News Operatorzy

Koniec opłat za roaming, jest porozumienie w UE

Korzystanie z telefonu za granicą ułatwia nam życie. Niestety po powrocie do ojczystego kraju rachunek telefoniczny często przyprawiał nas o ból głowy. Wszystko na to wskazuje, że Unia Europejska oraz Parlament Europejski znalazły rozwiązanie tego problemu dokonując porozumienia w sprawie opłat roamingowych.

 

Wszyscy klienci sieci komórkowych mogą już odetchnąć. Od dłuższego czasu w Europie trwały rozmowy dotyczące opłat za roaming, który obowiązywał na terenie Unii Europejskiej. Wygląda na to, że w czerwcu poznamy dokładne rozwiązanie, które spowoduje, że nasze portfele „odetchną” i nie będziemy musieli już płacić ogromnych rachunków telefonicznych.

Podczas ostatnich obrad, które zakończyły się sukcesem ustalono wiele korzystnych zmian dla klientów. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 15 czerwca 2017 roku. Już wtedy będziemy mogli się cieszyć z tanich połączeń oraz zniesienia opłat roamingowych, które dotychczas bardzo obciążały nasz rachunek za granicą. Według nowych przepisów stawka hurtowa za minutę rozmowy przez telefon w ramach roamingu spadnie z 0,05 na 0,032 euro. Za SMS-a opłata będzie wynosiła 0,01 euro (zamiast 0,02 euro). Uczestnicy narad nie zapomnieli również o korzystaniu z internetu w naszych mobilnych „komputerkach”. Opłaty będą stopniowo obniżane przez najbliższe 5 lat, więc jest się z czego cieszyć. Oznacza to, że 2022 roku opłata za przesył danych finalnie wyniesie, aż 2,5 euro, dlatego do tego czasu będąc za granicą warto korzystać z hotelowego lub publicznego WiFi. Nie musimy się również obawiać o przebieg obniżania i zmian, bowiem Komisja Europejska będzie stale kontrolować nowe przepisy.

Źródło: europarl.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *