Do czego przydaje się NFC w telefonie?

Technologie bezdotykowe w urządzeniach mobilnych to niezaprzeczalna wygoda. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat. Na pierwszy ogień idzie NFC, wykorzystywane do płatności, ale nie tylko.

Co to jest NFC?

NFC (Near Field Communication, z ang. Komunikacja bliskiego zasięgu) jest technologicznym rozwinięciem technologii RFID (radio frequency identification, z ang. systemy zdalnej identyfikacji radiowej), która od lat znajduje skuteczne zastosowanie np. w kartach płatniczych. To właśnie dzięki niej możliwe są płatności zbliżeniowe. Na tej samej zasadzie działają też karty dostępowe do budynków czy pokoi hotelowych.

Obie technologie bazują w oparciu o pole magnetyczne. Urządzenie odczytujące reaguje na znacznik, który też wytwarza pole magnetyczne i, jeśli oba pasują do siebie, następuje akcja, np. otwarcie drzwi. Znacznikiem może być karta albo np. telefony z NFC emitujące odpowiedni sygnał.

Jednak w odróżnieniu od RFID, NFC ma zasięg jedynie kilku centymetrów. To utrudnia nieautoryzowane przesłanie danych, które niekiedy bywają wrażliwe albo dotyczą transakcji finansowych.

Dodatkową zaletą NFC jest, że oba biorące udział w wymianie danych urządzenia mogą być ich odbiorcą albo nadawcą, zależnie od sytuacji. Dlatego np. smartfon może działać jak terminal do płatności zbliżeniowych kartą.

Ponadto NFC nie wymaga ręcznego ustawiania celem nawiązania połączenia. Tymczasem np. urządzenia Bluetooth muszą się ze sobą wpierw sparować. Ponadto NFC jest od BT bardziej oszczędne. Oznacza to, że urządzenie jest w stanie emitować sygnał nawet na wyładowanej baterii.

Jakie urządzenia posiadają funkcję NFC?

Dzisiaj w NFC wyposażone są właściwie wszystkie urządzenia przenośne. Dotyczy to zarówno smartfonów, jak i tabletów i smartwatchy i smartbandów. Technologia zadebiutowała w 2010 r. wraz modelem telefonu Samsung Nexus S. Później, w 2014 r., wdrożyło ją także Apple i począwszy od iPhone 6 wszystkie urządzenia mobilne tego producenta wyposażone są w NFC.

Warto jednak pamiętać, że w większości aparatów opcja ta nie jest domyślnie włączona. Operacje autoryzowane z użyciem NFC należy odblokować w menu systemowym, nie wymaga to wizyty w serwisie.

Co daje NFC?

Dzięki NFC możliwe jest:

  • Przesyłanie danych – protokół pozwala na przekazywanie między urządzeniami jakichkolwiek informacji. Wystarczy przyłożyć do siebie tył obu urządzeń biorących udział w transmisji i zaakceptować transfer. Mogą to być np. telefony.
  • Płatności mobilne – zarówno Google Pay, jak i Apple Pay korzystają z technologii NFC do płatności bezdotykowych. Nowe karty płatnicze także są uzbrojone w znacznik NFC, a aplikacje do płatności symulują go celem realizacji transakcji.
  • Szybkie parowanie – NFC pozwala też na szybkie parowanie ze sobą urządzeń, nawet tych pozbawionych wyświetlacza, jak np. głośniki przenośne.
  • Transport publiczny – w wielu miastach nagi NFC w kartach czy smartfonach pozwalają na dostęp do komunikacji zbiorowej i automatyczne realizowanie płatności za bilet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj