Artykuły Foto News Poradniki

Drukowanie fotografii w domowych warunkach

W ostatnim czasie większość z nas zainteresowana jest fotografią. Mimo ogarniającej nas elektroniki przechowywanie zdjęć na dysku czy w chmurze nie do końca pozwala nam odczuwać emocje czy łatwo oglądać zdjęcia wśród rodziny czy znajomych. Często decydujemy się, aby przenosić zdjęcia na papier, co ułatwia ich późniejsze oglądanie. Ale, w jaki sposób wydrukować idealną fotografię?

 
Dla osób, dla których komputer to nadal czarna magia decydują się na wybranie usług profesjonalnych zakładów fotograficznych. Jednak własna drukarka i papier to wciąż bardziej opłacalny interes, gdy mamy dużo zdjęć do wydrukowania. Obecne rozwiązania i rozwój technologii sprawił, że zdjęcia drukowane w domowym zaciszu nie różnią się niczym od wydruków w profesjonalnych studiach fotograficznych.

Podstawowym przepisem na udany sukces jest inwestycja w odpowiednią drukarkę. Najwyższą, jakość wydruku oferują oczywiście drukarki termosublimacyjne przeznaczone wyłącznie do wydruku zdjęć. Jednak jej cena zakupu może okazać się za wysoka dla domowego budżetu. Jednak nie wszystko stracone. Dla domowego studia fotograficznego wystarczy dobrej, jakości drukarka atramentowa z przeznaczeniem do wydruku zdjęć. Często te drukarki posiadają szerszy zestaw kolorowych tuszów, dodatkowe funkcje takie jak: moduł Wi-Fi, czytnik kart pamięci, wydruk bezpośrednio z aparatu czy możliwość szybkiej edycji grafiki. Oczywiście, jakość idzie z wysoką ceną materiałów eksploatacyjnych, ale można znaleźć firmy, które oferują niskie koszty utrzymania lub wybierać zamienniki tuszy. Marka Asarto czy Tiom oferuje wysokiej, jakości druk w przystępnej cenie dzięki temu możemy cieszyć się najlepszą fotografią przez długi okres czasu. Warto wspomnieć, aby unikać drukarek laserowych do drukowania zdjęć, ponieważ szybkość wydruku stron nie jest adekwatny, z jakością wydruku.
 

 
Oprócz wyboru stosownej drukarki zapewniającej wysoki standard wydruku grafiki powinniśmy zadbać również o wybór odpowiedniego papieru, który powinien być odpowiednio gruby. Na zwykłej kartce atrament wsiąknie zbyt szybko i może się z czasem wycierać. Do wydruku fotografii stosuje się specjalny papier fotograficzny, który dostępny jest w wersji błyszczącej lub matowej warto jednak przed zakupem odpowiedniego papieru sprawdzić czy nasz model drukarki obsługuje takiej grubości papier.

Kolejnym aspektem, który zagwarantuje nam odpowiednie odwzorowanie kolorów zdjęć podczas wydruku jest ich zapis cyfrowy. Większość aparatów cyfrowych, aby zaoszczędzić miejsce na karcie pamięci zapisuje zdjęcia w formacie JPEG, który powoduje utratę szczegółów na zdjęciu. Jeśli zależy nam na zachowaniu ostrości i idealnym odwzorowaniu barw warto wybrać format TIFF jest to jeden z wielu podstawowych i uniwersalnych formatów grafiki rastrowej. Mimo, że zajmuje on o kilka MB więcej miejsca to pozwala na zapis wielu szczegółów zdjęcia i uzyskania wyższej, jakości wydruku.
 

 
Podsumowując na idealny wydruk składają się trzy ważne rzeczy: drukarka, papier fotograficzny oraz zapis zdjęć w postaci cyfrowej. Nowoczesne drukarki umożliwiają wydruk w różnych rozmiarach od 10×15 cm do formatu A4. Uważam, że czasami warto wybrać formę tradycyjnego papieru dla zachowania wspomnień niż elektroniczne rozwiązania, które jak wiemy nie zawsze są bezawaryjne i swoje wspomnienia możemy w prosty sposób utracić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *