Motoryzacja News

Ford Sierra Cosworth z TopGear – Unikat na sprzedaż!

Ogromne sumy, za jakie sprzedają się wyjątkowe samochody, mówią same za siebie. Bogaci biznesmeni, kolekcjonerzy, a czasem po prostu zamożniejsi fani danej marki, są w stanie wydać znaczną część swojego budżetu na pojazdy, które zapisały się w historii filmu i telewizji. Pamiętny Ford Mustang Fastback GT 390 ’68 ze słynnego Bullit? A może Gran Torino, Clinta Eastwooda? Dziś nadarza się okazja do nabycia wyjątkowego Forda za nieco bardziej „przyziemną” kwotę.

image-thumb (2)
fot. classiccarauctions.co.uk

Ford Sierra RS Cosworth 1989, o którym mowa, to unikalny egzemplarz, który zawdzięcza swą sławę popularnemu, brytyjskiemu programowi motoryzacyjnemu Top Gear.

Zaprezentowany został w drugim odcinku 15. serii Top Gear, prowadzony przez Jeremy’ego Clarksona. Auta, które towarzyszyły Cosworth’owi w wyprawie przez Niemcy to Mercedes 190E 2.3-16, wybranek Jamesa May’a oraz BMW M3 E36 zakupione przez Richarda Hammond’a. Trójka uwielbianych przez widzów i obecnie już byłych prowadzących telewizyjne show miała za zadanie zakupić sportowe, używane sedany za kwotę 5000 funtów (ponad 28 000 zł, na stan z dn. 20.06.2016). Auta miały sprawdzić się na torze, ale i jako przestronne samochody rodzinne.

2-litrowy, 201-konny Ford z 1989 roku jest teraz na sprzedaż. Pewnie zainteresuje was fakt, że autem tym prezenterzy wjechali również do Polski. Na zamieszczonym wideo widać znak drogowy Zgorzelca i tablicę Rzeczypospolitej Polskiej. Samochód miał wtedy swoje 15 minut sławy, pojazd został poddany próbie drogowej ADAC i wypadł znacznie lepiej niż BWM i Mercedes.

Oryginalne osiągi pojazdu pozwalały na sprint od 0 do 100km/h w 6,1 sekundy, osiągając 241 km/h prędkości maksymalnej. Clarksonowi udało się jednak zarejestrować tylko 142 mil na godzinę (228 km/h) na autostradzie, ale wyczyn uznano za wystarczający biorąc pod uwagę wiek auta.

image-thumb
fot. classiccarauctions.co.uk

Według Classic Car Auctions – organizacji, która zajmie się sprzedażą unikatowego samochodu, Ford wyposażony jest w pełną historię, a szacowana cena sprzedaży to 13.000 £ – 16.000£ (ok. 70 000 zł – 90 000 zł)

 

Źródło: classiccarauctions.co.uk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *