Karta SIM to przeszłość – nowe układy eSIM

Niebawem będziemy mogli zapomnieć o kartach SIM obecnie używanych w każdym telefonie komórkowych czy modemie internetu mobilnego służącym do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości tekstowych. Standard obowiązujący od 1991 roku ma zostać zastąpiony przez układy eSIM umieszczane na płycie głównej telefonu.

 
Po co nam karta SIM?
 
SIM – to (Subscriber Identity Module – moduł identyfikacji abonamenta) forma karty mikroprocesorowej z wbudowaną pamięcią. Służy ona do rozpoznawania użytkownika oraz pozwala na przechowywanie niewielkiej ilości danych.
 
Po jednej stronie znajdują się pozłacane pola, czyli styki łączące się z modemem telefonu, a ten z kolei odpowiada za łączność z siecią GSM. Każda karta posiada dodatkowo 19- lub 20- cyfrowy unikalny numer seryjny (SSN – SIM Serial Number) oraz przypisany numer telefonu za pomocą, którego można się z nami kontaktować.
 
Telefon bez karty SIM staje się bezużyteczny, ponieważ nie można wykonywać z niego połączeń ani wiadomości tekstowych. Jedynym wyjątkiem są połączenia z numerami alarmowymi: 000, 08, 112, 110, 118, 119, 911, 999 gdzie niewymagana jest identyfikacja karty SIM.
 
Ewolucja karty SIM
 
Podczas swojego debiutu w 1991 roku karta SIM miała wymiary karty kredytowej (85 x 54 mm), dopiero w 1996 roku zmniejszono ją do rozmiarów miniSIM (25 x 15 mm). Standard miniSIM był używany we wszystkich telefonach przez ponad dekadę. W 2003 roku nastąpiła kolejna miniaturyzacja do standardu microSIM (15 x 12 mm), który swój debiut miał dopiero w 2010 roku w iPhone 4. Następcę zaprezentowano w 2012 roku – karta nanoSIM (12,3 x 8,8 mm). Format nanoSIM pojawił się po raz pierwszy w iPhone 5 i wbrew pozorom bardzo szybko rozprzestrzenił się w innych modelach konkurencyjnych producentów.
 

msn.com

 
Standard miniSIM, microSIM oraz nanoSIM stały się globalnym standardem.
 
Kolejnym etapem miniaturyzacji, a jednocześnie rezygnacją z kart SIM ma być układ eSIM, który ma być chipem MFF2 o wymiarach 6 x 5 mm, który ma być implementowany w smartfony na płycie głównej.
 
Pozbawienie urządzeń tacek i modułów SIM pozwoli na zaoszczędzenie miejsca oraz projektowanie telefonów bardziej smukłych oraz bardziej odpornych na kurz i wodę, ponieważ zmniejszy się ilość potrzebnych otworów w urządzeniach.
 
Dodatkowo chip eSIM jest bardziej odporny na wstrząsy, wibracje oraz wilgoć. Mimo, że rozwiązanie nie jest jeszcze ustandaryzowane przez GSMA liczymy, że w najbliższej przyszłości się to stanie.
 
Co daje rozwiązanie eSIM?
 
Rozwiązanie jest świetnym pomysłem nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych, ponieważ eliminuje się potrzebę wyboru odpowiedniego standardu, stosowanie adapterów, uniknięcia sytuacji uszkodzenia wejścia karty SIM.
 
eSIM pozwoli również na łatwą zmianę operatora i planu taryfowego, ponieważ nie będzie trzeba jak dotąd iść do sklepu po starter oraz rejestrować go w punkcie operatora. Od teraz wystarczy jedynie wybrać interesującą nas ofertę za pomocą oprogramowania w smartfonie. Może to być ułatwienie dla osób, które często podróżują oraz dla tych osób, które często podróżują poza granice Polski.
 
Nadal jednak nie wiadomo czy eSIM będzie wspierał funkcję Dual SIM.
 

 
Nowy format karty będzie również bardziej bezpieczny i uniemożliwi kradzież naszego urządzenia, ponieważ modułu nie da się zastąpić innym, a utworzenie nowego profilu abonamenta będzie wymagać podania hasła dotychczasowego użytkownika. Takie zabezpieczenie ułatwi również lokalizację smartfona i pozwoli na łatwe zabezpieczenie go przed dostępem niepożądanych osób.
 
Kiedy eSIM będzie dostępny w Polsce?
 
Obecnie sprzętów z eSIM nie można używać w naszym kraju, ponieważ żaden z operatorów nie posiada ich w swojej ofercie. Problem na razie pozostaje jeszcze ze wsparciem dla standardu GSMA, nad którym pracuje specjalnie powołana grupa wdrożenia technologii jednak jej prace potrwają jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy.
 
Najwięksi operatorzy tacy jak: Orange, Play, T-Mobile zapytani o nowy standard i wprowadzenie oferty odpowiedzieli, że takie wdrożenie technologii planują, jednak dokładny termin nie jest jeszcze znany i uzależniony jest od pracy grupy wdrożeniowej.
 
Plus z kolei podał więcej szczegółów i planuje wprowadzenie oferty eSIM do końca tego roku.
 

 
Podkreślmy jednak, że wprowadzenie do oferty planów eSIM nie będzie oznaczać pojawienia się stosownych urządzeń na polskim rynku. Wprowadzenie kompatybilnych urządzeń planowane jest w połowie 2018 roku – oświadczenie przedstawiciela sieci Plus.
 
Źródło: msn.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj