Nowa ustawa audiowizualna oddana do konsultacji. Poczta Polska otrzyma dane klientów od dostawców usług

Ustawa o opłatach abonamentowych to trudny temat dla wszystkich Polaków. Rząd cały czas szuka pomysłu na pobieranie opłat za odbiorniki zgodne z obowiązującym prawem. Wygląda na to, że rozwiązanie jest coraz bliżej i będzie w tym uczestniczyć, jak dotychczas Poczta Polska.

 

Pracę nad ustawą audiowizualną trwają nie od dziś. Od dawna słyszymy, że nowy projekt ma być uproszczony i dopracowany. Z informacji od Radia Polskiego wynika, że aktualnie ustawa trafiła do konsultacji. Według niej rejestracja odbiornika ma być o wiele prostsza, a dla wszystkich uprawnionych do płacenia, rząd wystosunkuje amnestię anulując zaległe opłaty. Otrzymamy również czyste konto, od którego zaczniemy mieć naliczane opłaty w przypadku wejścia ustawy w życie.

Skąd rząd miałby wiedzieć o naszych odbiornikach?

Z chwilą wejścia ustawy, każdy uprawniony będzie musiał zarejestrować swój odbiornik. Od tego nie będzie ucieczki. Jeśli tego nie zrobimy to nie skorzystamy z telewizji dostarczanej nam przez naszych dostawców. Wszystkie telewizję kablowe i sieci satelitarne będą otrzymywać dane dotyczące rejestracji odbiorników, a chcąc zawrzeć umowę z takim operatorem będziemy musieli wnosić opłatę audiowizualną.

Krótko mówiąc operatorzy będą wiedzieć kto z nas ma zarejestrowany odbiornik, a kto nie. Nowy sposób weryfikacji będzie się bardzo opłacał dostawcom, którzy będą otrzymywać „wynagrodzenie” za działanie zgodne z ustawą. O jej wysokości zadecyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Kto będzie pobierał opłatę?

W tym przypadku raczej nie będzie dużych zmian i będzie to Poczta Polska, która będzie również ściśle współpracować z dostawcami usług, za które płacimy. Najprawdopodobniej też listonosz, którego wpuścimy do domu będzie miał możliwość zweryfikowania, czy posiadamy odbiornik podlegający pod ustawę.

Nie ma się co obawiać na zapas, ponieważ wiele z tych propozycji może zostać odrzucone na etapie, w którym obecnie znajduje się ustawa, czyli konsultacja. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko śledzić dalsze działania naszego rządu w sprawie ustawy audiowizualnej.

Źródło: Polskie Radio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj