Mały może więcej – poleasingowy Acer Aspire One722

fot. Jakub Schulz

Acer Aspire One 722 to jeden z przedstawicieli 11-calowych netbooków na rynku. Na pierwszy rzut oka widać zgrabny i poręczny sprzęt. Czy jednak jest on wystarczająco wydajny do codziennej pracy?
 

fot. Jakub Schulz

 
Specyfikacja techniczna:
 
– matryca 11,6 cala z podświetleniem LED (1366 x 768 pikseli),
 
– procesor AMD C-50 o taktowaniu 1 GHz,
 
– pamięć 4 GB RAM DDR3,
 
– grafika AMD Radeon HD6250,
 
– dysk twardy 500 GB,
 
– łączność bezprzewodowa WiFi 802.11 b/g/n,
 
– porty: 3xUSB 2.0, 1xRJ-45,, 1xVGA, 1xHDMI, 1xDC in, 1xKenisington Lock, 1xwejście mikrofonu, 1xwyjście słuchawkowe,
 
– inne: czytnik kart pamięci 2w1, wbudowana kamera internetowa 1,3 Mpix,
 
– bateria 6-komorowa litowo-jonowa,
 
– wymiary: 260mm x 185mm x 36mm,
 
– waga 1,3 kg
 
OBUDOWA I WYKONANIE:
 
Z uwagi na 11,6 calowy ekran Acer 722 jest nieco większy niż inne modele 10 calowe. To jednak jest jego zaleta, ponieważ ekran jest większy i bardziej komfortowy, a kadłubek skrywa podzespoły stosowane w większych budżetowych modelach. Netbook robi pozytywne pierwsze wrażenie, mimo obudowy wykonanej w całości z plastiku. Niemniej jednak niebieski kolor obudowy pozwala się wyróżnić w tłumie, a charakterystyczne wytłoczenie kręgów na wodzie dodaje laptopowi odrobinę awangardy.
 
fot. Jakub Schulz

 
Na rynku znajdziemy jeszcze sprzęt w czerwonej i czarnej kolorystyce. Mimo, że klapa jest błyszcząca nie zbiera odcisków palców. Z biegiem czasu jednak kolor na krawędziach obudowy potrafi się wytrzeć.
 
Na bokach Acera AOC 722 znajdziemy całkiem bogaty zestaw portów: 3x USB 2.0, dwa gniazda audio, uniwersalny czytnik kart pamięci, RJ-45, VGA, HDMI, który nie jest standardem w tego typu urządzeniach.
 
fot. Jakub Schulz

 
KLAWIATURA I TOUCHPAD:
 
W tym urządzeniu znajdziemy wyspową klawiaturę o dużych i płaskich klawiszach z twardym skokiem. Dzięki wyraźnej czcionce i przyjemnej fakturze klawiszy na klawiaturze pisze się komfortowo. Do tego skok klawiszy jest cichy i nie zaburza komfortu pracy. W związku z 11-calową konstrukcją nie starczyło miejsca na sekcję numeryczną klawiatury.
 
Pod klawiaturą znajdziemy dużej wielkości touchpad o precyzyjnym działaniu. On sprawuje się świetnie. Niestety połączone klawisze błyszczącą czarną belką nie były najlepszym rozwiązaniem. Czarny przycisk łatwo się palcuje i po dłuższym użyciu nie wygląda estetycznie.
 
fot. Jakub Schulz

 
EKRAN:
 
Matryca o wielkości 11,6 cala pracująca w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli pozwala na przyjemną i komfortową pracę. Zawartość ekranu jest wyraźna i w pełni czytelna. Komputer przeznaczony jest do pracy biurowej, ale wydajność pozwoli na obejrzenie materiału video, w jakości 720p HD.
 
Powierzchnia ekranu jest błyszcząca, co utrudnia pracę w słoneczne dni. Przy mocno oświetlonych pomieszczeniach powstaje ten efekt za sprawą błyszczącej ramki okalającej ekran, która dodatkowo z łatwością palcuje się.
 
fot. Jakub Schulz

 
Samo podświetlenie, kontrast czy odwzorowanie koloru są zaskakująco dobre i z pewnością stoją na wysokim poziomie. Na pochwałę zasługują dobre kąty widzenia, które rzadko się zdarzają w sprzętach z tego przedziału cenowego. Zawiasy są małe i delikatne, choć spełniają swoją rolę i dobrze trzymają matrycę. Stawiają niewielki, ale wyczuwalny opór. Niestety z upływem czasu plastik wokół wejścia ładowarki lubi się ułamać. Jest to popularna wada, która wystąpiła również w moim egzemplarzu.
 
fot. Jakub Schulz

 
BATERIA:
 
Jak na laptopa poleasingowego bateria wytrzymuje ok. 5 godzin z dala od gniazdka sieci elektrycznej. Nowy egzemplarz z fabryczną baterią pozwala podobno na ok. 9 godzin pracy, więc uważam, że jest to pozytywny wynik zużywalności baterii. 6-komorowy akumulator to niezwykły atut tego urządzenia, który pozwala na dużą mobilność przy zachowaniu przyzwoitej specyfikacji komputera.
 
Na plus należy zaliczyć kompaktowy zasilacz dołączony do Acer Aspire One 722.
 
WYDAJNOŚĆ:
 
Powszechnie panująca opinia, że netbook nie pozwala na komfortową i wydajną pracę w tym modelu to kłamstwo. Dzięki jednostce AMD i 4 GB RAM granica pomiędzy netbookami, a pełnoprawnymi laptopami została zatarta. Dwurdzeniowa jednostka AMD C-50 o taktowaniu 1 GHz we współpracy z zintegrowaną kartą graficzną AMD Radeon HD6250M pozwala na komfortowe korzystanie z komputera do codziennych zadań. Stabilna praca systemu, praca na kilku kartach przeglądarki – o tym wszystkim marzą użytkownicy innych modeli netbooków, ale nie posiadać Acer Aspire One 722. Ten sprzęt szczególnie w połączeniu z dyskiem SSD doskonale daje sobie radę z codziennymi zadaniami wykonywanymi na komputerze. Mnie osobiście udaje się również okazjonalne montowanie filmów w mniej wymagającym programie.
 
fot. Jakub Schulz

 
PODSUMOWANIE:
Acer Aspire One 722 to jeden z ciekawszych modeli na rynku. Charakteryzuje się większym ekranem, sporą wydajnością oraz akumulatorem pozwalającym na kilka godzin pracy. Te wszystkie zalety są zamknięte w smukłej, kompaktowej obudowie o ciekawym wzornictwie i kolorze. Nie boję użyć się określenia, że Acer zaprojektował mobilne, małe arcydzieło w postaci modelu Aspire One 722.
 
Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj