Klawiatura membranowa – dlaczego jest tańsza od mechanicznej?

Obecnie na rynku dominują dwa rodzaje klawiatur – mechaniczne i membranowe. Wśród użytkowników domowych czy wszelkiego rodzaju biurach bardzo popularne są klawiatury membranowe, głównie ze względu na swoją cenę. Dlaczego jest tańsza od swojego mechanicznego odpowiednika?

Jak zbudowana jest klawiatura membranowa?

Budowa takiej klawiatury nie jest raczej skomplikowana. Pod przyciskami nałożone są trzy warstwy folii, które w wyniku naciśnięcia klawisza stykają się z nadrukowanym obwodem elektrycznym i zwierają się galwanicznie. Sygnał wysyłany jest do komputera w chwili gdy przycisk zostanie wciśnięty na głębokość czterech lub trzech milimetrów. Dzięki takiej warstwowej budowie możliwe było zastosowanie wydajnej i stosunkowo prostej techniki zwanej sitodrukiem, umożliwiającą szybką produkcję dużej ilość urządzeń w bardzo krótkim czasie. Odbija się to jednak na jakości wykonania takiej klawiatury, a ta nie stoi na najwyższym możliwym poziomie. Ma to jednak swoje plusy – jest tania, przez co szybko stała się popularna wśród osób szukającej czegoś z niższej półki cenowej.

Gdzie używam klawiatur membranowych?

Klawiatury membranowe ze względu na swoją cenę sprawdzą się tam, gdzie nie komfort użytkowania schodzi na dalszy plan, a należy skupić się na funkcjonalności. Ze względu na technikę wykonania takiej klawiatury jest ona bardzo lekka i można ją z łatwością przełączać pomiędzy różnymi urządzeniami, takimi jak laptopy, komputery stacjonarne. Dodatkowo w wersji bezprzewodowej z powodzeniem nada się do obsługi telewizorów z różnego rodzaju aplikacjami pokroju Netflix czy HBO GO. Świetnie sprawdzi się też w rękach użytkowników, którzy rzadko korzystają z komputera i służy im on tylko do przeglądania witryn internetowych czy okazjonalnej pracy w programach typu Word lub Excel.

Wady klawiatury membranowej w stosunku do tej mechanicznej

Wszystkie te zastosowania świadczą o dużej uniwersalności klawiatur membranowych, którą udało się uzyskać dzięki masowej produkcji i zmniejszeniu jakości materiałów wykorzystanych do jej wytworzenia. Jakie są jednak tego wady?

-Większa siła nacisku konieczna do zadziałania przycisku – w związku z niską ceną klawiatury membranowej, do jej produkcji nie wykorzystuje się switchy, jak w klawiaturze mechanicznej, a nadrukowaną płytkę elektryczną.

-Mniejsza wytrzymałość klawiszy – w klawiaturach membranowych klawisze zużywają się bardzo szybko, głównie przez technikę wykonania samej klawiatury. Klawisze “nieme” (nie wydające charakterystycznego dźwięku podczas kliknięcia) czyli takie, które wykorzystywane są właśnie w klawiaturach membranowych wytrzymują zazwyczaj 10 milionów kliknięć.

-Ogólna jakość – w związku z zastosowanymi materiałami klawiatura membranowa jest bardzo podatna na różnego rodzaje uszkodzenia mechaniczne. Często wykonuje się jej z niskiej jakości plastiku, a oświetlenie w nich używane jest bardzo ubogie – nierównomierne oświetlenie klawiszy. Taka klawiatura nie jest zakupem na lata, a raczej czymś, co bardzo szybko wymienimy na jakiś inny model.

Komu przypadnie do gustu klawiatura membranowa?

Klawiatura membranowa spodoba się wszystkim, którzy nie chcą zanadto przepłacać, a komfort użytkowania nie jest kwestia pierwszorzędną. Ze względu na użytą technologię, klawiatura membranowa jest tania i lekka, ale przez to bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj