Artykuły Poradniki Telefony

Jak dobrać smartfon i nie dać się naciągnąć?

Stojąc przed zamiarem kupna nowego telefonu, który teraz coraz częściej zastępuje nam komputer i za pomocą, którego załatwiamy szereg różnych rzeczy na jego wybór powinniśmy poświęcić odrobinę czasu, aby po pierwsze nie przepłacić a po drugie, aby sprzęt posłużył nam dłuższy okres czasu, a my będziemy z niego zadowoleni.

 
Wchodząc do sklepu nie warto pytać sprzedawcy, jaki smartfon jest najlepszy do 500 zł, 1000 zł czy 2500 zł, ponieważ często producenci podpisują umowy ze sklepami, aby ich produkty często stały na pierwszych półkach lub były bardziej promowane niż inne urządzenia innych producentów. Aby nie poddać się marketingowej manipulacji warto otworzyć Internet i poszukać odpowiedniego modelu sugerując się najbardziej właściwą wiedzą – od samych użytkowników tych telefonów. Następnie wybrać się do sklepu lub na aukcję internetową i szukać najkorzystniej ceny określonego już modelu i producenta naszego urządzenia mobilnego.
 

 
Wbrew pozorom często nie liczy się specyfikacja i ilość cyferek przy pozycji pamięć RAM czy ilość rdzeni. Warto zwracać uwagę na producenta podzespołów wewnętrznych czy technologię wykonania i nie musimy wcale korzystać przy tym z pomocy fachowca w tej dziedzinie.
 

  1. APARAT – NIE TYLKO ILOŚĆ PIKSELI SIĘ LICZY

 
Celowo na pierwszej pozycji wymieniłem aparat, ponieważ obecnie jest to element multimedialny, z którego korzystamy najczęściej (snapy, zdjęcia na portale społecznościowe, skanowanie dokumentów, kody IQ, itp.). W specyfikacji aparatu nie patrzmy głównie na ilość pikseli oczywiście różnicę na pewno zauważymy między 5 Mpix, a 32 Mpix ale stawiając na określoną kwotę pieniędzy, jaką chcemy przeznaczyć na telefon takiej rozbieżności mam nadzieję nie doświadczymy. Ważna jest matryca, technologia jej wykonania i oferowany software i jego funkcjonalność. Często sztandarowe używane flagowce mają lepsze aparaty pomimo mniejszej ilości pikseli od tych najnowszych i dopiero, co wprowadzonych na rynek, ponieważ niekiedy to one posiadają lepszą, jakość wykonania i zastosowanych materiałów. Rozbudowany interfejs pozwoli nam na dobranie odpowiednich ustawień dla danej scenerii fotografii lub pozwoli na zastosowanie ciekawych efektów na zdjęciach.
 

 

  1. SYSTEM – LEPIEJ CZYSTY NIŻ PIĘKNY

 
Od niedawna istnieją tylko dwa wiodące systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych. Jest to iOS przeznaczony na sprzęt od Apple oraz mocno rozpowszechniony i wręcz uniwersalny system – Android. Co do systemu od Apple nie mamy się, do czego przyczepić, ponieważ jest on maksymalnie optymalizowany pod konkretne urządzenie, a jego działanie jest wręcz perfekcyjne o tyle Android przeznaczony jest na większą liczbę różnych urządzeń od różnych producentów – tym samym wymagamy od niego uniwersalności i kompatybilności z dużą ilością sprzętu. Wybierając Androida kierujmy się wyborem takich smartfonów, których producenci umieszczają tzw. ,,czysty android”, czyli bez zbędnych nakładek, które nierzadko są źle zoptymalizowane i kolokwialnie mówiąc powodują zamulanie się sprzętu. Pod względem nakładek i pięknego wyglądu, który nie idzie w parze z wydajnością prym wiedzie Samsung, który powinien nieco lepiej dopracować własny interfejs graficzny. Podsumowując, jeżeli chcemy dobrze i sprawnie działający telefon wybierajmy czysty system Android.
 

 

  1. PRODUCENT PODZESPOŁÓW LEKIEM NA CAŁE ZŁO

 
Jak wiemy rynek urządzeń mobilnych jest bardzo zróżnicowany cenowo. Wynika to z tego, że montowane są w tych urządzeniach różnego rodzaju podzespoły, które mimo dużych cyferek taktowania i ilości rdzeni oferują nieadekwatną moc obliczeniową. Popularnymi i polecanymi procesorami są m.in. Snapdragon czy Qualcom. Unikajmy natomiast tanich chińskich telefonów czy polskiego, Overmax, który w swoich urządzeniach montuje procesory, MediaTek, który pomimo dużej ilości rdzeni i wysokiego taktowania są prądożerne, a ich moc nie jest perfekcyjna.
 

 

  1. BATERIA – NIE ZAWSZE DZIAŁANIE ZALEŻY OD POJEMNOŚCI

 
Można się zdziwić, ale to praktyczne spostrzeżenie. Czas działania telefonu na baterii nie zależy od jej pojemności a od wielu czynników. Warto tutaj wymienić producenta procesora i jego energooszczędność, optymalizację systemu i wielkość wyświetlacza. Oczywiście jak możemy się domyśleć pomimo dużej ilości amperów w baterii, gdzie współpracuje on z procesorem MediaTek czas działania będzie o wiele krótszy niż mniejsza pojemność baterii we współpracy z procesorem Snapdragon, ponieważ są to procesory lepiej zoptymalizowane i energooszczędne.
 

 

  1. WYŚWIETLACZ – GŁÓWNE NARZĘDZIE PRACY

 
Warto zadbać, aby był wykonany minimum w technologii IPS LCD, a jego rozdzielczość nie była mniejsza niż HD – umówmy się w obecnych czasach jest to podstawa. Udogodnieniem byłoby gdyby tafla szkła wykonana była ze szkła jak sama nazwa wskazuje, a nie z taniego plastiku, po którym palec nie ślizga się za dobrze. Warto patrzeć również na rodzaj ochrony tego szkła – tutaj polecane są te z Gorilla Glass.
 

 

  1. WYGLĄD – JAKOŚĆ WYKONANIA, SPASOWANIE ELEMENTÓW

 
Niezaprzeczalnie idąc do sklepu po smarton musi on nam przypaść do gustu. Obecnie to nie problem producenci oferują, bowiem telefony w różnych kolorach, fakturach obudowy, itp. Warto jednak spojrzeć, z jakiego materiału wykonany jest dany model, na jakim poziomie stoi spasowanie elementów, czy nic nie trzeszczy, ekran nie pływa i jak wysoka jest, jakość wykonania telefonu. Oczywiście na samym końcu jest nasza subiektywna opinia na temat ogólnego wyglądu.
 

 
Myślę, że w ten szybki sposób pomogę Wam w doborze odpowiedniego telefonu na dłuższy okres czasu i pomogę Wam uniknąć pułapki marketingowej stosowanej przez właścicieli sklepów czy producentów sprzętu mobilnego.
 
Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *