Komputery News

Intel Kaby Lake vs AMD Zen

Na rynku procesorów komputerowych i laptopowych w końcu, po wielu latach stagnacji może dojść do zaciętego pojedynku. O AMD Zen mogliśmy usłyszeć wcześniej, teraz oprócz nowych informacji o tym projekcie oglądamy działa wytaczane przez Intela. Wojna wisi na włosku?

 

Już spieszę z wyjaśnieniem terminów z tytułu. Intel Kaby Lake to siódma już generacja procesorów niebieskiej firmy. Będzie to cios mierzony w nadchodzący zestaw procesorów AMD Zen, który ma być niczym powstanie ze zmarłych dla giganta z Sunnyvale.

Intel i premiera 7 generacji Core

fot. Intel
fot. Intel

Intelowi jako liderowi na rynku procesorów nie zależy zbytnio na drastycznym zwiększaniu wydajności swoich procesorów. W siódmej generacji Intel Core skupił się na wyciśnięciu jeszcze większej mocy ze swoich podzespołów, zachowując tym samym pobór prądu na tym samym poziomie. Niebiescy wyposażyli również podzespoły w lepsze instrukcje wykorzystujące coraz popularniejsze funkcje. Są to między innymi operacje na plikach HDR oraz odtwarzanie 4K w 30 klatkach na sekundę na nawet ośmiu ekranach. Wersje mobilne procesorów mocno naprężyły muskuły, oferując płynne odtwarzanie 4K w 60 klatkach na sekundę.

fot. Intel
fot. Intel

AMD i tajemniczy ZEN

O Zen wiemy już coraz więcej. Po nieudanych kombinacjach z procesorami FX firma postanowiła stworzyć jednostkę obliczeniową od podstaw i chyba miało to sens. ZEN zaskoczyło testem wydajności w programie Blender, służącym do tworzenia grafiki 3D.

Okazało się to dość sporym przełomem, bowiem ZEN, który podobno celować ma w średnią półkę cenową, wyprzedził wartego niemal 5 tysięcy Intela i7-6900K. Tajemnicą jednak wciąż jest wydajność w grach, bo obecnie to na tym polu jest największe zapotrzebowanie na procesory i tam monopolistą jest Intel.

Warto trzymać kciuki z AMD ZEN, ponieważ dzięki jego sukcesowi my, konsumenci, możemy liczyć na spadki cen procesorów (które obecnie są bardzo wysokie) oraz ponowną konkurencję na tym skostniałym rynku, która ma szansę odżyć po niemal 5 latach beztroski Intela. Ten z pewnością nie zamierza odpuszczać i pozwolić AMD na powrót, więc zapowiada się ciekawa walka. Szykujmy popcorn!

Źródło: Intel, AMD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *