Jak rozebrać flagowca? News Poradniki Serwis Telefony

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie iPhone 8?

Im więcej smartfonów na świecie, tym więcej uszkodzeń wynikający zarówno z winy producenta jak i klienta. Niestety większą część uszkodzeń generuje potencjalny klient, któremu zdarza się upuścić telefon uszkadzając tym samym drogi wyświetlacz. Ceny napraw serwisowych produktów Apple mogą nas przyprawić o ból głowy, dlaczego warto dowiedzieć się jak możemy samodzielnie wykonać taką naprawę np. w telefonie iPhone 8, który nie tak dawno miał swoją premierę.

 
Nowoczesne smartfony to nie tylko zaawansowana i droga elektronika, to również specjalistyczne konstrukcje telefonów mające na celu wyróżnić telefon na rynku. Wiele z nich zostało okrzyknięte mianem nierozbieralnych serwisowo. W ostatnim czasie takim gorącym tematem technologicznym są najnowsze smartfony firmy Apple. Znany serwis iFixit postanowił zaprezentować wnętrze iPhone 8, który od teraz przy upadku może być liczony podwójnie w serwisie. Dlaczego? Najnowsze modele oprócz drogich wyświetlaczy otrzymały również szklane pokrywy baterii. Właśnie dlatego w dzisiejszym poradniku z cyklu „Jak rozebrać flagowca?” przybliżymy Wam jak wykonać najpopularniejsze naprawy w tym modelu.
 

Demontaż wyświetlacza

Telefon iPhone 8 nie wyróżnia się zbytnio od swoich poprzedników jeśli chodzi o cały przód. W celu rozpoczęcia naprawy musimy najpierw wykręcić dwie śrubki pentabole, które znajdują się oczywiście przy złączu ładowania. W przypadku wszystkich modeli musimy użyć śrubokręta specjalnie przeznaczonego do wykręcania takich śrubek. Końcówka tego wkrętaka przypomina kształt kwiatka z pięcioma płatkami. Czynność ta jest niezwykle prosta i nie będzie od nas wymagać większego wysiłku. Pamiętajcie o odłożeniu śrubek w bardzo widoczne miejsce, ponieważ takie małe elementy łatwo zgubić.

Odkręcenie dwóch śrubek pentabole iPhone 8 / fot.iFixit.com

Tak przygotowany iPhone pozwoli nam przystąpić do dalszego działania, czyli podgrzania wyświetlacza w telefonie iPhone 8. Do tej czynności możemy użyć opalarki, separatora lub iOpenera, którym podgrzejemy równomiernie cały ekran. Specjaliści z iFixit używają iOpenera, ale zapewniam Was, że i z opalarką, a nawet domową suszarką jesteście w stanie sobie poradzić z podniesieniem ekranu. Przy ciepłym nadmuchu pamiętajmy, aby ciepło rozprowadzać równomiernie po całym wyświetlaczy, a nie tylko w jednym miejscu.

Podgrzewanie ekranu iPhone 8 / fot.iFixit.com

Ekran powinniśmy podgrzewać mniej więcej przez około 4 minuty, pozwoli nam to przystąpić do demontażu wyświetlacza. Do tej czynności będziemy jednak potrzebować dodatkowego wsparcia jakim jest przyssawka do szyby lub po prostu iSlack. Warto pamiętać, że wystarczy nam podnieść delikatnie ekran, tak aby powstała szczelina, w którą możemy włożyć kostkę do gitary lub innego cienkiego openera/otwieraka.

Podnoszenie wyświetlacza w iPhone 8 przy pomocy iSlack / fot.iFixit.com

W momencie kiedy nasze urządzenie ma już uchylony LCD, możemy na spokojnie zdjąć iSlacka. Czas zacząć operować już tylko i wyłącznie kostką lub innym plastikowym narzędziem, stopniowo wypinając zaczepy ekranu ze wszystkich stron. Spowoduje to, że ekran będzie się nam powoli unosić. To na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że ekran podnosimy nie w pionie, a w poprzek. Ekran odchylamy bardzo powoli, ponieważ musimy uważać jeszcze na taśmy łączące wyświetlacz z płytą główną.

Odłączenie wyświetlacza w telefonie iPhone 8 / fot.iFixit.com

Aby finalnie móc odłączyć wyświetlacz od płyty głównej musimy odkręcić 7 śrubek, które trzymają blaszki zakrywające konektory całego wyświetlacza. Ekran w telefonie iPhone 8 demontujemy w bardzo podobny sposób jak w poprzednim modelu iPhone 7. Taka wymiana ekranu nie powinna być trudna i sądzę, że każdy z Was będzie w stanie sam się z nią uporać.

Odkręcanie śrubek zabezpieczających zaślepki wyświetlacza w telefonie iPhone 8 / fot.iFixit.com

Do wykręcenia śrubek używamy zwykłego śrubokręta Philips (krzyżakowy). Tak samo jak przy śrubkach pentabole, tak samo tutaj pamiętajcie, aby odłożyć wszystkie małe elementy na widoku oraz w odpowiedniej kolejności. Po odkręceniu wszystkich 7 śrubek zostanie nam już tylko podnieść blaszki (najlepiej pęsetą), a następnie odłączyć wszystkie konektory od LCD, przycisku home, baterii (trzy taśmy) oraz górnych sensorów (jedna taśma). To wszystko daje nam odłączenie czterech wczepek z połączonymi taśmami. Do tej operacji polecam użyć plastikowego otwieraga GSM, np. spudger.

Spudger GSM
Odłączanie konektorów w iPhone 8 / fot.iFixit.com

Po odłączeniu wszystkich konektorów możemy spokojnie oddzielić ekran lekko ciągnąć za niego. Na ramkach może się nam jeszcze ciągnąć klej, ale nie przejmujemy się tym. Możemy go albo odciąć albo po prostu pociągnąć ściągając w ten sposób pozostałości klejącej „taśmy”.

Oddzielenie ekranu od iPhone’a 8 / fot.iFixit.com

Oczywiście równie dobrze klej może pozostać na ramkach całego korpusu. W ten oto piękny sposób udało się nam odłączyć cały ekran urządzenia od korpusu i czas brać się za demontaż innych podzespołów.
 

Demontaż przycisku home, głośnika, sensoru Face ID i kamery

W tak odłączonym ekranie zostaje nam jeszcze demontaż przycisku home oraz głośnika i taśmy z sensorami. Aby tego dokonać będziemy potrzebować śrubokręta Philips (krzyżak), którym musimy odkręcić wszystkie śrubki w górnej części ekranu.

Odkręcanie śrubek głośnika w oraz sensorów Face ID w iPhone 8 / fot.jerryrigeverything.com

W pierwszej kolejności odkręcamy 3 śrubki, które trzymają blaszkę ochronną całego głośnika oraz kamery. Po odkręceniu drobne elementy podnosimy pęsetą i układamy je koło siebie tak, aby się nie pogubiły. Zdemontowana blaszka ukazuje nam kamerę, która połączona jest z sensorem Face ID i przechodzi bezpośrednio nad głośnikiem, który przykręcony jest kolejnymi 2 śrubkami. Okręcamy je i pozwala nam to zdemontować cały głośnik.

Demontaż głośnika oraz kamery w iPhone 8 / fot.jerryrigeverything.com

Do całkowitego demontażu taśmy z kamerą oraz sensorem warto użyć plastikowego otwieraka GSM, najlepiej spudger ze względu na swoje wykończenie. Podczas demontażu ważne, żebyśmy zachowali ostrożność, ponieważ możemy uszkodzić taśmę bądź inne elementy. Odłączenie poniższych elementów jest bardzo intuicyjne, nie trzeba tutaj dużych kombinacji.

Zdejmowanie taśmy z kamerą oraz sensorem Face ID / fot.jerryrigeverything.com

Pamiętajmy, żeby wszystkie drobne elementy odłożyć obok siebie razem ze śrubkami, ponieważ ich ułożenie może mieć znaczenie. Później może być problem z połapaniem się dokładnie co było do czego. Czas przejść do usunięcia przycisku home, który znajduje się na dolnej części ekranu. Do tej czynności również używamy cały czas tego samego śrubokręta, czyli krzyżaka.

Demontaż przycisku home w iPhone 8 / fot.jerryrigeverything.com

Zaczynamy od 4 śrubek, które trzymają blaszkę zabezpieczającą przycisk home. Po ich odkręceniu i ułożeniu w odpowiedniej kolejności czas na delikatne odklejenie przycisku home, po czym wypchnięcie go z ekranu. Jest to takie same działanie jak w przypadku innych modeli z przyciskiem Home. Więc zaglądając również do naszych innych poradników z pewnością sobie poradzicie, po za tym sam demontaż jest bardzo intuicyjny.

Odkręcanie śrubek z metalowej osłonki wyświetlacza w iPhone 8 / fot.jerryrigeverything.com

Na sam koniec został nam jeszcze demontaż metalowej osłonki całego wyświetlacza. W tej czynności wystarczy tylko odkręcić wszystkie śrubki (6 sztuk) na ramce i po prostu oddzielić aluminiową osłonkę od całego modułu. W tak łatwy i szybki sposób udało się nam zdemontować cały wyświetlacz w telefonie iPhone 8. W brew pozorom wymiana ekranu w modelach iPhone to najprostsza czynność, którą możecie wykonać w domu używając tylko dwóch śrubokrętów, domowej suszarki, przyssawki do ekranu, pęsety i oczywiście plastikowego otwieraka GSM, najlepiej spudger. Pamiętajcie, że czynności jakie zostały przedstawione w tym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. Jeśli macie jakieś pytania, to zapraszam do komentarzy.
 
Źródło: Opracowanie własne, zdjęcia – www.iFixit.com / jerryrigeverything.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *