Pęknięcia w smartfonach to odwieczny problem każdego z nas. Niezależnie od tego jaki element zostanie uszkodzony wypadałoby go wymienić dla lepszego działania naszego urządzenia. Fotografowanie telefonem to dla niektórych pasja, a jeszcze innych po prostu praca. Co zrobić w przypadku uszkodzenia tylnego szkiełka aparatu fotograficznego w modelach Samsung Galaxy S8 i S8 Plus?
Przygotuj stanowisko do naprawy
Wystarczy nam zwykłe biurko, gdzie będziemy mieli blisko dostęp do gniazdka. Do wykonania wymiany tylnego szkiełka będziemy potrzebować opalarki lub suszarki do włosów, openera, przyssawki, otwierak GSM typu spudger oraz precyzyjnego i bardzo cienkiego nożyka najlepiej skalpel. Gdybyście nie mieli takich narzędzi, to w sklepach internetowych specjalizujących się w sprzedaży produktów GSM znajdziecie je za naprawdę nieduże pieniądze, a kto wie, być może będziecie mieli jeszcze okazję naprawiać jakiegoś smartfona.
Oprócz tych akcesoriów warto założyć jeszcze rękawiczki ochronne (cienkie np. ogrodowe) oraz jakieś ochronne okulary, aby zabezpieczyć oczy przed ewentualnym odpryskującym szkłem. Oczywiście przy takich naprawach to rzadkość, ale jak to mówią safety first. Po skompletowaniu wszystkich narzędzi musimy poszukać jeszcze części do naszego urządzenia. W naszym przypadku będzie to element szkiełka z ramką od aparatu fotograficznego oraz tylna pokrywa modelu Samsung Galaxy S8. Naprawa z pewnością będzie kosztować, ale zapewniam Was, że jeśli dobrze poszukacie w internecie to znajdziecie wszystko w znacznie mniejszej kwocie niż wizyta w serwisie gwarancyjnym.
Demontaż tylnej pokrywy
Przy wymianie elementów, które posiadają już pęknięcia nie musimy się martwić o więcej uszkodzeń, w końcu wymieniamy ten element. Aby oddzielić tylną pokrywę w telefonie Samsung Galaxy S8 należy użyć opalarki lub suszarki do włosów. Podgrzanie klapki na ramkach spowoduje, że klej będzie słabszy co pozwoli nam na podważenie i całkowite zdemontowanie tylnej pokrywy baterii.
Pamiętajmy, aby nie zgrzewać ciągle jednego miejsca. Dlatego podczas podgrzewania należy sukcesywnie przesuwać opalarkę po kantach urządzenia. Dzięki temu unikniemy stopnienia podzespołów w środku. W serwisach gwarancyjnych oraz pogwarancyjnych opalarka ma dużo zastosowań, ale serwisanci najczęściej korzystają z separatora, który nagrzewa równomiernie całą powierzchnie, a nie punktowe miejsca, które chcemy podgrzać. Sukcesywne i równomierne podgrzewanie opalarką przez około 5 minut pozwala nam na przejście do kolejnej czynności. Do podważania tylnej pokrywy użyjemy przyssawki i cienkiego nożyka, aby móc go delikatnie wsunąć.
Kiedy już wsuniemy nożyk, możemy odczepić przyssawkę. Następną czynnością jest lekkie przesuwanie nożyka co ułatwi nam powiększanie szczeliny, tak abyśmy mogli wsunąć tam openera, którym może być każda „sztywna” tekturka. Jeśli macie stary dowód osobisty lub inny dokument takiego formatu to będzie on idealny.
Opener przesuwamy w prawo lub lewo w zależności, gdzie klej będzie puszczał. Pamiętajmy, że na tym etapie możemy ponownie podgrzać pokrywę wyjmując openera lub zostawiając go w środku podgrzewając miejsca, które jeszcze trzymają. W ten sposób stopniowo pokrywa baterii będzie łatwiej odchodzić, miejmy nadzieję, że bez sypiącego się szkła.
Czynność powtarzamy kilka razy, tak abyśmy mogli swobodnie zdemontować pokrywę. W naszym przypadku ponowne podgrzewanie nie było potrzebne, przesuwając tekturowego otwieraka pokrywa stopniowo się podnosiła. Warto pamiętać, aby pokrywę unosić od strony przycisku włączania, dzięki czemu będziemy mogli przed całkowitym rozdzieleniem wypiąć konektor czytnika linii papilarnych łączący płytę główną z tylną pokrywą.
Demontaż czytnika linii papilarnych oraz szkiełka aparatu
W celu usunięcia czytnika oraz ramki ze szkiełkiem również musimy podgrzać z tyłu ten konkretny, co spowoduje odklejenie ich w bardzo łatwy sposób. W tym przypadku podgrzewanie warto ustawić na najniższych podmuch trzymając opalarkę bądź suszarkę około minuty równomiernie rozprowadzając ciepłe powietrze punktowo na czytnik linii oraz ramkę ze szkiełkiem, w zależności od tego co chcemy wymienić.
Oba elementy nie są tak mocno przyklejone jak pokrywa baterii, dlatego samo odklejenie nie powinno sprawić Wam problemów. Następną czynnością będzie demontaż czytnika, który należy wypchnąć lekko otwierakiem GSM i po prostu odkleić. Podgrzanie pozwoli nam bardzo łatwo wyciągnąć czytnik.
Usunięcie ramki, na której znajduje się szkiełko aparatu wymaga od nas zmiany narzędzia. W tym miejscu warto zauważyć, że mamy tutaj dwie możliwości wymiany szkiełka. Najpierw przedstawię pierwszą, która wymaga własnie odklejenie pokrywy baterii, co zaprezentowałem wyżej. Aby usunąć cały element musimy użyć nożyka podważając aluminiową blaszkę, na której znajduje się szkiełko. Pamiętajmy, aby uważać przy korzystaniu z nożyka, ponieważ jak na skalpel przystało jest bardzo ostry.
Pozostało nam jeszcze oddzielenie lampy błyskowej, ale zapewniam Was, że jest to proste jak drut. Wystarczy, że wypchniemy ten drobny element palcem lub otwierakiem GSM dokładnie tak samo jak czytnik linii papilarnych. Nie jest to trudna czynność i zajmie wam tylko chwilkę.
W ten o to sposób mamy oddzieloną ramkę ze szkiełkiem aparatu od pokrywy baterii. Aby dokonać całkowitej naprawy i wymiany szkiełka na rynku możemy kupić nową ramkę wraz ze szkiełkiem montując ją w odwrotnej i analogicznej kolejności do demontażu. Warto dodać, że nowe elementy powinny posiadać już fabryczny klej, co ułatwi nam zamontowanie podzespołów. Pamiętajmy jednak, że przed zamontowaniem czy to pokrywy baterii czy ramki ze szkiełkiem aparatu musimy usunąć stare pozostałości kleju. Do tej czynności możecie wykorzystać patyczki do uszu oraz alkohol izopropylowy doskonale nadający się do czyszczenia elektroniki.
Istnieje jednak druga i tańsza forma naprawy szkiełka aparatu w telefonie Samsung Galaxy S8/S8 Plus. Pęknięty element należy usunąć używając pęsety, która będzie tutaj głównym narzędziem. Niestety podczas usuwania starego szkiełka będą się sypać drobne pozostałości po starym szkiełku od aparatu fotograficznego, dlatego warto założyć okulary. Stare szkło było podklejone, dlatego spróbujcie użyć pęsety z ostrym zakończeniem zrywając pozostałości kleju wraz z drobinkami starego szkła.
Wybór sposobu naprawy pozostawiam każdemu z osobna. Z pewnością warto policzyć, która forma naprawy będzie lepsza i przede wszystkim tańsza. Warto dodać, że taki sam sposób naprawy ma miejsce w modelach Samsung Galaxy S7 i S7 Edge. Zdaje sobie sprawę, że możecie zadać jedno proste pytanie? Po co odklejać pokrywę skoro można „wydłubać” szkiełko aparatu bez tych wszystkich czynności. Zgadzam się i faktycznie można iść na skróty, jednak moim zadanie nie jest to dobre dla sensora kamery, do którego będą wpadać drobne pozostałości szkła. Wszystkie czynności jakie zostały przedstawione w tym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. Jeśli macie jakieś pytania, to zapraszam do komentarzy.