Bezpieczeństwo danych i komputerów w świecie biznesu

Bez skutecznego zabezpieczenia komputera osobistego, czy komputera firmowego bardzo trudno o wysoką, jakość bezpieczeństwa przesyłanych i przechowywanych danych. Jak się dowiadujemy bezpieczeństwo urządzeń IT nawet w małych przedsiębiorstwach jest największym problemem. Wszystko dzieje się, dlatego, że odpowiedzialność za takiego typu zadania nie jest powierzona jednej osobie.

 
Jeśli zapytamy specjalistów IT w firmie o bezpieczeństwo ich struktury IT zapewnią nas, że jest ona na jak najwyższym poziomie – niestety prawda jest zupełnie odwrotna. Tylko nieliczny odsetek firmowych komputerów ma wszystkie aktualne łatki, zainstalowane bieżące aktualizację systemu czy aktualną bazę wirusów w programie antywirusowym. Szyfrowanie danych na dyskach komputerowych często nie jest włączone i skonfigurowane, a hasła dostępu do komputerów firmowych są na tyle proste, że w rezultacie każdy je zna.
 

 
Największym problemem jednak okazują się bieżące aktualizacje systemu Windows czy MacOS. O ile do firmy trafia nowy sprzęt to panuje przeświadczenie, że to właśnie producent powinien zadbać o najbardziej aktualne łatki czy aktualizacje systemu – jak większość z nas się domyśla często tak nie jest i wszystkie niezbędne aktualizacje instaluje użytkownik. Firmowi informatycy często tworząc strukturę komputerów w firmie dbają tylko o te najważniejsze zapominając o tych, co są na końcu sieci (komputery konsumentów, przedstawicieli handlowych – ogólnie wszystkich takich, z których, na co dzień korzysta jedna osoba w firmie lub dostęp do takiego komputera mają wszyscy). Informatyk twierdzi, że podstawowe instalowanie aktualizacji, czy aktualizowanie bazy wirusów to podstawowe zadanie użytkownika komputera. Prawda jest taka, że pracownicy ignorują to, a nawet, jeśli mają to zapowiedziane w obowiązkach to przecież, kto sprawdzi ich osobisty komputer?  W praktyce wygląda to tak, że osoba zajmująca się własnymi zadaniami nie ma czasu na aktualizowanie komputera oraz czekanie, aby on się zrestartował. Urządzenia, na których prezentowane są efekty klientowi mają wyłączone wszelkie aktualizacje oraz powiadomienia, aby nie zakłócały negocjacji.
 
Specjaliści IT chronią się tym, że oni mają odgórnie włączone automatyczne aktualizacje w całej strukturze komputerowej firmy. Tak to prawda, ale na końcu zawsze jest inny człowiek, a jak wiemy system Windows oferuje odłożenie aktualizacji na później lub jej wyłączenie. Osoby, które same dbają o aktualne poprawki systemu czy aktualizacje często wyłączają tę funkcję, ponieważ uważają, że to utrudnia im wykonywanie pracy oraz zabiera cenny czas na to, aby system uruchomił się ponownie.
 
Przy stanowiskach komputerowych, do których ma dostęp wiele osób obowiązek aktualizacji zawsze jest spychany na kolejnego użytkownika, a w efekcie tworzy się błędne koło i odpowiedzialnej osoby brak.
 
Rozwiązaniem opisanego problemu jest wyznaczenie jednej osoby w firmie, której zadaniem będzie dbanie o to, aby każdy sprzęt w firmie posiadał zainstalowane aktualizacje, poprawki, czy miał włączone wszystkie zabezpieczenia. Dla takich osób stworzono szereg pomocnych programów tworzących aktualizacje zbiorcze, które pozwalają na zaoszczędzenie czasu. Efekty pracy takiej osoby powinien rejestrować system, a logi o wykonanej konserwacji powinny być wysyłane do innej osoby, która będzie czuwać nad poprawnością wykonanych prac.
 

 
Dla przedsiębiorstw, dla których koszt utrzymania jest zbyt wysoki, warto, aby zainteresowały się outsourcingiem, czyli usługą oferowaną przez zewnętrzną firmę. Najczęściej takie firmy pracują zdalnie, a jedynym obowiązkiem jest posiadanie zainstalowanego klienckiego oprogramowania na komputerze, które umożliwia wykonywanie prac w tle często bez wiedzy użytkownika. Firmy takie wykorzystują drogę elektroniczną i Internet do swojej pracy umożliwia to, że prace wykonywane są w czasie pracy firmy bez potrzeby wyłączenia danego komputera z firmy na czas konserwacji.
 
Wszystkich przedsiębiorców, którzy posiadają w swojej firmie szereg komputerów zachęcam do zadbania o bezpieczeństwo danych oraz przesyłanych informacji. Skutki w przypadku ataku hackerskiego mogą być kosztowne dla firmy lub przyczynić się do jej upadłości. Jeżeli nie mamy możliwości zatrudnienia na stałe Informatyka w swojej firmie skorzystajmy z usług firm zewnętrznych. Często takie rozwiązanie jest znacznie tańsze niż etat pracownika. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w firmie jest o tyle ważne, że wszelkie informacje dotyczą nie tylko przedsiębiorstwa, ale też klientów, których wrażliwe dane (np. numer pesel, numer konta bankowego) nie mogą dostać się w ręce osób trzecich wynika to z ustawy o ochronie danych osobowych.
 
Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj