Jak naprawić oprogramowanie w telefonach Sony?

Oprogramowanie to kluczowa część wielu urządzeń. Zdarza się, że i system padnie w naszych nowoczesnych smartfonach. Na szczęście japoński koncern, firma Sony postanowiła ułatwić swoim klientom dostęp do swobodnych aktualizacji oraz możliwości samodzielnej naprawy oprogramowania poprzez program Xperia PC Companion.

 

Awarie smartfonów w dzisiejszych czasach możemy podzielić na dwie kategorie, te mechaniczne oraz software’owe. W przypadku kiedy nasze mobilne komputerki posiadają jeszcze wsparcie serwisowe producenta, to rozwiązanie problemu wydaje się być bardzo proste – wizyta w serwisie. Niestety, ale okres gwarancji nie trwa wiecznie i problemy pojawiają się kiedy nasze telefony straciły wsparcie producenta w zakresie serwisu. Istnieje oczywiście możliwość oddania telefonu na odpłatną naprawę, ale wtedy musimy liczyć się z kosztami po naszej stronie. Co zrobić kiedy nasz smarton ulegnie awarii po okresie gwarancji producenta? Pozostaje nam zakup drugiego urządzenia lub naprawa we własnym zakresie, do czego gorąco zachęca Was redakcja technologicznej. Dziś tak samo jak w przypadku naszych słynnych już poradników pod tytułem „Jak rozebrać flagowca?” zaprezentujemy jak naprawić usterki software’owe w telefonach marki Sony.

Zrób to sam, czyli wgraj nowe oprogramowanie

Japoński producent wypuszczając swoją najnowszą serię urządzeń Xperia przygotował również dla klienta wiele dodatkowych możliwości, które ułatwią obsługę urządzenia. Jedną z nich jest aplikacja, która pozwala między innymi naprawić/zaktualizować oprogramowanie w naszym telefonie. Dzięki Xperia™ Companion, bo tak nazywa się aplikacja, której działanie może rozwiązać wiele problemów wykonamy również kopie zapasową. Zanim przystąpimy do działania w pierwszej kolejności musimy pobrać oprogramowanie ze strony producenta i zainstalować je na swoim komputerze. Po instalacji aplikacji należy wybrać zakładkę „naprawa oprogramowania”.

Naprawa oprogramowania / fot.technologiczna.pl

Po wybraniu odpowiedniej zakładki pojawi się nam okno z rodzajem sprzętu w jakim chcemy naprawić oprogramowanie. W naszym przypadku jest to smartfon Sony Xperia M4 Aqua o kodowej nazwie E2303. Dlatego wybieramy zakładkę naprawa oprogramowania w smartfonie lub tablecie Xperia.

Naprawa oprogramowania / fot.technologiczna.pl Companion

W następnym oknie czas na podłączenie telefonu i zapoznanie się dokładnie z najważniejszymi informacjami dotyczącymi naprawy naszego urządzenia. Musimy pamiętać, aby nasz komputer był podłączony do zasilania, a telefon miał więcej niż 80% baterii. Po zapoznaniu się dokładnie z całą instrukcją przechodzimy dalej.

Naprawa oprogramowania / fot.technologiczna.pl

W następnym oknie widzimy komunikat, że nasze dane zostaną skasowane. Niestety, ale musimy się z tym liczyć w przypadku kiedy chcemy naprawić smartfona. Potwierdzamy i przechodzimy dalej oczekując następnego okna.

Naprawa oprogramowania / fot.technologiczna.pl

Na ekranie widzimy, że urządzenie jest przygotowywane do inicjacji oprogramowania. Oczekujemy zakończenia i czekamy, aż smartfon rozpocznie naprawę poprzez odtworzenie softu.

Naprawa oprogramowania / fot.technologiczna.pl

Po zakończeniu inicjacji oprogramowania naszym oczom ukazuje się okno z dość niecodzienną instrukcją zresetowania urządzenia. Postępujemy zgodnie z nią co spowoduje zainicjowanie naprawy urządzenia.

Naprawa oprogramowania / fot.technologiczna.pl
Naprawa oprogramowania / fot.technologiczna.pl

Teraz pozostaje nam już tylko cierpliwie czekać aż nowe oprogramowanie zostanie zainstalowane w urządzeniu. Pamiętajmy, że taka naprawa może usunąć usterki związane z oprogramowaniem i nie tylko. Jest to metoda na odblokowanie telefonu w przypadku kiedy zapomnimy hasła.

Naprawa oprogramowania / fot.technologiczna.pl

Zachęcamy do korzystania ze wsparcia jakie oferuje nam firma Sony. Poprzez Xperia Companion możemy rozwiązać wiele problemów oraz poprawić działanie naszego smartfona. W przypadku kiedy posiadamy gwarancje, zdecydowanie lepiej jest skorzystać z serwisu Sony, firmy W-support, która obecnie zajmuje się obsługą serwisową japońskiego koncernu.

Źródło: Sony, Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj