Artykuły

NIE dla używanego laptopa!

Wczoraj ukazał się artykuł Szymona o zaletach zakupu używanego poleasingowego laptopa za niższą cenę. Osobiście uważam, że lepiej jest zakupić nowy komputer osobisty. Czy mam rację? Spróbuję to udowodnić.

Decydując się na zakup używanego laptopa musimy zważyć na wiek sprzętu oraz jego zużycie. Kilkuletni laptop ma za sobą już kilkaset godzin ciągłej pracy, nie zawsze wiemy, z jakiego źródła pochodzi komputer. Może pracował w firmie, w której nie szanowano sprzętu? A jeżeli używany był, jako magazyn plików i pracował 24h na dobę wtedy wiadomo, że dysk jest osłabiony i możemy narazić się na utratę naszych cennych danych.

Drugim aspektem jest tylko gwarancja sprzedawcy na określony czas. Sprzedawca w razie awarii sam naprawia komputer, ale jak to w przypadku na prywatne firmy nie zawsze zależy im na oryginalnych częściach, a jeżeli wiek laptopa jest już znaczny dostępność nowych części może być niemożliwa. Kolejny powód przeciwko gwarancji producenta to możliwość zamknięcia się firmy poprzez ogłoszenie przez nią upadłości wtedy nie mamy już zapewnionej darmowej naprawy.

Jak wszyscy wiemy laptop to przede wszystkim maszyna do pracy mobilnej, a czy używane laptopy dają nam możliwość długiej pracy na baterii? Dzisiejsze trendy nowych laptopów wręcz prześcigają się w wielogodzinnym działaniu komputera na baterii. Kupując sprzęt używany otrzymujemy zużytą baterię lub taką, która oferuje tylko kilkanaście minut lub kilka godzin pracy. Dla osób żyjących aktywnie lub często przemieszczających się takie rozwiązanie nie zawsze będzie zadowalające.

Notebookcheck.pl

Wygląd dla niektórych nie ma znaczenia, ale dla pewnej grupy użytkowników między innymi dla mnie wygląd ma znaczenie. Lubię, gdy komputer osobisty jest ładny, niewytarty i prezentuje się elegancko. Wiem, że jestem pedantem, co do czystości laptopa, ale uważam, że pojawiając się w miejscu publicznym ze swoim sprzętem lub gdy prezentuję komuś swoją pracę sprzęt staje się moją wizytówką. Szymon wspomniał, że lepiej jest wybierać serię biznesową, ponieważ obudowa jest bardziej wytrzymała. Tutaj się zgodzę jednak używany sprzęt mimo najlepszej ochrony i dbałości z czasem nabawi się otarć, przetarć i rys na klapie monitora. Często używany laptop ma wytarty touchpad (w szczególności laptopy HP seria Compaq 6XXX) lub wytarte miejsca na dłonie, które nie prezentują się wzorcowo. Osobiście jestem posiadaczem używanego laptopa HP. Na swoje potrzeby zainwestowałem w naklejkę na klapę laptopa oraz naklejki na nadgarstki, przez co komputer prezentuje się dużo lepiej.

Notebookcheck.pl

Nowy trend w dziedzinie komputerów przenośnych szczególną uwagę zwraca na wagę sprzętu. Starszy sprzęt przeważnie jest ciężki i nieporęczny, a nowoczesne laptopy są cienkie, ultralekkie, przez co zyskują na większej mobilności.

Nowy komputer osobisty lekiem na całe zło

Zakupując sprzęt w sklepie zyskujemy gwarancję producenta oraz możliwość ubezpieczenia laptopa od wszelkich wypadków (zalanie, kradzież, uszkodzenie na skutek niewłaściwego użytkowania). Zyskamy na sprawnym akumulatorze, który pozwala na długą pracę z dala od gniazdka elektrycznego. Idealny wygląd, którego się nie musimy wstydzić. Zapewniamy sobie na bezpieczeństwo danych poprzez niezużyty dysk twardy oraz obecność dysku SSD o szybkim zapisie i odczycie danych. Waga sprzętu i jego mobilność. W dzisiejszych czasach postawiono na miniaturyzację i kompaktowość idące w parze z ultralekką wagą. Kolejną sprawą bardzo ważną szczególnie, gdy zakupujemy sprzęt do firmy to licencja na oprogramowanie systemowe. Zakupując komputer nowy zazwyczaj system wliczony jest w cenę, przy sprzęcie używanym często to koszt dodatkowy.

Podsumowując

Decydując się na zakup laptopa używanego narażamy się na nieznaną przeszłość sprzętu, dodatkowe koszty związane z zakupem sprawnej baterii, rozbudową sprzętu (dysk twardy, RAM, czyszczenie laptopa), zakupem nowej licencji na oprogramowanie. Przy zakupie nowego komputera osobistego mamy pewność, co do pochodzenia sprzętu, jego oryginalnych części (dysk twardy, RAM, procesor), sprawność akumulatora oraz elegancki wygląd.

Odnosząc się jeszcze do opinii Szymona, że poleasingowe jest tańsze… Ceny obecnych laptopów nowych i używanych są porównywalne i nie trzeba rezygnować przy tym z wydajności, a zyskać możemy jedynie na sprawnej baterii, gwarancji i legalności systemu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *