News Telefony

Notch to nowy trend na rynku smartfonów

Globalna arena smartfonów zaczyna przypominać wybieg dla modelek. Wszyscy producenci telefonów komórkowych oraz elektroniki mobilnej cały czas szukają nowych rozwiązań, które przyciągną klientów. Mieliśmy już charakterystyczne czytniki linii papilarnych z tyłu na kółeczku, co w dzisiejszych czasach ma niemalże każdy telefon, ale przyszedł czas na nowy trend, który jest istną kopią firmy z Cupertino.
 

Co to jest Notch?

Z pewnością wielu czytelników nawet nie słyszało takiej nazwy, ale jej zaczątki, a w zasadzie „narodziny” mają początek premiery iPhone’a X, gdzie cały świat ujrzał nowy design smartfonów firmy z Cupertino. Rozwiązanie Apple umożliwiło firmie zwiększenie powierzchni roboczej, czyli wyświetlacza tworząc w ten sposób „bezramkowego” jabłkofona. Gdzieś trzeba było jednak schować kamerę TrueDepth wraz z technologią Face ID, tym miejscem jest górna część ekranu nazwana Notch (wycięcie).

iPhone X / fot.apple.com

Gdybyście jednak nie chcieli być na siłę uszczęśliwiani przez Apple, polecam skorzystać z nowej aplikacji Apple o nazwie Notch Remover. Dzięki temu górna część ekranu będzie wyglądać tak jak inne smartfony. Rynkowa dyskusja wokół Notch’a zaczyna wrzeć, bowiem każdy klient ma swoje zdanie, z którym producenci nowoczesnych telefonów muszą się liczyć.

Co na to konkurencja?

Nie trzeba było długo czekać na rynkową odpowiedź. Premier smartfonów z Notch’em zaczynamy mieć tyle co grzybów po deszczu. Konkurencja kopiując nowy design Apple liczy dokładnie na to co wszyscy, czyli sukces. Zastanawiam się tylko czemu w taki sposób. Faza na bezramkowe telefony również jest kopiowana z dnia na dzień i nikomu to nie przeszkadza. Co do Notch’a często możemy przeczytać, że konkurencja kopiuje wszystko od najlepszej na rynku firmy, a prawda jest taka, że proceder „plagiatów” występuje wszędzie nawet w Apple.

Do grona firm kopiujących Apple dołącza oczywiście Huawei P20, jeszcze nie zaprezentowane LG G7, Asus ZenFone 5 i kilka innych. Coś mi się wydaję, że niedługo rynek zostanie zalany jeszcze większą ilością takich „klonów”. Z nieoficjalnych plotek dotyczących najnowszego flagowca LG wynika, że w przypadku G7 Notch może być opcjonalny, co według mnie jest zdecydowanie fajnym rozwiązaniem. Być może jest to chwilowe zachłyśnięcie, ale na ten moment rozgłos tej sprawy cały czas krąży po rynku. Zaprezentowany na filmiku smartfon to LG G7 Neo, który prawdopodobnie może być nie tylko kopią iPhone’a X, ale pierwszym prototypem modelu LG G7.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *