Elektronika News Recenzje

Recenzja systemu alarmowego Chuango H4

Nasze domy coraz częściej narażone są na różne niebezpieczeństwa. Za drzwiami czyhają włamywacze, w domu może dojść do pożaru, bądź innej niebezpiecznej sytuacji, o której nawet nie będziemy wiedzieli. Na szczęście z pomocą przychodzi system alarmowy Chuango H4.

 

Zawartość opakowania i wygląd

Urządzenie otrzymujemy zapakowane w kartonowe pudełko. Zestaw składa się ze stacji bazowej oraz dodatkowych akcesoriów, które w zależności od naszych potrzeb, czy wielkości domu możemy dodatkowo dokupić. W pudełku poza stacją bazową H4 znajdziemy też inteligentną wtyczkę H4-PW, 2 bezprzewodowe piloty RC-80, czujnik PIR-910, czujnik otwarcia okna DWC-102, zasilacz, podstawkę pod czujnik PIR, kawałki taśmy dwustronnej do montażu oraz instrukcję obsługi. Wszystkie elementy zostały wykonane z białego plastiku, producent dobrze je dopracował, ponieważ nie posiadają ostrych krawędzi.

Działanie

Czujniki współpracujące ze stacją bazową H4 zasilane są za pomocą baterii. Każdy z nich spełnia inną rolę reagując na: ruch, otwarcie drzwi, dym lub wodę. Po wykryciu zagrożenia przekazują sygnał alarmowy do stacji bazowej, która za pomocą umieszczonej karty SIM wysyła powiadomienie na skonfigurowane numery telefonów oraz uruchamia syrenę alarmową. Cały system alarmowy możemy kontrolować za pomocą aplikacji mobilnej bądź dołączonych do zestawy bezprzewodowych pilotów.

Wtyczkę H4-PW wpinamy do dowolnego gniazdka elektrycznego, a następnie podłączamy do niej urządzenie, nad którym chcemy mieć kontrolę. Dzięki temu będziemy mogli włączyć je lub wyłączyć za pomocą aplikacji z dowolnego miejsca. Warto podkreślić, że mogą to być jedynie urządzenia, które nie posiadają własnego włącznika lub wymagają ingerencji użytkownika. Przykładowo nie uda nam się w ten sposób zagotować wody w czajniku lub uruchomić piekarnika z ciastem do pieczenia, ale pozwoli nam na odłączenie żelazka, które przypadkowo pozostawiliśmy włączone lub podładowanie laptopa pozostawionego pod ładowarką.

Czujnik PIR-910 to niewielkie urządzenie, które możemy umieścić w dowolnym miejscu. Jego zadaniem jest wykrywanie ruchu w pomieszczeniu w odległości do 8 metrów w linii prostej.


Czujnik otwarcia drzwi/okna DWC-102, który montujemy do okna lub drzwi za pomocą dołączonych taśm montażowych. Jeśli chcemy umieścić go przykładowo na drzwiach, jeden z elementów mocujemy do futryny, a drugi do ruchomej części drzwi. Należy pamiętać o tym, że w chwili gdy drzwi lub okno są zamknięte elementy te powinny do siebie przylegać. W momencie gdy drzwi zostaną otwarte, a części czujki oddalą się od siebie, do stacji bazowej trafia sygnał alarmowy.

Dobrą wiadomością jest to, że kupiony zestaw możemy dowolnie rozbudowywać o wybrane elementy spośród czujników: wycieków cieczy, wibracji, dymu, wycieku gazu lub stłuczonego szkła.

Montaż i podłączenie

Aplikacja do sterowania dostępna jest w sklepie Google Play oraz Apple Store. Montaż systemu jest bardzo prosty. Każdy z elementów posiada tasiemkę, która zabezpieczała baterię przed zużyciem energii podczas gdy urządzenia znajdowały się w pudełku. Aby system działał prawidłowo w stacji bazowej musimy umieścić kartę SIM (jeśli nie jest to oferta abonamentowa musimy pamiętać o utrzymywaniu ważności konta oraz dodatniego salda). Jeśli sieć GPRS zostanie skonfigurowana prawidłowo dioda przy napisie GSM nas o tym poinformuje. Producent zadbał o to, aby jak najbardziej ułatwić nam instalację, wszystkie urządzenia są już domyślnie ze sobą sparowane.

Stacje bazową warto umieścić w miejscu blisko wejścia, ale nie koniecznie na widoku, tak aby po wejściu do domu lub mieszkania szybko ją „rozbroić”. Czujnik PIR najlepiej skierować na drzwi, a czujnik otwarcia na okno balkonowe – są to miejsca przez, które złodzieje najczęściej dostają się do domów. Syrena zgodnie z danymi producenta odtwarza dźwięk o natężeniu 105 dB. W moim przypadku na osiedlu domków jednorodzinnych nikt z sąsiadów nie był by w stanie jej usłyszeć. Po zamknięciu drzwi i przejściu kilku kroków nie było słychać jej w ogóle.

Podsumowanie

Chuango H4 wraz z dodatkowymi czujnikami składają się na bardzo fajny system alarmowy, który może zadbać o nasze bezpieczeństwo. Łatwa konfiguracja oraz możliwość dowolnego rozbudowania systemu zachęcają do jego zakupu. Zgodnie z danymi na stronie producenta, urządzenia z jego portfolio dostępne są w sklepach Auchan, RTV Euro AGD, Saturn oraz Ole Ole! Jednak w praktyce nie jest to takie proste. Mam nadzieję, że z czasem producent zadba o większą dostępność. Dostępny w cenie od 799zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *