Mobilność decyduje o sukcesie w biznesie

Świat mobilności i wykorzystywania urządzeń typu smartfon i tablet na stałe zagościła w firmach i wśród ludzi biznesu. Badania pokazują, że coraz częściej mobilne oprogramowanie staje się głównym i jedynym oprogramowaniem do zarządzania pracą przedsiębiorstwa.

 
Obecny postęp technologiczny sprawił, że urządzenia mobilne stają się pełnoprawnymi i niezależnymi narzędziami pracy. Programy służące do zarządzania pracą w firmie często posiadają odpowiednie aplikacje mobilne. W aplikacje mobilne często implementuje się narzędzia wykorzystywane do pracy w grupie, konferencji głosowych i video czy możliwość sterowania głosem.
 
Branża IT postrzega rozwiązania mobilne, jako jeden pełnoprawny cyfrowy obszar roboczy udostępniany pracownikom. O wyborze, czy firma ma działać na systemie mobilnym czy tradycyjnym często decydują użytkownicy końcowi, czyli pracownicy, którzy mają kontakt bezpośredni z klientem. Oznacza to, że dzięki takiemu rozwiązaniu przykład nie idzie z góry.
 

 
Rozwiązania systemu mobilnego wbrew pozorom stanowią realne zagrożenia dla naszego funkcjonowania w społeczeństwie. Ponieważ pracownicy często korzystają z jednego laptopu, tabletu czy smartfonu do celów służbowych i prywatnych, co powoduje, że granica życia zawodowego i życia osobistego nie może w jeden prosty sposób zostać od siebie oddzielona. Możliwość łatwego dostępu do pracy powoduje elastyczny czas pracy, co niekoniecznie będzie korzystnie wpływać na rodziny i życie poza pracą. Tak naprawdę niedługo będziemy mogli pracować zawsze i wszędzie posiadając przy sobie nasz smartfon.
 
Cyfrowe rozwiązania mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo danych, ponieważ pracownicy będą w łatwy i prosty sposób mieć dostęp do nich z każdego urządzenia i z każdego miejsca na ziemi.
 
Istotą prawidłowego funkcjonowania mobilnych rozwiązań jest Internet, możliwość przechowywania danych w chmurze oraz łatwa komunikacja pomiędzy współpracownikami. Narzędzia, które zwiększają produktywność i ułatwiają współpracę działają jedynie w chmurze – przykładem może być Office 365 lub G Suite Google.
 
Do często wykorzystywanych funkcji należą również aplikacje typu Voice-over-IP czy Skype. Rozwój tych narzędzi spowodował wyparcie i potrzebę używania telefonów stacjonarnych.
 

 
Zaletą takich rozwiązań jest oczywiście możliwość pracy w każdym miejscu na ziemi, ale czy dla firmy, której pracownicy nie mają stałego miejsca pracy i usystematyzowanych godzin pracy będzie to dobre rozwiązanie?
 
Prawdą niestety jest fakt, że aby firma istniała na rynku musi otworzyć się na nowe systemy mobilne i mobilność pracowników, ale warto zadbać o prawidłową kontrolę tych narzędzi.
 
A czy Waszym zdaniem praca mobilna niesie za sobą pozytywne skutki czy ma negatywny wpływ na świat biznesu?
 
Zaletą wykorzystywania urządzeń mobilnych może być minimalizacja zabieranych ze sobą kilku urządzeń oraz miniaturyzacja mocy obliczeniowej potrzebnej do wykorzystywanych programów w pracy. Nie możemy ukrywać, że ceny zakupu sprzętu mobilnego są przeważnie niższe niż zakup sprzętu komputerowego, co może ucieszyć początkujących przedsiębiorców.
 

 
Kolejnym elementem jest integracja systemów dostępnych dla przedstawicieli firm czy klientów. Jedność platformy systemowej.
 
Podsumowując mobilne rozwiązania coraz częściej stają się koniecznością w przedsiębiorstwach. Uważać jedynie trzeba na to, aby umiejętnie je wykorzystywać i chronić nasze dane. Wprowadzając systemy mobilne do firm koniecznością może okazać się potrzeba zatrudnienia specjalistów IT odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i przepływ danych w przedsiębiorstwach.
 
Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj