News

Nieznany numer? Sprawdź, kto dzwonił!

Gdy dzwoni nieznany numer, często nie wiadomo czy go odebrać, czy odrzucić. Jeśli nie spodziewasz się kontaktu ze strony nieznajomych, taki niespodziewany telefon może Cię zestresować – często od razu do głowy wpada myśl, że coś się stało komuś bliskiemu. Czy da się sprawdzić, kto dzwonił?

Kontakt ze strony nieznanego numeru bywa bardzo frustrujący. W dodatku może się okazać niebezpieczny, zwłaszcza dla osób starszych, które mają większe zaufanie do rozmówcy po drugiej stronie słuchawki – każdy na pewno słyszał o oszustwach „na wnuczka”. Ostatnio coraz częściej pojawiają się próby wyłudzenia przez osoby podszywające się pod pracownika banku. Jeśli tylko jesteś w stanie zidentyfikować dzwoniący numer i nie został on zastrzeżony, warto sprawdzać, kto dzwoni. A jeśli już odebrałeś – dobrze jest podzielić się z innymi informacją, kto kryje się pod danym numerem.

Jak sprawdzić kto dzwonił?

Można to zrobić dwojako. Jeśli nie odebrałeś takiego połączenia, możesz spróbować oddzwonić. Jeśli to telemarketer, od razu zorientujesz się co jest grane i wystarczy się rozłączyć. Druga opcja: sprawdź numer – w internecie istnieją portale, które służą swoją przestrzenią do wpisywania i sprawdzania podejrzanych połączeń. Dzięki nim można od razu zidentyfikować telemarketing lub oszusta i szybko zablokować dany numer na swoim telefonie.

Jak uniknąć oszustwa przez telefon?

Żeby uniknąć bycia oszukanym przez telefon, przede wszystkim trzeba zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Jeśli ktoś po drugiej stronie słuchawki namawia do wypłaty gotówki, wykonania przelewu, przekazania danych osobowych lub bankowych – od razu powinna Ci się zapalić czerwona lampka. W takiej sytuacji warto przeciągnąć rozmowę i w międzyczasie sprawdzić numer, który pojawił się na ekranie telefonu. Istnieją bowiem takie, które są często wyszukiwane na portalach internetowych jako potencjalnie niebezpieczne, np. 468195517, czy 601108531. Na stronie infonumer.pl można też dowiedzieć się, czy dany numer należy np. do kuriera. Jeśli spodziewasz się przesyłki, często zdarza się, że to właśnie dostawca próbuje się z Tobą skontaktować.

Co robić w przypadku niechcianej reklamy?

Jeśli dzwoni do Ciebie jakiś handlowiec, call center albo automat, masz prawo od razu się rozłączyć. Jeśli masz nieodebrane połączenie, najlepiej sprawdź nieznany numer i dowiedz się, kto dzwonił. Możesz też zrobić jedną dodatkową rzecz – oznajmić dzwoniącemu, że zgodnie z RODO żądasz usunięcia Twojego numeru telefonu z bazy danych. Po takim stwierdzeniu, zgodnie z prawem, dana osoba lub firma musi to bezwzględnie wykonać.

Jak przyspieszyć sprawdzanie numeru?

Jeśli zależy Ci na czasie i lubisz proste rozwiązania zamiast używać przeglądarki, możesz sprawdzić numer używając aplikacji infonumer. Jest to darmowe narzędzie, które umożliwia zarówno zgłoszenie, oznaczenie, jak i sprawdzenie podejrzanego numeru telefonu. Korzystając z aplikacji można od razu zapisać dany kontakt na czarną listę i automatycznie blokować spam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *