News

Jaki uchwyt na telewizor wybrać?

W domach pojawiają się coraz większe telewizory. Coraz większym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się modele o przekątnej wynoszącej 65 cali, choć z dużym prawdopodobieństwem w przyszłości zostaną one wyparte przez jeszcze większe modele. Telewizor 65 cali w rzeczywistości posiada szerokość wynoszącą 145 cm. Postawienie takiego sprzętu na szafce RTV nie zawsze jest praktyczne, dlatego wiele osób decyduje się na zawieszenie odbiornika na ścianie. Konieczne jest posiadanie uchwytu na telewizor. Doradzamy jaki uchwyt na telewizor wybrać, aby ekran prezentował się jednocześnie i posiadał odpowiednią stabilność. 

Uchwyt na telewizor – co to za sprzęt?

Uchwyt na telewizor jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, który traktowany jest jako niezbędny dodatek do urządzenia, choć jego zakup nie jest obowiązkowy. Sam uchwyt na telewizor nie posiada skomplikowanej budowy, jednak mnogość dostępnych rodzajów stwarza trudność podczas wyboru właściwego. Przede wszystkim należy kierować się dopasowaniem uchwytu do rozmiaru telewizora, co zapobiegnie upadkowi telewizora ze ściany.  

Podczas wyboru uchwytu do telewizora należy uwzględnić przede wszystkim trzy poniższe parametry:

  • rozmiar telewizora – istotna jest zarówno sama przekątna ekranu, jak i rozmiar całego telewizora. Czym większa przekątna, tym większy należy wybrać uchwyt;
  • waga telewizora – bardzo ważne jest, aby uchwyt posiadał zdolność utrzymania telewizora. Stosowane technologie sprawiają, że większy telewizor może być lżejszy;
  • standard VESA – producenci zobligowani są do przestrzegania tego standardu podczas produkcji uchwytów i telewizorów. Określa on rozstaw śrub z tyłu telewizora. Uchwyt mocowania złożony jest z dwóch części – mocowania na ścianie i haków, które są przykręcane z tyłu urządzenia. Standard VESA jednoznacznie wskazuje jaki powinien być rozstaw otworów montażowych. W przypadku braku standardu VESA konieczne jest samodzielne wymierzenie odległości pomiędzy otworami i dostosować je do uchwytu. 

Rodzaje uchwytów

Uchwyty na telewizor występują w sprzedaży w różnych rodzajach. Pomiędzy nimi dostrzegalne są różnice wynikające z oferowanych możliwości i typu regulacji. Ostateczny wybór uzależniony jest przede wszystkim od zaplanowanego miejsca zawieszenia telewizora. 

Uchwyty do telewizora dzielą się na trzy podstawowe rodzaje:

  • płaski,
  • uchylny,
  • ruchomy.

Ponadto producenci oferują także sufitowy uchwyt do telewizora. Jest to rozwiązanie dedykowane dla małych pomieszczeń lub posiadających nieforemne ściany. W tym uchwycie wyróżniany jest długi pałąk, na którym można zamontować telewizor. Sprawdza się on wyłącznie w modelach, których przekątna nie przekracza 32 cali. Alternatywnie można wybrać także biurkowy uchwyt do telewizora. Przykręca się go do biurka, dlatego nie zachodzi konieczność wiercenia w ścianach czy suficie. Przeznaczony jest on dla maksymalnie telewizorów 27 cali. 

Jaki model wybrać gdy wieszamy telewizor na ścianie?

W przypadku, gdy telewizor docelowo ma być zamontowany na linii wzroku, najlepiej wybrać zwykły uchwyt, bez możliwości regulacji, tzw. uchwyt stały. Sprawdza się on przede wszystkim w małych pomieszczeniach, ponieważ telewizor będzie umieszczony bardzo blisko ściany i zaoszczędzi przestrzeń. Kluczowy jest montaż na wysokości wzroku, aby uniknąć ciągłego patrzenia ku górze i tym samym intensywniejszego zmęczenia. 

Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na powieszenie telewizora na wysokości wzroku lub nierzadko zmieniają pozycję w trakcie oglądania, powinny wybrać ruchomy uchwyt do telewizora, który posiada opcję regulacji w osi poziomej. Umożliwia on pochylenie ekrany, aby móc uzyskać idealny kąt widzenia. 

Największe możliwości manipulowania ustawieniem ekranu stwarza obrotowy uchwyt do telewizora z pełną regulacją. Dzięki temu możliwa jest zmiana ustawienia wieszaka zarówno w linii góra-dół jak i także w pozycji poziomej. Ten uchwyt najlepiej sprawdza się w przypadku dużych i przestronnych pomieszczeń. 

Gdzie kupić dobry uchwyt na telewizor?

Na wybór dobrego uchwytu do telewizora warto poświęcić dłuższą chwilę, ponieważ wpływa on bezpośrednio na bezpieczeństwo posiadanego sprzętu jak i przyszłą funkcjonalność. Dlatego nie warto na nim oszczędzać. Równolegle warto wybierać uchwyty do telewizora pochodzące od sprawdzonych producentów, którzy cieszą się ogromnym uznaniem w branży. Bardzo szeroki wybór uchwytów do telewizora znajduje się Hamamobile – hamamobile.pl/uchwyty-do-telewizora, co ułatwia dopasowanie wieszaka zarówno do posiadanego urządzenia jak i posiadanych wymagań.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *