Elektronika Internet News Recenzje

D-Link DWR-921 – Router Wi-Fi z modemem 3G/4G LTE

DWR-921 to router wyprodukowany przez firmę D-Link umożliwiający dostęp oraz współdzielenie szerokopasmowej sieci komórkowej w standardzie LTE 4G lub 3G. Takie rozwiązanie pozwala nam abyśmy mogli cieszyć się wysokiej, jakości Internetem bez potrzeby montowania dużej ilości kabli. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby zapewniać nieprzerwany dostęp do Internetu, ale czy tak naprawdę jest?
 

  1. ROZPAKOWYWANIE:

 
Router dostajemy w estetycznym kartonowym pudełku. Po zdjęciu kartonu z graficznymi nadrukami naszym oczom ukazuje się białe, twarde pudełko. W środku znajdziemy instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną oraz instrukcję szybkiego podłączenia. To wszystko znajduje się w maleńkiej kartonowej teczce. Środek pudełka został podzielony na dwie części w pierwszej znajdziemy samo urządzenie, a w drugim pod pokrywą skrywa się zasilacz, dwie anteny oraz kabel RJ-45.
 

fot. Jakub Schulz

 
fot. Jakub Schulz

 

  1. SPECYFIKACJA:

 
– Interfejsy urządzenia: 4 x port LAN – Ethernet 10/100, port sieci WAN (RJ-45), 2 x odłączana antena LTE 4g / 3G,
 
– Szybkość przesyłania danych: maksymalnie do 300 Mb/s w sieci 802.11n, wysyłanie danach do sieci LTE 50 Mb/s, pobieranie danych z sieci LTE 100 Mb/s,
 
– Standardy: 802.11n (zgodność ze standardami b/g), 802.3, 802.3u
 
– Pasmo UMTS/HSDPA/HSUPA: 900/2100 MHz, klasa zasilania 3,
 
– Pasmo LTE: 900/1800/2600/800 MHz
 
– Zabezpieczenia sieci bezprzewodowej: 64/128 – bitowe szyfrowanie WEB, WPA i WPA2,
 
– Zapora sieciowa: Translacja adresów sieciowych NAT, filtrowanie pakietów na podstawie inspekcji stanu SPI,
 
– Sieć VPN: przepuszczanie pakietów sieci VPN L2TP/PPTP/IPSEC,
 
– Kontrolki stanu: WAN, LAN, WLAN, LTE 4G, 3G, SMS, Sygnał,
 
– Wymiary: 190 x 111,5 x 23,5 mm,
 
– Waga: 500g,
 
– Temperatura pracy: 0°C – 40°C
 
– Wilgotność powietrza: 10% – 90%,
 
– Certyfikaty: CE, Wi-Fi Certifed
 

  1. OBUDOWA:

 
Obudowa została wykonana z wysokiej, jakości plastiku, który jest odporny na zadrapania. Niestety czarny plastik na górze urządzenia jest błyszczący i bardzo łatwo zbiera kurz. Front urządzenia utrzymany w białej kolorystyce jest estetyczny i czytelny. Zielone diody powiadomień dobrze współgrają z całością. Na tyle znajdziemy dwa gniazda na anteny, 4 porty LAN oraz jeden WAN, przycisk zasilający oraz gniazdo zasilania, wejście na karty SIM.
 

fot. Jakub Schulz

 
fot. Jakub Schulz

 
fot. Jakub Schulz

 

  1. FUNCKJE, PANEL KONFIGURACYJNY:

 
Urządzenie pozwala na współdzielenie szerokopasmowej sieci komórkowej LTE 4G/3G. Po podłączeniu dostajemy możliwość, aby przesyłać dane, strumieniować materiały multimedialne oraz wysyłać wiadomości SMS. Aby wszystko odbyło się bez większych komplikacji wystarczy umieścić kartę SIM/USIM w gnieździe. Warto wcześniej zdjąć w niej blokadę na Kod PIN lub wpisać go we właściwym polu po zalogowaniu się do panelu konfiguracyjnego. Jeżeli w domu mamy komputery nieposiadające bezprzewodowej karty sieciowej podłączymy je za pomocą kabla RJ-45 do jednego z czterech portów LAN. Funkcja obsługi sieci LTE 4G oraz 3G pozwala na to, aby router automatycznie przełączał się na sieć 3G w momencie, gdy LTE zawodzi swoim słabym sygnałem.
 

fot. Jakub Schulz

 
Dodatkowa opcja połączenia z siecią WAN xDSL/FTTH przez kabel Ethernet pozwala cieszyć się stałym, nieprzerwanym dostępem do Internetu nawet w przypadku, gdy sieć komórkowa ulegnie awarii. Szybki przesył danych umożliwia komfortowe przeglądanie stron oraz na strumieniowanie muzyki i filmów bez potrzeby ich buforowania. Oczywiście wszystko uzależnione jest od siły sygnału sieci komórkowej w naszej lokalizacji. Podwójna zapora sieciowa pozwala zapobiegać atakom z Internetu, a odpowiednie możliwości szyfrowania sieci Wi-Fi dodatkowo zwiększa nasze bezpieczeństwo. Dzięki możliwości konfiguracji hasła i nazwy rozgłoszeniowej bezprzewodowej sieci (z możliwością ukrycia SSID) możemy w pełni cieszyć się współdzieleniem Internetu pomiędzy użytkownikami bez obawy, że ktoś obcy podłączy się do naszego DWR-921.
 
fot. Jakub Schulz

 
Łatwa i prosta konfiguracja to dodatkowy atut tego urządzenia. W dowolnym miejscu możemy podłączyć router do sieci i w sumie to wszystko. Wcześniej warto jednak zmienić sobie hasło do Wi-Fi, aby było łatwe do zapamiętania. Wbudowany modem 3G/ 4G LTE umożliwia zamontowanie DWR-921 w autobusach, pociągach czy łodziach, aby pasażerowie mieli swobodny dostęp do Internetu.
 
fot. Jakub Schulz

 

  1. PODSUMOWANIE:

 
Wspomnę, że router kupiłem na użytek własny, aby móc cieszyć się Internetem bez potrzeby ciągnięcia dużej ilości kabli po domu. Samo rozwiązanie sprawdza się idealnie, a wyjeżdżając na wakacje nie miałem problemu, aby wziąć router do torby, a po dotarciu na miejsce po prostu podłączyć go do gniazdka elektrycznego. Wszystkie ustawienia zawsze zostały zapisane, a hasło nie zmieniało się. Jedynym minusem wynikającym też z lokalizacji, w której mieszkam to zasięg sieci. Router mimo dwóch anten średnio radził sobie z połączeniem do Internetu. W miastach oraz miejscach gdzie zasięg sieci komórkowej był średni urządzenie radziło sobie świetnie. Prostota konfiguracji i połączenia do dobre udogodnienie. Na minus zasługuje niestety błyszcząca pokrywa, która praktycznie zawsze pokryta jest odrobiną kurzu, co dla niektórych może być utrudnieniem. Porty LAN można wykorzystać do podłączenia innych komputerów lub drukarki sieciowej. Urządzenie nabędziemy w cenie od 379 zł i jak na tę półkę cenową router wart jest swojej ceny. Przy odpowiedniej sile zasięgu wybranej przez nas sieci komórkowej możemy być pewni, że urządzenie będzie odznaczać się bezawaryjną pracą przez długi okres czasu.
 

fot. Jakub Schulz

 
Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *