News Serwis Telefony

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Huawei P20?

Huawei dość szybko zabłysnął na rynku, między innymi dzięki całej rodzinie telefonów Huawei P. Te aluminiowe telefony nie tylko zyskały liczne grono fanów, ale szybko też pokazały producentowi, że to „strzał w 10” owocujący sporą sprzedażą. Niestety, jak przystało na każdego smartfona, również Huawei P20 ulega różnym awariom. Najczęściej są to uszkodzenia mechaniczne (usterki wynikające z winy użytkownika) wyświetlacza. Dziś zaprezentuje Wam jak wymienić wyświetlacz w telefonie Huawei P20, czyli najnowszym flagowcu chińskiego koncernu.

 

Rozpoczynając naprawę każdego smartfona zawsze musimy pamiętać o przygotowaniu wszystkich narzędzi oraz stanowiska. W przypadku naszego telefonu Huawei P20 na pewno przyda się nam opalarka/suszarka, serwisowa kostka, cienki opener, pęseta, otwierak serwisowy, zestaw śrubokręt, nożyk serwisowy, klej T-7000 oraz alkohol izopropylowy wraz ze szmatką bądź kawałkiem ręcznika papierowego. Kolejnym etapem jest przygotowanie naszego stanowiska pracy. Polecam najlepiej białe tło, na którym będziemy mogli zlokalizować wszystkie małe elementy odkładane na bok. Jeśli uda się nam wszystko przygotować możemy zabierać się za wymianę wyświetlacza w telefonie Huawei P20. W tym miejscu chcę podziękować firmie SmartSerwis24 za dostarczenie zdjęć do dzisiejszego poradnika.

Podgrzewanie pokrywy baterii w telefonie Huawei P20

Zacznijmy od przełożenia urządzenia wyświetlaczem do dołu tak – abyśmy mogli podgrzać pokrywę baterii. Do tej czynności używamy wspomnianej wcześniej suszarki lub opalarki, którą będziemy mogli spokojnie podgrzać całą klapkę akumulatora. Ciepło wydobywające się z suszarki lub opalarki starajmy się rozprowadzać sukcesywnie po całej powierzchni błyszczącego tyłu. Czynność ta jest najdłuższa i w zasadzie najtrudniejsza, gdyż musimy uważać, żeby podczas demontażu klapki baterii w telefonie Huawei P20 nie uszkodzić zdejmowanego elementu. Do demontażu/podważania pokrywy możemy użyć przyssawki do szyby.

Podnoszenie pokrywy baterii w telefonie Huawei P20

Gdy całość będzie jeszcze ciepła przyklejamy na klapkę baterii przyssawkę do szyby trzymając w drugiej ręce openera, którego będziemy mogli wsunąć w pierwszą lepszą szczelinę jaką zobaczymy. Pod wpływem ciepła i podnoszenia pokrywy w urządzeniu wytworzy się szczelina, która umożliwi nam wsunięcie cienkiego elementu. Technik firmy SmartSerwis24 użył plastikowego openera. W sytuacji, kiedy uda się nam wsunąć cienkiego otwieraka, możemy usunąć przyssawkę, co ułatwi nam demontowanie dalszej części pokrywy.

Demontaż klapy baterii w telefonie Huawei P20

Przesuwając cieniutki opener niczym przecinak oddzielamy pokrywę baterii od całości. Czynność ta jest niezwykle ważna. W sytuacji, gdy element nie będzie chciał się odklejać, należy podgrzać ponownie miejsce, które dalej trzyma się całości. Tylko tak będziemy mogli osłabić klej, który się tam znajduje.

Zdemontowana pokrywa baterii w telefonie Huawei P20

Całość powtarzamy do momentu całkowitego oddzielenia klapki. Nie musimy się tutaj martwić o czytnik linii papilarnych, gdyż nie jest on połączony bezpośrednio z płytą. Zdemontowany element odkładamy na bok przechodząc do kolejnej czynności. Czas użyć pęsety, która jest nieocenionym narzędziem w każdym serwisie. Jak możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu, w środku odklejamy folie ochraniającą lekko odginając ją na bok.

Odklejanie folii ochronnej w telefonie Huawei P20

Następnym bojowym zadaniem będzie odkręcenie wszystkich śrubek w górnej części urządzenia. Jest ich, aż 8. Musimy pamiętać, że jedna z nich jest ukryta i powinniśmy ją delikatnie „odkopać”. Używamy do tego śrubokręta z grotem krzyżowym. W serwisach producenta technik, aby nie tracić czasu używa elektrycznego śrubokręta, którym szybciej jest w stanie się pozbyć wszystkich wkrętek. Takim samym narzędziem posłużył się serwisant SmartSerwis24.

Odkręcanie 8 śrubek w telefonie Huawei P20
Ukryta śrubka na płycie głównej w telefonie Huawei P20

Jak widać, na ukrytej śrubce mamy białą osłonkę, która po przebicu śrubokrętem informuje serwisy gwarancyjne, że urządzenie było naprawiane w nieautoryzowanym serwisie. Śrubka prezentowana na zdjęciu jest również zaklejona folią ochronną. Usunięcie tych wszystkich śrubek pozwoli nam zdemontować osłonkę płyty wraz z NFC. Zwróćmy uwagę, że sama foliowa osłonka jest bardzo delikatna i musimy pamiętać, żeby jej nie porwać przez przypadek.

Demontaż osłonki wraz z NFC w telefonie Huawei P20

NFC usuwamy przy użyciu pęsety. Jej zagięta końcówka umożliwia łatwy demontaż wielu elementów, również i śrubek. Naszym oczom dzięki temu ukazuje się płyta główna telefonu Huawei P20. Na tym etapie możecie również dokładniej przyjrzeć się obiektywom od Leica. Muszę przyznać, że wygląda to wszystko całkiem nieźle, a będzie wyglądało jeszcze lepiej po zamontowaniu nowego sprawnego wyświetlacza.

Odłączanie konektorów w telefonie Huawei P20

Czas na odłączenie wszystkich konektorów. Na tym etapie możemy również sprawdzić nowy wyświetlacz, podłączając go i sprawdzając czy działa. Oczywiście nie jest to obowiązek, jednak polecam wykonać taką czynność. Po odłączeniu wszystkich konektorów, czas przejść na dolną część urządzenia, żeby zdemontować resztę podzespołów.

Odkręcanie śrubek z dolnej części telefonu Huawei P20

Używając śrubokręta z grotem krzyżowym odkręcamy w dolnej części 10 śrubek. Pozwoli nam to zdemontować nie tylko złącze ładowania, ale również głośnik od multimediów, mikrofon, kabel anteny. Zanim jednak przejdziemy do demontażu tych podzespołów musimy po odkręceniu śrubek zdjąć aluminiową blaszkę, która jest pewnego rodzaju wzmocnieniem/zabezpieczeniem dolnych elementów.

Demontaż metalowej osłonki w dolnej części telefonu Huawei P20

W zależności od telefonu, takich elementów mamy więcej lub mniej. Najczęściej „ubogie” wnętrze możemy spotkać w znacznie tańszych modelach. W kolejnej czynności przy użyciu pęsety odpinamy jeden z pierwszych kabli anteny. Jak widać na poniższym zdjęciu, aby odpiąć drugi w pierwszej kolejności musimy wypiąć konektor ze złączem ładowania.

Demontaż kabla anteny w telefonie Huawei P20

To na co warto zwrócić uwagę, to dość nietypowe połączenie złącza ładowania. Główna i najgrubsza taśma ma podłączenie do płytki sub usb. Tuż pod konektorem przebiega jeden z kabli anten zasięgu. Odłączając wczepkę ładowania przy użyciu otwieraka serwisowego przechodzimy do drugiej anteny, którą również lekko wypinamy spiczastym zakończeniem pęsety.

Odłączanie konektora taśmy ładowania w telefonie Huawei P20
Odłączanie drugiego kabla anteny w telefonie Huawei P20

Jak widać umożliwia nam to odłączenie złącza ładowania wraz z taśmą. Demontaż powinniśmy rozpocząć od gniazda delikatnie je unosząc (używając pęsety). Działanie to nie powinno sprawić Wam problemu, gdyż sam element jest osadzony niczym dopasowany klocek Lego.

Demontaż taśmy ładowania wraz ze złączem C w telefonie Huawei P20

Używając cały czas tego samego narzędzia, czas usunąć z korpusu urządzenia płytę wraz z mikrofonem. Podnosimy ją delikatnie pęsetą w taki sposób, abyśmy niczego nie uszkodzili. Każda rozbiórka wymaga od nas spokoju i cierpliwości, w szczególności przy droższych modelach.

Demontaż płytki z mikrofonem dolnym w telefonie Huawei P20

Tuż przed rozpoczęciem wymiany wyświetlacza w telefonie Huawei P20 musimy zdemontować jest dolny głośnik (loudspeaker). Początek jego taśmy (jak i modułu wibracji) przyklejony jest delikatnie do korpusu. Ostre zakończenie pęsety, w szczególności wykrzywione w tym przypadku jest wręcz nieocenionym narzędziem. Delikatnie podnoszenie całego elementu pozwala nam na całkowite odłączenie go od korpusu telefonu Huawei P20.

Demontaż dolnego głośnika w telefonie Huawei P20
Demontaż dolnego głośnika w telefonie Huawei P20
Demontaż dolnego głośnika w telefonie Huawei P20

Po wszystkim zostanie nam już tylko zabrać się za sam demontaż wyświetlacza. W tym przypadku będzie to wymiana całego modułu bez ramek. Na rynku serwisowym możecie kupić różne wyświetlacze, to wszystko kwestia ceny. W naszym przypadku, technik firmy SmartSerwis24 zastosował sam wyświetlacz, który będzie trzeba podgrzać, aby móc go odkleić. W sytuacji wymiany ekranu z ramką w telefonie Huawei P20 ,serwisant musi poprzekładać wszystkie elementy (oprócz dołączonych już do nowego ekranu – najczęściej jest to bateria oraz buzzer) do nowego modułu. Zacznijmy w takim razie wymianę wyświetlacza w telefonie Huawei P20. Jak na każdego zabudowanego smartfona przystało, w pierwszej kolejności powinniśmy podgrzać wyświetlacz tak – abyśmy mogli go swobodnie odkleić z ramki.

Podgrzewanie wyświetlacza w telefonie Huawei P20

Ekran zgrzewamy suszarką do włosów lub opalarką dokładnie w taki sam sposób, jak wykonywaliśmy to przy pokrywie baterii telefonu Huawei P20. Ciepłe powietrze rozprowadzamy równomiernie od góry do dołu (w szczególności na ramki, gdzie znajduje się najwięcej kleju). Gdy czujemy, że ekran jest już gotowy do demontażu – używamy przyssawki do ekranu lub żyletki, precyzyjnego nożyka serwisowego, którym wbijemy się delikatnie w pierwszą lepszą (najlepiej większą) szczelinę.

Oddzielanie wyświetlacza w telefonie Huawei P20

Gdy tylko uda się nam delikatnie rozdzielić ekran od ramki (na tyle, aby wsunąć tam plastikowy otwierak) możemy spokojnie wyjąc ostrze pozostawiając na miejscu plastikowy cienki otwierak np. opener. To własnie tym narzędziem przy dobrze podgrzanym wyświetlaczu będziemy mogli go całkowicie zdemontować. Cienki opener staramy się delikatnie przesuwać wzdłuż wszystkich ramek. Robimy to bardzo delikatnie i powoli. Gdybyśmy potrzebowali ciepłego powietrza, zawsze możemy zostawić otwierak w środku jednocześnie delikatnie podgrzewając miejsce, gdzie wyświetlacz trzyma mocniej.

Oddzielanie wyświetlacza do ramki w telefonie Huawei P20

Gdy już uda się nam powoli oddzielać ekran, starajmy się uważać na ewentualne odpryski szkła. Najczęściej występują przy poważnych uszkodzeniach wyświetlacza. Pamiętajcie również, żeby nie przejmować się starym modułem podczas demontażu. I tak jest pęknięty.

Podnoszenie uszkodzonego wyświetlacza w telefonie Huawei P20
Podnoszenie uszkodzonego wyświetlacza w telefonie Huawei P20

Przy całkowitym oddzieleniu uszkodzonego mechanicznie wyświetlacza, pamiętajmy o wyciąganiu taśmy z dolnego otworu. W taki oto sposób udało się nam całkowicie zdemontować uszkodzony ekran. Nie pozostaje nam nic innego, jak przyjemniejsza część naprawy, czyli wymiana wyświetlacza w naszym telefonie Huawei P20.

Przekładanie gumowych osłonek ze starego wyświetlacza do nowego w telefonie Huawei P20
Przekładanie gumowych osłonek ze starego wyświetlacza do nowego w telefonie Huawei P20

Zanim jednak to uczynimy. Musimy przełożyć ze starego modułu osłonki na głośnik oraz przednią kamerę. Do tej czynności wystarczy użyć pęsety, którą delikatnie przenosimy gumowe osłonki. Ta czynność nie powinna Wam zabrać dużo czasu. Po jej wykonaniu przyszedł czas na czyszczenie ramki korpusu ze starego kleju. Najczęściej jest to zrywanie starej taśmy kleju. Idealnym narzędziem do tej czynności będzie nieoceniona pęseta.

Czyszczenie korpusu ze starego kleju w telefonie Huawei P20

Gdy już oczyścimy dokładnie cały korpus urządzenia. Czas, aby go odtłuścić. Do tego używamy alkoholu izopropylowego lub innego środka, który nadaje się do czyszczenia elektroniki. Zwykłą szmatką z mikrofibry lub kawałkiem ręcznika papierowego czyścimy dokładnie całą ramkę. Pozostałości starego kleju lub ewentualnie tłusta powierzchnia mogą nam utrudnić później montaż klapki, a co za tym idzie prawidłowe złożenie telefonu.

Odtłuszczanie korpusu alkoholem izoproylowym w telefonie Huawei P20

Tak przygotowane podłoże pozwala nam nałożyć nowy klej. Używamy do tego kleju T-7000, który dzięki przyjemnemu dozownikowi idealnie daje się rozprowadzić po całej ramce dookoła. Na rynku istnieją oczywiście inne środki klejące, jednak serwisant firmy SmartSerwis24 używa tutaj kleju T-7000.

Nakładanie nowego kleju T-7000 na ramkę korpusu w telefonie Huawei P20

Nie czekając, aż klej T-7000 zaschnie bierzemy się za montowanie nowego modułu wyświetlacza. Zaczynamy od przeprowadzenia taśmy łączącej wyświetlacz z płytą główną, a dopiero później staramy się dokładnie spasować wyświetlacz smartfona Huawei P20. Oczywiście pamiętajcie, że takie naprawy automatycznie pozbawiają telefon norm wodoodporności. Po złożeniu staramy się lekko ścisnąć ekran patrząc, czy wszystko dokładnie zostało spasowane.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Huawei P20

Właśnie tak wygląda wymiana wyświetlacza w telefonie Huawei P20, którego dokładną rozbiórkę oraz opis zaprezentowałem Wam powyżej. Zanim jeszcze złożymy telefon, warto podpiąć LCD do płytę oraz baterię, która umożliwi nam sprawdzenie czy ekran działa prawidłowo. Jeśli robiliście to wcześniej, to możecie zabrać się za składanie telefonu. Jest to bardzo proste – wszystko wykonujemy w odwrotnej kolejności do demontażu. Pamiętajmy o oczyszczeniu pokrywy baterii, którą również będzie trzeba przykleić do korpusu. Następnie odtłuszczamy całość i nakładamy nowy klej.

Ściśnięcie nowego wyświetlacza w telefonie Huawei P20

Po dokładnym złożeniu wszystkiego, warto urządzenie lekko ścisnąć, wykorzystując do tego np. spinacze lub specjalne serwisowe krokodylki. W tej kwestii każdy Kowalski ma swoje własne patenty. Takie działanie pozwoli na szybkie i lepsze zaschnięcie kleju. Na koniec przypomnę, że wszystkie czynności przedstawione w tym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. W razie pytań, piszcie w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *