News Serwis Telefony

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy A8 2018?

Naprawy większości smartfonów wyglądają podobnie. W każdym przypadku wymieniamy jakąś część zwaną modułem. Niezależnie od tego czy jest to płyta główna, czy wymiana wyświetlacza. Wszystkie marki starają się trzymać jeden „fason” tak, aby naprawy serwisowe nie należały do najtrudniejszych. Dokładnie tak samo jest w przypadku naprawy, a właściwe wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A8 2018 o kodowej nazwie SM-A530F.

 

Do przeprowadzenia tej niezwykle prostej naprawy wystarczy, że przygotujemy kilka narzędzi. Po pierwsze zacznijmy od opalarki lub jak na domowe warunki może to być suszarka. Bez tego narzędzia nie jesteśmy w stanie rozpocząć niemalże każdej naprawy. Następnym narzędziem powinna być kostka do gitary, LCD opener, pęseta, śrubokręt z grotem krzyżowym, alkohol izopropylowy, czysta szmatka do wytarcia pozostałości kleju. Na koniec przyda się nam jeszcze dwustronna taśma klejąca do modułu wyświetlacza, popularnie zwana sticker oraz nowy wyświetlacz.

Sama naprawa wydawać się może trudna, ale uwierzcie mi, że to tylko złudzenie. Zanim jednak przejdziemy dalej, pragniemy podziękować firmie serwisowej SmartSerwis24 za dostarczenie zdjęć do dzisiejszego poradnika.

Rozbieranie telefonu Samsung Galaxy A8 2018

W pierwszej kolejności, aby rozpocząć naprawę musimy bardzo dobrze podgrzać klapkę baterii. Używamy do tego suszarki lub innego narzędzia dającego ciepłe powietrze. Odpowiednie podgrzanie pokrywy smartfona pozwoli nam lekko podnieść pokrywę wsuwając w szczelinę kostkę lub inny ostrzejszy przedmiot, np. żyletkę lub bardzo cieniutki nożyk. Oczywiście zabieg z ostrym narzędziem nie zawsze musi być stosowany. Wszystko to zależy od tego, czy mamy punkt zaczepienia w telefonie, do którego możemy wsunąć naszego openera.

Profesjonalne serwisy do wszelkich takich czynności używają np. separatora, który podgrzewa pokrywę po całości, a nie punktowo jak to ma się w przypadku suszarki lub opalarki. Pokrywę w modelu Samsung Galaxy A8 2018 podgrzewamy mniej więcej przez 5-7 minut skupiając ciepło głównie na ramkach telefonu, gdzie znajduje się klej nałożony w fabryce. Po podgrzaniu znaczna część pokryw powinna posiadać lekkie szczeliny. Do separacji tego elementu, jak i wyświetlacza przydają się jak najcieńsze narzędzia serwisowe np. openery aluminiowe czy plastikowe. Gdyby tylko uda się nam wsunąć openera, zabieramy się do powolnego demontażu pokrywy, którą musimy po prostu „odkleić” od całego urządzenia. Przesuwając cienkie otwieraki dookoła ramki klej stopniowo będzie puszczał. Jeśli nie, sugeruje ponownie lekko podgrzać miejsce, które zaczyna sprawiać nam problemy.

Pamiętajcie, że każdy technik używa do rozbiórki takich narzędzi, jakimi idealnie mu się pracuje. Do powyższej czynności wystarczy nam opener i kostka do gitary, ewentualnie spudger. Jeśli chodzi o domowe warunki – przydadzą się cienkie karty (lub stary dowód), kostka oraz wszelkie tekturowe i cienkie otwieraki jakie znajdziemy w domu.

Jak widzicie przy rozchodzeniu się kleju, możemy sobie również pomóc rękami (najlepiej w rękawiczkach antystatycznych) lekko uchylając całą pokrywę. Uważajmy jednak, żeby nie ciągnąc całej pokrywy do samego końca, gdyż mamy tam jeszcze połączenie czytnika linii papilarnych z płytą główną. Aby definitywnie odłączyć pokrywę baterii odłączamy konektor łączący czytnik z płytą. Używamy do tego jakiegoś płaskiego narzędzia np. spudgera lub płaskiego śrubokręta.

Ta czynność pozwala nam definitywnie oddzielić i odłożyć pokrywę baterii na bok. Przed nami ukazuje się standardowy widok większości smartfonów, które mogliście z pewnością nie raz zobaczyć w naszych innych poradnikach. Czas przejść dalej, a będzie to odkręcanie śrubek, które pozwolą nam zdemontować osłonki płyty głównej wraz z innymi elementami.

Aby oswobodzić smartfona ze śrubek, używamy wkrętaka z grotem krzyżowym (philips) odkręcając wszystkie śrubki. Osobiście polecam na tym etapie usunąć warstwę kleju, gdyż drobne śrubki mogą znajdować się bezpośrednio pod pozostałościami kleju. Wykręcamy dokładnie każdą śrubkę odkładając ją na boku tak, aby nie zgubić tej drobnicy małych wkrętów.

Na tym etapie, tuż przed podważaniem płyty głównej powinniśmy wyjąc naszą kartę lub same puste szufladki. Oczywiście możemy to zrobić juz na początku, tutaj wybór kolejności należy do każdego z Was. Pamiętajmy również, że w telefonie Samsung Galaxy A8 2018 mamy dwie szufladki, jedną na boku, a drugą na górze urządzenia.

Odkręcenie wszystkich śrubek spowoduje, że możemy zacząć demontować elementy osłaniające płytę główną. Podzespoły te podważamy delikatnie kostką, spudgerem czy też płaskim śrubokrętem, tak jak to czyni technik firmy SmartSerwis24. Ta czynność nie będzie trudna, jest to pewnego rodzaju „demontaż puzzli” osłaniających wnętrze telefonu.

Demontowanie wszystkich elementów jest naprawdę proste. Są one lekko wczepione więc wystarczy je lekko podważyć, co umożliwi nam całkowite zdemontowanie osłonek. W ten oto sposób udało się nam zdemontować wszystkie elementy chroniące płytę główną oraz resztę „wnętrzności” telefonu. Czas użyć otwieraka spudger lub kostki do odczepienia wszystkich wczepek/konektorów, które powoli oswobodzą nam PCB. Zacznijmy od górnej części, gdzie demontujemy wczepkę od aparatu selfie oraz czujnika.

Przechodząc jednak dalej, odłączamy wyświetlacz oraz gniazdo słuchawkowe jack. Po odłączeniu wszystkich konektorów musimy wykręcić jeszcze 3 śrubki, które są niczym wsporniki dla płyty głównej oraz złącza ładowania.

Na dole w okolicy złącza ładowania (USB-C) mamy dwie śrubki. Zabezpieczają one blaszkę złącza. Odkręcamy je przy pomocy śrubokręta z grotem krzyżowym. Takie działanie pozwoli nam swobodnie podnieść płytę główną w telefonie Samsung Galaxy A8 2018. Kolejną czynnością jest swobodne podnoszenie „serca” telefonu oraz odłożenia go w bezpiecznym miejscu, ponieważ jest to bardzo ważny element każdego telefonu.

Samsung Galaxy A8 2018 tak samo jak wiele innych modeli koreańskiego producenta jest wodoodporny. Zwróćcie uwagę na złącze ładowania, które jest zabezpieczone specjalną gumą (uszczelką). Większość smartfonów ma podobne rozwiązanie, w szczególności tych z otwartym złączem ładowania. To taka ciekawostka, która może komuś z Was się przyda.

Po zdemontowaniu płyty głównej, czas podgrzać ekran. W tym przypadku ponownie w ruch idzie suszarka lub opalarka. Ekran podgrzewamy delikatnie, dokładnie tak samo jak w przypadku pokrywy baterii w naszym smartfonie. Przy podgrzewaniu wyświetlacza Samsunga Galaxy A8 2018 musimy jednak skupić ciepło również na środku ekranu, gdyż na środku może być on również przyklejony.

Przy demontażu starego ekranu nie musimy się martwić, że coś nam zacznie pękać. W końcu po to go wymieniamy, bo jest on już uszkodzony. Do tej czynności również staramy się znaleźć drobną szczelinę, w którą możemy wsunąć nasze cienkie narzędzie np. openera idealnie nadającego się do podważania wyświetlaczy, nie tylko w modelu Samsung Galaxy A8 2018.

W tym przypadku nie musimy się martwić, że wyciąganie ekranu spowoduje jakieś uszkodzenia. Jest on bowiem odłączony i możemy taśmę spokojnie wyciągnąć przez sporą szczelinę, gdzie przechodzi konektor łączący wyświetlacz z płytą główną.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A8 2018

Zanim jednak zaczniemy montować nowy wyświetlacz telefonu Samsung Galaxy A8 2018, musimy oczyścić cały korpus z pozostałości kleju. Jest to czynność niezwykle ważna, która umożliwi nam prawidłowy montaż nowego ekranu. Do tej czynności używamy czystej szmatki oraz alkoholu izopropylowego, którym możemy odtłuścić cały korpus.

Po dokładnym odtłuszczeniu całego korpusu możemy go odłożyć na bok i zacząć przygotowywać nowy wyświetlacz telefonu Samsung Galaxy A8 2018. Zastanawiacie się co mam na myśli poprzez słowo „przygotowywać”. Otóż, na nowy wyświetlacz musimy nałożyć stickera, czyli dwustronną taśmę klejącą. Umożliwi nam to wklejenie całego modułu wyświetlacza na oczyszczonym korpusie. Teoretycznie możemy też zastosować inną formę podklejania ekranu, jednak o tym napiszę w innym poradniku.

Nowy wyświetlacz telefonu Samsung Galaxy A8 2018 jest już gotowy do zamontowania go w korpusie. Przed samym składaniem ekranu musimy odkleić zieloną osłonkę, która zasłania klej służący do połączenia i zespolenia ekranu z korpusem.

Tak gotowy ekran wystarczy już tylko zamontować w korpusie urządzenia. Zaczynamy od przeprowadzenia taśmy z konektorem przez szczelinę, a dopiero później dopasowujemy ekran. Jest to już końcówka naszej naprawy, ponieważ ekran dociskamy i sprawdzamy wszystkie szczeliny. Montujemy resztę podzespołów w analogicznej kolejności do demontażu. Po podłączeniu wyświetlacza do płyty bez całkowitego zamontowania wszystkich elementów możemy uruchomić telefon i sprawdzić, czy wyświetlacz urządzenia Samsung Galaxy A8 2018 działa prawidłowo, jeśli tak kończymy składanie telefonu w odwrotnej kolejności.

Przed założeniem pokrywy w telefonie pamiętajmy o odtłuszczeniu korpusu oraz samej klapki baterii. Niestety jest to bardzo ważne, gdyż stary klej do niczego się już nie nadaje. Nową pokrywę możemy przykleić bezpośrednio poprzez nałożenie kleju T7000 na oczyszczony korpus Drugą możliwością jest założenie stickerów na pokrywę baterii, sklejając tym samym całość. Obie metody są często wykorzystywane przez różnych techników w serwisach pogwarancyjnych. Przed ostatecznym zakończeniem naprawy pamiętajmy jeszcze o wczepieniu konektora z czytnikiem linii papilarnych w płytę główną.

Wystarczy jeszcze ścisnąć urządzenie, co pozwoli nam zespolić/utwardzić pokrywę oraz nowo zamontowany wyświetlacz modelu Samsung Galaxy A8 2018. W ten o to sposób naprawiliśmy cały telefon. Pamiętajcie, że wszystkie czynności przedstawione w poniższym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. W razie pytań, piszcie w komentarzach.

Źródło: Zdjęcia – SmartSerwis24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *