News

Aplikacja w telefonie zamiast prawa jazdy?

Aplikacja zamiast prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ważnego OC? Tak! Do końca 2017 roku ma być zrealizowany projekt umożliwiający prowadzenie samochodu bez – kluczowych dla kierowcy – dokumentów w wersji papierowej.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wraz z Ministerstwem Cyfryzacji, jest w trakcie wprowadzania nowych przepisów, dotyczących posiadania – kluczowych dla każdego kierowcy – dokumentów, czyli: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego aktualne ubezpieczenie. Aktualnie prowadzony jest program pilotażowy w Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu, gdzie już dostępne są niektóre dokumenty w wersji elektronicznej. Dzięki informacjom zebranym podczas pilotażu, prawdopodobnie do końca roku 2017 zostanie powszechnie uruchomiona aplikacja, pozwalająca na elektroniczny dostęp do dokumentów, potwierdzających uprawnienia do prowadzenia pojazdu.

Co więcej, aby skorzystać na nowych przepisach – podczas kontroli policyjnej – nie musimy posiadać przy sobie smartfona, tabletu czy komputera z dostępem do Internetu, wystarczy klasyczny telefon komórkowy, który ma możliwość wysyłania wiadomości SMS. Dzięki bramce SMS, spokojnie podczas kontroli, można przedstawić dane potrzebne policjantom do przeprowadzenia kontroli. Oczywisty jest fakt, że nie każdy kierowca jest zobowiązany do posiadania jakiegokolwiek urządzenia umożliwiającego dostęp do powyższych dokumentów. W takiej sytuacji, policjanci przeprowadzający kontrolę, powinni mieć przy sobie urządzenie mobilne, umożliwiające sprawdzenie danych kierowcy oraz prowadzący przez niego pojazd.

fot.ministerstwo cyfryzacji

Nie są jeszcze znane szczegóły wprowadzanej aplikacji, ale prawdopodobnie, każdy z kierowców, będzie miał możliwość zalogowania się lub po weryfikacji danych będzie mógł swobodnie korzystać z możliwości posiadania w/w elektronicznych dokumentów. Aktualnie za brak posiadanych dokumentów potwierdzających dopuszczenie kierowcy i pojazdu do ruchu, grozi mandat w wysokości 50 zł za brak każdego z nich. Zatem wizja, gdy rano jadąc do pracy, przypomnimy sobie, że nie mamy przy sobie portfela z dokumentami, a zdarzy się nam kontrola policji – nie jest już tak kosztowna, gdyż aplikacja ma być powszechnie dostępna.
 
Źródło: dziennikbaltycki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *