Aplikacje News

Klienci mBanku uważajcie na złośliwe oprogramowanie, które wykrada dane!

Urządzenia mobilne w dzisiejszych czasach bardzo ułatwiają nam życie. Wykorzystujemy je do pracy, rozrywki, a nawet do wykonywania wszelkiego rodzaju transakcji bankowych. Niestety wielu hakerów czyha na nasze dane oraz pieniądze, dlatego warto uważać. Przed złośliwym oprogramowaniem ostrzega swoich klientów mBank, który zamieścił na swojej stronie oficjalne oświadczenie.

 

Jeden z największych banków pod względem liczby klientów zamieścił na swojej stronie informacje o grasującym oprogramowaniu, które wykrada z naszych smartfonów wszelkiego rodzaju dane. MBank zaleca rozważnie korzystać z aplikacji mobilnej stworzonej specjalnie pod stronę do logowania się na nasze konto bankowe. Specyfika tej instytucji to głownie bankowość internetowa więc tym bardziej musimy uważać na wszelkiego rodzaju dziwne ruchy na naszym koncie, ponieważ tutaj chodzi o nasze pieniądze i dane osobowe. Poniżej cała treść oświadczenia wraz z informacjami na co powinniśmy uważać:

„Informujemy o kolejnym złośliwym oprogramowaniu dedykowanym na urządzenia mobilne (telefony) pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android”.

Jak działa złośliwe oprogramowanie:

Złośliwe oprogramowanie „przesłania” aplikację mobilną mBank poprzez nałożenie odpowiednio przygotowanej warstwy graficznej, za pomocą której następuje wyłudzenie poufnych danych bankowych takich jak: login, hasło, dane karty kredytowej.

fot.mBank
fot.mBank

Inne dodatkowe funkcje realizowane przez złośliwe oprogramowanie to:

– wykradanie/przechwytywanie treści wiadomości sms,
– wyświetlanie spreparowanych komunikatów o dowolnej treści na zainfekowanym urządzeniu/telefonie,
– przekazywanie przestępcom informacji na temat modelu telefonu, numeru IMEI, operatorze komórkowym.

Uczulamy na wszystkie nietypowe komunikaty i prośby dotyczące wprowadzenia poufnych danych generowane na telefonie podczas korzystania z aplikacji bankowej.

Ostrzegamy:

1. Zanim zainstalujesz dowolną aplikację na telefonie sprawdź jakich uprawnień wymaga.
2. Nie otwieraj załączników od osób których nie znasz, tak samo jak linków, które otrzymałeś w wiadomości SMS/MMS (szczególnie jeżeli nakłaniają do zainstalowania aplikacji).
3. Wyłącz w telefonie opcję instalowania aplikacji z niezaufanych źródeł i regularnie aktualizuj jego oprogramowanie.
4. Instaluj aplikacje z zaufanych źródeł – wyłącznie sklep Google Play (pomoże to ograniczyć możliwość zainstalowania złośliwej aplikacji)
5. Korzystaj na urządzeniu/telefonie z oprogramowania antywirusowego instalowanego z oficjalnych źródeł.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z mLinią.

Źródło: mBank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *