Jak wymienić wyświetlacz w telefonie HTC U Play?

Nowoczesne smartfony to nie tylko zaawansowana i droga elektronika, to również specjalistyczne konstrukcje telefonów mające na celu wyróżnić urządzenie na rynku. Wiele z nich zostało okrzyknięte mianem nierozbieralnych. Czy zalicza się do nich telefon HTC U Play, którego opis wymiany wyświetlacza mamy przyjemność Wam dziś zaprezentować?

 

Obserwując zainteresowanie naszymi serwisowymi poradnikami postanowiłem iść za ciosem. Tym razem na „opisowy warsztat” technologicznej trafia telefon HTC U Play, urządzenie ze średniej półki cenowej. Telefon oprócz swojej całkiem przyzwoitej specyfikacji posiada dość nietypową lustrzaną pokrywę baterii, która powiedzmy sobie szczerze jest pewnego rodzaju symbolem smartfonów HTC z rodziny U. W dzisiejszym poradniku fotograficznie wspierać nas będzie firma SmartSerwis24. Zobaczcie cały przebieg wymiany wyświetlacza we wspomnianym wyżej modelu.

Pęknięty wyświetlacz w telefonie HTC U Play

Przed przystąpieniem do naprawy pamiętajmy, aby wyposażyć się w podstawowe narzędzia. Zdaje sobie sprawę, że nie każdy z Was posiada taki asortyment serwisowy, co może sprawiać problemy, ale postaram się pokazać Wam to na przykładzie najprostszych narzędzi. Gdybyście jednak chcieli iść na łatwiznę, to zawsze możecie skorzystać z serwisu pogwarancyjnego. A więc do dzisiejszej naprawy będziemy potrzebować na pewno: suszarki do włosów lub opalarki, pęsety, kostki do gitary, spudgera GSM, czyli plastikowego otwieraka (bardzo popularny w serwisie GSM), openera LCD, śrubokrętów Torx T5 oraz śrubokręta z grotem krzyżowym, alkohol izopropylowy, szmatkę do czyszczenia odtłuszczonego ekranu (może być kawałek ręcznika papierowego) oraz dwustronną taśmę klejącą do montażu baterii. Nie możemy oczywiście zapomnieć o nowym wyświetlaczu, bez którego naprawa się po prostu nie odbędzie. Dla mniej doświadczonych użytkowników polecam jeszcze rękawiczki ochronne oraz gogle na oczy (zakładane podczas demontażu LCD).

Podgrzanie klapki baterii w telefonie HTC U Play

Nikogo z pewnością nie zdziwi, że początek naprawy rozpoczynamy dokładnie tak samo, jak 90% innych napraw. W dobie 21 wieku większość smartfonów ma zabudowane baterię (w szczególności tych ze średniej półki) pokrywami szklanymi lub plastikowymi, które są delikatnie lub mocniej podklejone (w zależności od modelu). Dlatego na początku używamy suszarki do włosów, abyśmy mogli rozmiękczyć klej. Używając do tego suszarki cała operacja zejdzie się nam ciut dłużej, ponieważ suszarka nie podgrzewa tak mocno (chyba, że macie jakieś super ekstra suszarki) jak separator czy opalarka. Gdybyście używali opalarki, to z pewnością poszłoby szybciej. Pamiętajcie jednak, że w obu przypadkach nie można podgrzewać klapki lub innego elementu przez dłuższy czas w jednym miejscu. Ciepło z narzędzia grzewczego należy rozprowadzać sukcesywnie po całej długości klapki baterii (w szczególności ramki).

Podgrzewanie klapki baterii w telefonie HTC U Play

Jak widzicie nasz „pacjent” będzie miał również wymianę pokrywy baterii, która jest uszkodzona. Podgrzewając urządzenie, a właściwe jego tylną część spokojnie możemy wrzucić „wyższy bieg” w suszarce przesuwając ją sukcesywnie po całej pokrywie zwracając szczególną uwagę na ramki. Po około 5-7 minutach podgrzewania możemy odłożyć suszarkę na bok, trzymając ją jednak w pogotowiu, gdyby podczas samego demontażu była nam jeszcze potrzebna. Kolejnym działaniem jest odseparowanie całej klapki od korpusu urządzenia. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że dla mniej zaawansowanych czytelników polecam założyć gogle oraz rękawiczki, gdyż szkło podczas demontażu może odskakiwać. Do samej separacji używamy kostki serwisowej (lub jak wolicie w nazwie do gitary) szukając w urządzeniu jakiegokolwiek punktu zaczepienia w postaci drobnej szczeliny. Z reguły takie zabiegi warto zaczynać od miejsca, w którym pęknięcie poluzowało lub delikatnie zdeformowało pokrywę/ramkę. Kostka to idealne narzędzie do demontażu takich elementów, gdyż plastikowa konstrukcja doskonale radzi sobie z podgrzanym wcześniej klejem. Po wsunięciu kostki (w przypadku problemów ze szczeliną, pokrywę można podważyć np. nożykiem serwisowym) starajmy się ją delikatnie przesuwać wzdłuż ramki, co umożliwi nam powolną separacje pokrywy.

Podważanie pokrywy baterii w telefonie HTC U Play kostką serwisową
Podważanie pokrywy baterii w telefonie HTC U Play kostką serwisową

Niestety, ale każde naprawy serwisowe wymagają wielkiej precyzji i spokoju, gdyż najmniejszy błąd może spowodować uszkodzenie innych elementów, a co za tym idzie zwiększy się nam koszt naprawy urządzenia. Gdybyście napotkali problem z dalszym demontażem ze względu na zaschnięcie kleju, zawsze możecie go rozgrzać ponownie nie wyjmując kostki ze szczeliny. Czynność separacji powtarzamy do momentu całkowitego demontażu pokrywy. Po kilku chwilach zdemontowaną pokrywę możemy śmiało odłożyć lub od razu wyrzucić do śmieci, ze względu na jej bezużyteczność.

Odseparowanie pokrywy baterii w telefonie HTC U Play

W modelu U Play producent nie montował czytnika linii papilarnych z tyłu, tak jak to ma miejsce w większości rynkowych smartfonów. Dlatego odginając klapkę w drugą stronę nie musimy się obawiać, że urwiemy taśmę łączącą czytnik linii papilarnych z płytą główną. Czas przejść do demontażu osłonek płyty głównej oraz reszty podzespołów, które pozwolą nam zdemontować wyświetlacz.

W celu odkręcenia wszystkich śrubek, korzystamy na przemian z śrubokręta Philips (grot krzyżowy) oraz Torx T5. Pamiętajmy, aby odłożyć wszystkie śrubki na miejsce, gdyż tak małe wkrętki mogą się pogubić. Wkręcanie ich w odpowiednie miejsce jest ważne, ponieważ jedne mogą być krótsze lub dłuższe, co podczas montażu całości może spowodować wewnętrzne uszkodzenie płyty głównej.

Podnoszenie osłonki płyty głównej w telefonie HTC U Play
Podnoszenie osłonki płyty głównej w telefonie HTC U Play

W momencie oswobodzenia plastikowej osłonki ze śrubek, możemy przystąpić do jej demontażu. Tego typu elementy najlepiej podnieść otwierakiem serwisowym spudger, którego końcówka idealnie nadaje się do takich rozwiązań. Plastikową osłonkę podnosimy delikatnie wspierając się dodatkowo rękami. Po kilku chwilach widać dokładnie, że cała osłonka została zdemontowana i możemy przejść bezpośrednio do dalszej czynności. W następnym etapie przyda się nam pęseta, którą będziemy musieli ściągnąć aluminiową folie ochraniającą konektor baterii, co umożliwi nam później demontaż akumulatora.

Zdejmowanie osłonki z konektora baterii w telefonie HTC U Play
Odłączanie konektora baterii w telefonie HTC U Play

Do odłączenia konektora używamy ponownie spudgera. Jak widzicie pęseta oraz spudger to narzędzia, z których bardzo często korzystają nie tylko technicy serwisu SmartSerwis24, ale również wielu innych, które zajmują się naprawami urządzeń bądź innej elektroniki mobilnej.

Zdejmowanie folii ochronnej z konektora wyświetlacza w telefonie HTC U Play
Wyciąganie taśmy wyświetlacza w telefonie HTC U Play

W kolejnej części demontujemy zabezpieczenie złącza taśmy wyświetlacza. Najpierw ściągamy pęsetą przezroczystą folie, która jest lekko naklejona na złącze. Jak widzicie mamy tutaj dość nietypowe złącze, które opiera się troszkę na zasadzie „zasuwy w drzwiach”. Wystarczy spudgerem podnieść do góry delikatnie kawałek białej plastikowej osłonki (kłódki), co spowoduje że taśmę będziemy mogli po prostu wyciągnąć z drugiej strony.

Demontaż baterii w telefonie HTC U Play

Demontaż akumulatora rozpoczynamy od podgrzania baterii. Używamy do tego suszarki lub opalarki, którą musimy niestety delikatnie podgrzać całą baterię. W tym przypadku z jednej strony musimy uważać na to jak podgrzewamy akumulator, a z drugiej strony trzeba to robić troszkę na wyczucie. Proponuje zmniejszyć stopień podgrzewania, ustawiając go na mniejszy. Pamiętajmy, aby nie podgrzewać baterii przez cały czas starając się równocześnie przesuwać suszarkę tak, aby ciepło mogło dojść do szczelin baterii. Sam klej znajduje się głównie na bokach baterii, co zresztą zobaczycie za chwilkę na kolejnym zdjęciu.

Podgrzewanie baterii w telefonie HTC U Play
Demontowanie baterii w telefonie HTC U Play

Na tym etapie naprawy, idealnym narzędziem będzie metalowy i giętki otwierak, którego wsuwamy w szczeliny po prawej i po lewej stronie próbując stopniowo unosić baterię. Czynność należy powtarzać z każdej strony do momentu całkowitego zdemontowania akumulatora. Pamiętajmy, aby nie używać żadnych noży lub innych ostrych narzędzi, które mogą spowodować uszkodzenie akumulatora oraz wyciek żrących substancji, a nawet wybuchu.

Zdemontowanie baterii w telefonie HTC U Play

Zwróćcie uwagę, że stary klej znajduje się głównie na ramkach baterii. To właśnie w te miejsca należy skierować ciepło, bez dłuższego podgrzewania tych miejsc. Wystarczy robić to powoli i stopniowo przesuwając suszarkę lub inne urządzenie grzejące. Zdemontowaną baterię odkładamy na bok i przechodzimy do odgięcia kolejnej osłonki taśmy wyświetlacza. Używając pęsety próbujemy odkleić kolejne tworzywo ochraniające taśmę wyświetlacza.

Odklejanie osłonki taśm w telefonie HTC U Play
Odklejanie osłonki taśm w telefonie HTC U Play

Na szczęście, aby zdemontować cały wyświetlacz nie musimy zdejmować całej osłonki, wystarczy ją delikatnie odchylić odklejając na długość całej taśmy wyświetlacza. Pęseta będzie do tego idealnym narzędziem. Jest to dopiero półmetek całej naprawy, czas przejść do najważniejszej czynności dzisiejszego dnia, czyli wymiany wyświetlacza w telefonie HTC U Play. W tym miejscu możemy również spróbować podłączyć baterię, którą wcześniej odłączyliśmy oraz nowy wyświetlacz celem weryfikacji czy działa prawidłowo. Oczywiście nie jest to obowiązkowe na tym etapie naprawy.

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie HTC U Play?

Procedurę wymiany rozpoczynamy oczywiście od zabezpieczenia oczu, gdyż obserwując spore uszkodzenia wyświetlacza w tym modelu HTC U Play szkło podczas demontażu może odskakiwać. Następnie, gdy już zadbamy o ochronę naszych oczu, czas podgrzać cały wyświetlacz suszarką do włosów. Ciepło rozprowadzamy sukcesywnie po całym wyświetlaczu przesuwając jednocześnie całą nagrzewnice. Wyświetlacz powinniśmy podgrzewać na wyższym poziomie przez około 5-7 minut.

Podgrzewanie wyświetlacza w telefonie HTC U Play
Podważanie wyświetlacza aluminiowym openerem w telefonie HTC U Play

Gdy już podgrzejemy dokładnie ekran, czas na rozpoczęcie jego demontażu poprzez wsunięcie cienkiego openera pod cały moduł. Do tej czynności możemy używać nie tylko plastikowych (giętkich openerów), ale również tych z aluminium, które idealnie przecinają klej wydłubując resztki szkła. Starajcie się uważać, gdyż jest to moment, gdzie szkło może odpryskiwać na boki. Oczywiście nie zawsze jest to norma, ale może się to przydarzyć nawet najlepszym serwisantom.

Podważanie wyświetlacza aluminiowym openerem w telefonie HTC U Play
Podważanie wyświetlacza aluminiowym openerem w telefonie HTC U Play

Ten zabieg może być przeplatany z podgrzewaniem wyświetlacza, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba. Spowoduje to, że klej będzie słabszy i będziemy mogli łatwiej zdemontować ekran. Powyższą czynność starajmy się powtarzać do momentu całkowitego oddzielenia ekranu bez gwałtownego odrywania całego ekranu od korpusu urządzenia.

Zabezpieczenie przycisku Home przed oderwaniem w telefonie HTC U Play
Wyciąganie taśmy wyświetlacza z korpusu w telefonie HTC U Play

Czynność wyciągania ekranu musimy zgrać również z wyciągnięciem taśmy wyświetlacza przez otwór w korpusie HTC U Play. Nie wskazany jest tutaj pośpiech oraz nadmierne szarpanie. Co prawda cały moduł wyświetlacza będzie do wymiany, więc nie musimy się przejmować jego uszkodzeniami, jednak nigdy nie wiemy czy podczas takich czynności nie uszkodzimy czegoś jeszcze, co może narazić nasz na dodatkowe koszty.

Zabezpieczenie przycisku Home przed oderwaniem w telefonie HTC U Play

Zanim jednak rozdzielimy definitywnie cały wyświetlacz, musimy uważać, żeby nie oderwać niechcący przycisku Home oraz męmbrany przycisków funkcyjnych. Klej otaczający przycisk przylega do ekranu, więc musimy go lekko przytrzymać na korpusie dowolnym narzędziem odrywając w tym czasie wyświetlacz tak, aby przycisk został na swoim miejscu.

Zdemontowany wyświetlacz w telefonie HTC U Play

Po kilku chwilach cały ekran udaje się nam zdemontować. Niestety nie obejdzie się bez czyszczenia ramki całego korpusu. Wiele fragmentów szkła oraz kleju pozostało jeszcze na ramce. To zdarza się bardzo często przy takich naprawach, w szczególności jeśli struktura ekranu na ramce jest uszkodzona.

Czyszczenie z pozostałości kleju oraz montowanie nowego wyświetlacza w telefonie HTC U Play

Przechodzimy do najprzyjemniejszego etapu naprawy urządzenia. Zanim zaczniemy montować nowy ekran, to w pierwszej kolejności musimy oczyścić i odtłuścić ramkę wraz z całym korpusem. Wszystkie fragmenty szkła wraz z klejem powinniśmy usunąć. Ostrego szkła nie należy usuwać kawałkiem ręcznika papierowego, ponieważ można się pokaleczyć.

Oczyszczanie korpusu HTC U Play z pozostałości szkła i kleju

Używając pęsety przyklejone resztki szkła możemy usunąć wraz ze szkłem. Ramę czyścimy do momentu usunięcia wszystkich kawałków, co pozwoli nam na odtłuszczenie jej alkoholem izopropylowym. Cały korpus czyścimy dokładnie przygotowując go w ten sposób do nałożenia nowego kleju, który pozwoli nam zespolić i zamontować nowy wyświetlacz z korpusem.

Odtłuszczanie korpusu HTC U Play alkoholem izopropylowym
Odtłuszczanie korpusu HTC U Play alkoholem izopropylowym

Gdy już wyczyścimy dokładnie cały korpus, przechodzimy do nałożenia nowej warstwy kleju T-7000, którego właściwości pozwolą nam zespolić nowy wyświetlacz wraz z korpusem. Klej w malutkiej tubce z dozownikiem rozprowadzamy dookoła po całej ramce, dokładnie we wszystkich zakamarkach – oczywiście uważając na głośnik lub męmbrane przycisków funkcyjnych czy inne podzespoły.

Nakładanie nowego kleju na korpus telefonu HTC U Play

Po nałożeniu kleju T-7000 pozostaje nam już tylko dokładnie połączyć nowy moduł wyświetlacza bezpośrednio z korpusem. W pierwszej kolejności zacznijmy jednak od przeprowadzenia taśmy wyświetlacza przez korpus urządzenia. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na przycisk Home, który również musi zostać wpasowany na swoje miejsce.

Wstawianie nowego wyświetlacza w telefonie HTC U Play

Ekran dokładnie ściskamy z każdej strony tak, aby klej zespolił się z korpusem. W ten oto sposób dokonaliśmy wymiany wyświetlacza w telefonie HTC U Play. Czas na ostateczne złożenie urządzenia, jednak zanim to zrobimy polecam weryfikacje ekranu oraz przycisku Home podłączając całość razem z baterią.

Włączenie telefonu HTC U Play

Jak widać na powyższym zdjęciu wszystko dobrze wyświetlacz oraz działa, w szczególności należy sprawdzić okolice przycisków funkcyjnych. Składając telefon wszystkie czynności wykonujemy odwrotnie i analogicznie do demontażu telefonu HTC U Play.

Montowanie nowej pokrywy baterii w telefonie HTC U Play
Montowanie nowej pokrywy baterii w telefonie HTC U Play

Nie pozostaje nam nic innego, jak zakończyć naprawę wymieniając również nową klapkę baterii, która również była uszkodzona. W tym celu usuwamy również stary klej z ramki całego urządzenia. Do samego zamontowania pokrywy nie będziemy potrzebować dodatkowego kleju, gdyż nowy element po zdjęciu foli ochronnej z klejących miejsc pozwoli nam na zamontowanie go i przyklejenie do całości.

HTC U Play z wymienioną pokrywą baterii

Na koniec urządzenie należy lekko obciążyć lub ścisnąć tak, aby całość zespoliła się z każdym fragmentem urządzenia. Na domowy sposób polecamy spinacze. Całość powinna poleżeć przez dłuższy czas, abyśmy później mogli swobodnie cieszyć się z samodzielnie przeprowadzonej i udanej naprawy telefonu HTC U Play. Na tym kończy się nasza dzisiejszy poradnik. Trzeba przyznać, że telefony tajwańskiej firmy prezentują inny poziom napraw, w porównaniu do innych urządzeń, które prezentowałem Wam już na łamach technologicznej. Pamiętajcie, że wszystkie czynności przedstawione w poniższym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. W razie pytań, piszcie w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj