Porady okołotechnologiczne

Gramofon dla początkujących – na co zwrócić uwagę?

Muzyka zajmuje specjalne miejsce w życiu wielu ludzi, potrafi wzbudzić emocje i zrelaksować się po ciężkim dniu. Jest wiele metod jej odtwarzania, ale to właśnie gramofon jest tym urządzeniem, które mimo upływu lat nie traci na popularności. Wybór pierwszego gramofonu nie jest prosty, na jakość dźwięku wpływa wiele elementów, które należy dopasować do danych potrzeb. W poniższym artykule poruszymy kwestię wyboru gramofonu dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tym niezwykłym urządzeniem.

Co brać pod uwagę wybierając pierwszy gramofon?

Pierwszy gramofon to wyjątkowe urządzenie, na którym rozpoczniemy naukę obsługi. Ważne jest, aby wybrany przez nas model cechował się prostą konstrukcją i jak najprostszym działaniem. W przypadku skomplikowanych gramofonów wyposażonych w szereg funkcji może nie poradzić sobie z obsługą, a nawet uszkodzić sprzęt. Na początku odradza się gramofony mechaniczne, które ze względu na skomplikowaną obsługę mogą odstraszyć początkującego użytkownika. Dużo lepiej sprawdzają się gramofony automatyczne lub półautomatyczne, które wymagają dużo mniej obsługi. Urządzenie, które wybieramy na samym początku, powinno mieć możliwość automatycznego odstawianie igły po skończeniu się płyty. Ważny może się okazać aspekt wizualny, gramofon to nie tylko narzędzie do odtwarzania muzyki, ale również ozdoba, która powinna pasować do całego wnętrza.

Jakie są rodzaje gramofonów?

Gramofony możemy podzielić na kilka rodzajów zależnych od sposobu obsługi urządzenia. Wybierając pierwszy gramofon, powinniśmy unikać skomplikowanych konstrukcji i postawić na prostotę połączoną z elegancją.

Gramofony mechaniczne

Inaczej nazywane gramofonami manualnymi, są to najtrudniejsze w obsłudze urządzenia, które wymagają od nas sporej wiedzy i umiejętności. W tym typie gramofonów musimy samodzielnie podnieść ramę, a następnie umieścić igłę w wybranym momencie płyty. Zdecydowanie nie jest to rozwiązanie dla początkujących, ale dzięki dużej eliminacji zakłóceń dostarczają dźwięk bardzo dobrej jakości.

Gramofony półautomatyczne

W tym przypadku obsługa jest znacznie prostsza. Dzięki zastosowaniu mechanizmu auto return gramofon sam podnosi igłę w momencie końca płyty. Po odłożeniu ramienia z igłą na stopkę wraca ono ponownie na początek płyty i uruchamia jej napęd.

Gramofony automatyczne

Jest to najprostsze w obsłudze urządzenie. Tutaj nie musimy wykonywać żadnych czynności. Wystarczy nacisnąć przycisk start, aby gramofon przeniósł ramię z igłą na odpowiednie miejsce, w którym rozpoczyna się muzyka. Po naciśnięciu przycisku stop gramofon samoczynnie się wyłącza, również w tym przypadku nie musimy wykonywać żadnych czynności. Z racji na prostą obsługę ten typ gramofonu jest najczęściej polecany dla osób początkujących.

Gramofony elektryczne

Gramofony z napędem ręcznym są już raczej rzadkością, a szczególnie nie są zalecane jako pierwszy gramofon. Najczęściej spotykane są urządzenia zasilane elektrycznie, jest to duże ułatwienie, które pozwala bez przeszkód cieszyć się muzyką. Wybierając gramofon, musimy pamiętać, żeby posiadał przedwzmacniacz, który pozwoli na samodzielne użytkowanie gramofonu. Mamy również do wyboru dwa rodzaje napędu, paskowy i bezpośredni. W obu przypadkach obsługa gramofonu nie powinna stanowić trudności, a ze względu na wysokiej jakości dźwięk zaleca się urządzenia z napędem paskowym.

Podsumowanie

Jest wiele rodzajów gramofonów, ale osoby początkujące powinny postawić na prostotę i funkcjonalność. Wybierając gramofon automatyczny z napędem paskowy, możemy być pewni najwyższej jakości dźwięku połączonego z łatwą obsługą.

Artykuł powstał we współpracy z nautilus2.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *