Jak naprawić telefon, który samoczynnie się resetuje?

fot.iFixit.com

Samoczynnie wyłączające się telefony nie powinny zaskoczyć nikogo. Urządzenia mobilne wyłączają się w najmniej oczekiwanym momencie co powoduje nasze zdenerwowanie i problemy w przypadku ważnych sytuacji. Czynników wywołujących takie działanie może być wiele. Najważniejsze to umieć je zdiagnozować i oczywiście naprawić.
 
Smartfony oraz tablety to tylko urządzenia elektroniczne, które potrafią zawieść każdego. W życiu codziennym z pewnością nie jeden raz chcieliście wyrzucić telefon do kosza, bo po raz kolejny Was zawiódł. Takie rzeczy zdarzają się każdemu, jednak zamiast rzucać smartfonami o ścianę warto sprawdzić, gdzie dokładnie leży problem usuwając go i tym samym ciesząc się sprawnym urządzeniem. Dziś chciałbym poruszyć problem, z którym pewnie wielu z Was przyszło się zmierzyć. Samoczynnie resetujący się telefon, który wyłącza się wtedy kiedy „ma na to ochotę”. Usterka dość często spotykana przy różnych telefonach niezależnie od marki. Gdzie w takim razie leży problem i jak go rozwiązać?

Zacznijmy od softu

Oprogramowanie smartfonów to klucz do rozwiązywania wielu problemów. Niekiedy samoczynnie resetujący się telefon wymaga przede wszystkim wyczyszczenia go z nadmiernych ilości danych. Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj reset fabryczny, ale od czegoś trzeba zacząć. Urządzenia mobilne raz na jakiś czas potrzebują zwykłego resetu tak samo jak laptopy. W końcu w obu przypadkach mamy doczynienia z „komputerami”.

fot.w-support

Jeśli reset fabryczny nie pomoże rozwiązać naszego problemu, czas przejść do aktualizacji oprogramowania lub też pobrania nowego czystego softu od producenta bezpośrednio ze strony lub po prostu udanie się do serwisu producenta z prośbą o wgranie nowego oprogramowania. Skorzystanie z usługi serwisu po okresie gwarancji może wiązać się z kosztami od 60 zł w górę. Pamiętajmy jednak, że wielu producentów oferuje swoje oprogramowanie w sieci umożliwiając w ten sposób naprawę naszego mobilnego urządzenia. Dobrym przykładem jest tutaj Sony oraz program PC Companion, o czym miałem już okazję pisać dla Was na technologiczna.pl prezentując jak możecie sami wykonać naprawę oprogramowania w telefonach/tabletach marki Sony. Oczywiście nie od razu będziemy mogli zauważyć zmiany. Po zaktualizowaniu oprogramowania niekiedy takie samoczynne resety ustają.

Usterka tkwi wewnątrz telefonu

Na myśl o tym wielu klientów często przechodzą ciarki po plecach. Ponad 90% problemów leży po stronie płyty głównej, którą po prostu trzeba wymienić. Niestety taka czynność wymaga zaangażowania serwisu producenta lub lokalnego serwisu pogwarancyjnego. Wymiana płyty to najczęstsze powody problemów związanych z samoczynnym resetowaniem się telefonów komórkowych. Nie da się ukryć, że jest to dość kosztowna sprawa, ponieważ PCB, czyli inaczej płyta główna to niekiedy nawet połowa ceny smartfona.

Płyta główna Samsung Galaxy J5 2017 / fot.NaprawTelefon

Oprócz wymiany istnieje jeszcze jedna możliwość, ale podejrzewam, że nie wiele serwisów (nawet tych producenta) korzysta z takiej opcji. Naprawa PCB poprzez wlutowanie poszczególnego i uszkodzonego elementu. Nie da się ukryć, że w tym przypadku potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt. Gdybyście jednak chcieli sami dokonać naprawy poprzez wymianę płyty głównej, to zapraszam do naszych poradników, gdzie podpowiadamy jak to zrobić.

Karta sim do wymiany

Zastanawiacie się pewnie co wspólnego z resetowaniem się telefonu ma karta sim? Pamiętajcie, że to bardzo ważny element bez, którego telefon nie będzie działał prawidłowo. Niektóre urządzenia mobilne w przypadku nieodpowiedniej karty lub też wyciągnięcia jej mogą się samoczynnie zresetować. Rzadko się zdarza, aby problemem takich resetów była karta, ale mimo wszystko nie zaszkodzi jej wymienić.

Wytarte styki na mocno wyeksploatowanej karcie mogą być nieczytelne dla pinów w czytniku gniada sim, co może spowodować, że urządzenie nie będzie widzieć karty okresowo lub w przypadku poważniejszego problemu po prostu się zresetuje. Zabieg poprzez taką wymianę karty nie zaszkodzi, a może rozwiązać wiele problemów (np.gubienie zasięgu).

Za mało prądu w telefonie?

Podzespołów odpowiedzialnych za resety telefonu mamy niewiele, ale warto przyjrzeć się również baterii oraz układowi ładowania. W przypadku kiedy akumulator mimo naładowania pokazuje, że telefon ma 0% warto zwrócić uwagę na ten problem. Bateria może działać w różnych momentach, a później mimo prawidłowego naładowania może doprowadzać do samoczynnych resetów. Dobrym przykładem może być tutaj Apple, a właściwe modele iPhone, które pomimo naładowania resetują się przy 40% lub 60%. Swego czasu mieliśmy „małą aferę” wkoło nagminnie resetujących się urządzeń iPhone 6.

fot.iFixit.com

Jeden z zagranicznych portali wskazywał wtedy, że problem może leżeć po stronie pamięci flash TLC. Nowa forma przechowywania danych niestety była według koreańskich portali potrafiła być znacznie wolniejsza od tej stosowanej w innych modelach. Drugim przykładem również w iPhone’ach były samoczynne resety przy 30% baterii, gdzie w telefonach 6s Apple ogłosił darmową wymianę baterii. Jak widzicie problemy z takim resetowaniem się mogą dotyczyć nie tylko oprogramowania, płyty głównej, ale również baterii z układem ładowania. Zanim dokładnie zdiagnozujemy problem obserwujmy naszego smartfona, co pozwoli na dokładniejsze postawienie diagnozy i usunięcie usterki. Oczywiście możecie też iść do sklepu i kupić nowy telefon, na co liczą nie tylko elektromarkety, ale również i producenci. Wybór pozostawiam Wam drodzy czytelnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj