Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Lenovo Phab 2 Pro?

Lenovo Phab 2 Pro / fot.prasowe

Najnowsze mobilne urządzenia stają coraz droższe. Po zakupie drogiego smartfona, wielu klientów od razu zabezpiecza swoje urządzenie w pokrowiec lub też szkło hartowane, które ma chronić wyświetlacz w telefonie. Niestety to nie zawsze pomaga, a wtedy czeka nas już tylko droga wizyta w serwisie producenta.

 

Technologiczna postanowiła Wam zaprezentować jak radzić sobie z naprawą uszkodzonego wyświetlacza, pomijając serwis firmy Lenovo Zapraszamy na kolejny poradnik z cyklu „Jak rozebrać flagowca?”, w którym pokażemy jak wymienić wyświetlacz w telefonie Lenovo Phab 2 Pro.

Przygotowanie do naprawy

Przed przystąpieniem do naprawy chińskiego smartfona, musimy jeszcze wyposażyć się w narzędzia, które pomogą nam dokonać naprawy. A zatem będziemy potrzebować: kostek do gitary, otwieraki GSM, kluczyk do karty sim, pęsety prostej i zakrzywionej, opalarki, zestawu śrubokrętów Torx T5 i Philips (typ grotu z nacięciem krzyżowym), oraz dwustronną taśmę przylepną.

Moduł wyświetlacza do Lenovo Phab 2 Pro / fot.aliexpress.com

Jako danie główne nie może zabraknąć oczywiście modułu wyświetlacza do Lenovo Phab 2 Pro, który osobiście znalazłem za około 59 dolarów na aliexpress.com. Jednak pamiętajmy, że ceny podzespołów z pewnością będą się zmieniać po zadomowieniu świeżo zaprezentowanego urządzenia na naszym rynku. Przejdźmy zatem do naprawy urządzenia.

Wyjmij kartę Sim i zdejmij tylną pokrywę

Karty Sim w nowoczesnych smartfonach bardzo często znajdują się w gniazdach hybrydowych, w szczególności kiedy telefon to tzw. unibody. Nie inaczej jest w przypadku modelu Lenovo Phab 2 Pro. Do tej czynności będziemy potrzebować oczywiście kluczyka do wyciągania tacki z gniazda na karty Sim.

Wyjmowanie karty Sim / fot.Fixez.com

Czas przejść do o wiele bardziej skomplikowanych i czasochłonnych działań. Następną czynnością jest wykręcenie dwóch śrubek, znajdujących się na dole urządzenia w okolicy złącza ładowania microUSB. Nie da się ukryć, że wielu producentów właśnie w tamtym miejscu montuje pierwsze śrubki (np. Apple, Huawei).

Odzielania tylnej pokrywy kostką do gitary / fot.Fixez.com

Jak możecie zobaczyć wyżej, następną czynnością po wykręceniu dwóch śrubek jest oddzielenie tylnej pokrywy od całego korpusu urządzenia. Do tego warto użyć kostki do gitary wsuwając ją w szczelinę między modułem wyświetlacza, a tylną pokrywą. Kostkę przesuwamy w szczelinie dookoła całego telefonu, słysząc jak stopniowo puszczają zaczepy. Umożliwi nam to podniesienie tylnej pokrywy, a następnie odłączenie jej oraz czytnika linii papilarnych od PCB (płyty głównej). Jak to zrobić? Podnosimy tylną pokrywę bardzo powoli uważając, aby nie zerwać taśmy łączącej czytnik z płytą. Kiedy tylko widzimy całe wnętrze telefonu, to odłączamy konektor (używając np. otwieraka GSM) zaznaczony czerwoną strzałką.

Odłączanie czytnika linii papilarnych od płyty głównej / fot.Fixez.com

Następnie odkładamy na bok całą pokrywę, która po wypięciu konektora jest już „wolna”. Nie da się ukryć, że na razie nie są to trudne czynności, ale to dopiero początek.

Odpinanie wszystkich konektorów i demontaż PCB oraz złącza ładowania

W następnej czynności bierzemy śrubokręt Philips i odkręcamy 3 śrubki, które znajdują się na osłonce złącza baterii oraz modułu kamery Tango.

Odkręcenie 3 śrubek znajdujących na osłonce konektora baterii / fot.Fixez.com
Podnoszenie plastikowej osłonki modułu kamery Tango / fot.Fixez.com
Odłączanie baterii Lenovo Phab 2 Pro / fot.Fixez.com

Dzięki temu po odkręceniu śrubek, używając pęsety możemy zdjąć plastikową osłonę i wypiąć konektor baterii. W następnej czynności przechodzi na sam dół telefonu, tam również używamy śrubokręta Philips usuwając kolejne 3 śrubki, celem demontażu osłonki z głośnikiem (loudspeaker). Do usunięcia tego podzespołu używamy oczywiście pęsety.

Odkręcanie 3 śrubek i usunięcie głośnika / fot.Fixez.com

Następnie odłączamy konektor łączący płytę główną z dolną płytką, odpinamy antenę i moduł wibracji (przy pomocy pęsety). Po wykonaniu tych czynności czeka nas już tylko odkręcenie kolejnych śrubek (4), celem usunięcia płytki z ładowaniem.

Odczepianie modułu wibracji, anteny / fot.Fixez.com
Oddzielanie płytki ze złączem ładowania / fot.Fixez.com

Czas na baterię, która nie jest już podłączona do płyty głównej. Musimy jednak wyciągnąć dwie dwustronne klejące taśmy, które trzymają akumulator. Tą czynność nazwałbym „wyciąganiem zawleczki z granatu”. Różnica polega na tym, że musimy tasiemkę (zamiast zawleczki) wyciągać trochę dłużej i bardzo powoli.

Usuwanie tasiemek baterii w Lenovo Phab 2 Pro / fot.Fixez.com
Podważamy baterie usuwając ją z korpusu / fot.Fixez.com

Pozwoli nam to bez problemu usunąć baterię z całego korpusu naszego rozkładanego urządzenia. W tym momencie mamy już zdemontowane złącze USB i akumulator, a teraz bierzemy się za PCB, czyli płytę główną. W tym celu należy odłączyć z niej wszystkie konektory oraz odkręcić śrubki przy pomocy śrubokręta Philips. Jak to zrobić?

Odpinanie konektorów z płyty głównej / fot.Fixez.com

Konektory bardzo dobrze odpina się otwierakami serwisowymi np. spudger. Pamiętajmy, żeby się nie spieszyć i robić to bardzo delikatnie. Na poniższych rysunkach zaznaczyłem wszystkie konektory, które należy odłączyć.

Wykręcanie śrubek i odłączanie bocznych przycisków / fot.Fixez.com

Następną czynnością jest wykręcenie wszystkich śrubek, które trzymają płytę główną oraz moduł kamery. Po odkręceniu możemy zdjąć moduł kamery i sprawdzić, czy wszystko zostało zdemontowane i usunięte. Pamiętajmy, że taśmy łączące wyświetlacz, czy przycisk włączania i przyciski głośności powinny zostać lekko odgięte tak, aby podczas podnoszenia płyty głównej nie zaczepiały o nią.

Zdejmowanie modułu kamery / fot.Fixez.com
Podważanie konektorów / fot.Fixez.com

Po wykonaniu tych wszystkich czynności zostaje nam jeszcze odkręcić 7 śrubek (zaznaczonych poniżej), a następnie bardzo delikatnie podważyć płytę główną otwierakiem (np.spudger), aby usunąć ją z całego korpusu.

Demontaż płyty głównej / fot.Fixez.com

Płytę odkładamy w bezpieczne miejsce, aby nie uległa uszkodzeniu. Przed przystąpieniem do demontażu wyświetlacza należy usunąć jeszcze taśmę z przyciskami głośności, która wcześniej została przez nas odłączona od PCB.

Demontujemy przyciski głośności – taśma / fot.Fixez.com

Ta czynność jest bardzo prosta, wystarczy, że na ramce korpusu delikatnie odkleimy całą taśmę, po czym usuniemy ją pęsetą i odłożymy na bok.

Demontaż i wymiana uszkodzonego wyświetlacza

Do wymiany wyświetlacza będziemy potrzebować kostki do gitary oraz opalarki/suszarki. Najpierw bardzo sukcesywnie i równomiernie nagrzewamy boki całego LCD. Jeśli po mimo podgrzania nie uda się nam wepchnąć w szczelinę cienką kostkę, powinniśmy wznowić podgrzewanie. Pamiętajmy, że należy to robić bardzo delikatnie i bardzo powoli. Mimo uszkodzonego już wyświetlacza lepiej nie narażać reszty podzespołów na uszkodzenie.

Podgrzewanie ekranu celem odłączenia go od korpusu / fot.Fixez.com
Sukcesywne podgrzewanie oraz oddzielanie ekranu od korpusu / fot.Fixez.com

Przy tej czynności nie wskazany jest pośpiech. Nie możemy też robić na siłę. Solidne podgrzanie wszystkich boków zapewni nam bezproblemowy demontaż. Pamiętajmy, że nie można podgrzewać opalarką ciągle jednego miejsca. W tym miejscu mogę Was uspokoić, że nowe ekrany mają folie ochronną, które po odklejeniu mają już podklejone boki ramki wyświetlacza. Jak widzicie poniżej została również usunięta taśma łącząca PCB z płytką ładowania, nie jest to obowiązek i może zostać, ponieważ nie będzie nam przeszkadzać przy wymianie LCD.

Odklejamy taśmę od LCD z korpusu / fot.Fixez.com

Kiedy już uda się nam oddzielić wyświetlacz, to wystarczy, że przekręcimy całe urządzenie na stronę korpusu i odkleimy taśmę wyświetlacza w prawą stronę, robiąc to bardzo powoli.

Oddzielamy korpus od wyświetlacza LCD / fot.Fixez.com

Jak już wcześniej wspomniałem na nowym wyświetlaczu winny być już podklejone miejsca, które połączą ekran z korpusem. Wystarczy, że usuniemy folie ochronną.

Otwory przełożenia taśm od nowego wyświetlacza / fot.Fixez.com

Główną taśmę łączącą ekran z płytą główną należy przełożyć dokładnie w te same otwory przez, które wcześniej wyciągaliśmy taśmy od uszkodzonego ekranu. Następną czynnością jest lekkie dociśnięcie ekranu w miejscach gdzie jest klej oraz przyklejenie głównej taśmy łączącej ekran z płytą główną.

Montowanie nowego LCD poprzez doklejanie taśmy / fot.Fixez.com
Podklejanie baterii / fot.Fixez.com

Zostaje nam jeszcze tylko nałożenie warstwy kleju w postaci dwustronnej samoprzylepnej taśmy w miejscu baterii. Dzięki temu akumulator będzie dobrze zamontowany i nie będzie się przesuwał. Złożenie telefonu następuje w analogicznej kolejności do jego rozłożenia. Pamiętajcie również, że wszelkie naprawy jakie wykonujecie na podstawie naszych poradników przeprowadzacie na własną odpowiedzialność. W przypadku problemów z naprawą czekamy na Wasze pytania w komentarzach.

Źródło: Opracowanie własne, Fixez.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj