Google. Niemniej jednak średniej klasy Asus Chromebook Flip działa adekwatnie do swojej ceny. Oczywiście do podstawowych czynności (sprawdzanie poczty, przeglądanie Internetu czy oglądanie filmów) sprawdza się idealnie. Bardziej wymagające zadania to już kwestia sporna… Według statystyk moc urządzenia możemy porównać do Samsunga Chromebook Pro. Nie należy jednak porównywać sprzętu z HP Chromebook 13 czy Chromebookiem od Googla gdyż wydajność Asusa jest niższa.

idg.com

Podsumowując na sprzęcie można pracować komfortowo – nie zapominajmy, że to system lekki oparty na webowych aplikacjach. Firma Google obiecuje około pięciu lat spokojnej pracy na sprzęcie, co jest dość długo jak na dzisiejszy postęp technologiczny. Na uwadze trzeba mieć fakt, że pomysł aplikacji z Androida, co prawda na razie w wersji rozwojowej też rozszerza możliwości urządzenia. Wtedy tryb tabletu z wykorzystaniem ekranu dotykowego powinien być bardziej przyjemny. Czy laptop idealnie wpisze się w wymagania standardowych użytkowników, którzy korzystają głównie z Internetu i piszą teksty na laptopie? Czekamy na wasze zdanie w komentarzach.

Źródło: itnews.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *