Co kryje karta gwarancyjna telefonów Huawei?

Huawei

Przepisy gwarancyjne firmy Huawei w produktach mobilnych jest bardzo podobne do rynkowej konkurencji. Jednak Chińczycy postanowili wyróżnić swoją kartę gwarancyjną, dodając w niej coś od siebie. Jesteście ciekawi co to takiego?
 
Huawei tak samo jak konkurencja już na początku wyraźnie określa, że urządzenia objęte gwarancją będą działać prawidłowo pod warunkiem prawidłowego korzystania z instrukcji obsługi. Takie zapisy rozpoczynają niemalże wszystkie dokumenty gwarancyjne, z którymi dotychczas mogliście się spotkać.

„Huawei Polska gwarantuje sprawne działanie urządzenia, na którą została wydana niniejsza karta gwarancyjna pod warunkiem korzystania z niego zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi”.

Abyśmy mogli otrzymać wsparcie gwarancyjne, najpierw powinniśmy pamiętać, że nasza karta powinna zostać wypełniona prawidłowo przez sprzedawcę. Dlatego pamiętajmy, aby reseller wypełnił nam kartę w przeciwnym wypadku możemy mieć problemy w uzyskaniu wsparcia. W dzisiejszych czasach w przypadku posiadania dowodu zakupu z widocznym numerem imei, serwis producenta raczej nie robi problemów idąc na rękę klientowi końcowemu. Jednak mimo wszystko warto przypilnować kwestii wypełnienia karty.

„Gwarancja obejmuje urządzenia zaopatrzone w poprawnie wypełnioną kartę gwarancyjną. Kartę gwarancyjną uznaje się za ważną, jeżeli ma czytelny podpis i stempel sprzedawcy, czytelnie wypełnione rubryki zawierające oznaczenie urządzenia i jego numery seryjne, datę sprzedaży bez mian i skreśleń”.

Czas wsparcia od Chińczyków w tym przypadku nie różni się zbytnio od konkurencji. Mamy tutaj zapewnienie podobne jak u Samsunga, oprócz baterii, gdzie Huawei wyraźnie wskazuje na okres 6 miesięcy. Jednak pamiętajmy, że w przypadku telefonów Unibody zapis dotyczący ochrony baterii może się różnić, jest to kwestia weryfikacji i przeczytania przez nas dokumentów jakie posiadamy przy swoim smartfonie.

14 dni gwarancja / fot.PrawoEcommerce.pl

Określenie 14 dni wśród producentów jest dość popularne. Huawei również deklaruje usunięcie wady w terminie 14 dni kalendarzowych. Wskazuje na to punkt 4 karty gwarancyjnej, którą z pewnością znajdziecie w pudełkach swoich urządzeń.

Czy Huawei przyznaje nam jakieś prawa wynikające z karty gwarancyjnej?

Producent w przeciwieństwie do Samsunga wyraźnie zaznacza, że użytkownikowi przysługuje prawo do wymiany produktu na Nowy wolny od wad w momencie, kiedy wykonanie naprawy nie było możliwe w terminie 14 dni kalendarzowych od daty otrzymania urządzenia. Równie dobrze serwis może stwierdzić, że urządzenie jest po prostu nienaprawialne wystawiając nam specjalny dokument, który upoważni nas do wymiany sprzętu u sprzedawcy. Jest jeszcze trzecia opcja, która w tym konkretnym punkcie różni się od niektórych konkurentów, w tym od Samsunga.

www.prawokonsumenckie.pl

W karcie gwarancyjnej Samsunga, aby uzyskać wymianę trzeba było mieć telefon po 3 naprawach elektromechanicznych (wymiana podzespołów), natomiast firma Huawei upoważania klienta do wymiany w momencie kiedy w okresie gwarancji dokonano trzech napraw, zakwalifikowanych jako naprawy gwarancyjne, a sprzęt nadal wykazuje usterki. Taki zapis oznacza, że również naprawy w postaci aktualizacji oprogramowania nie mogą zostać odrzucone, ponieważ jest to naprawa i jest wykonywana w ramach gwarancji.

Producent nie ponosi odpowiedzialności za…

Chiński „łałej” wiedział jak zabezpieczyć się przed nietypowymi żądaniami klientów lub szukaniem tzw. dziury w całym. Producent nie ponosi odpowiedzialności za wiele kwestii między innymi za: kompatybilność sprzętu z posiadanym przez Kupującego i zainstalowanym przez niego oprogramowaniem, za pozostawienie w telefonie różnych dodatków, czyli karty pamięci czy karty sim oraz innych dodatków nie będących częścią zestawu, za utratę danych lub zainstalowanego oprogramowania.

Kopia zapasowa

Warto pamiętać przed oddaniem telefonu do serwisu o wykonaniu kopii zapasowej. Możemy to zrobić w prosty sposób, poprzez podłączenie telefonu do komputera lub synchronizacji danych w chmurze Google. Ta czynność jest niezwykle ważna, ponieważ utrata danych jest nieodwracalna (na rynku są firmy zajmujące się takim odzyskiwaniem) i łatwo możemy stracić ważne dane, które znajdują się w naszym „małym komputerze”.

Niektóre przepisy pozostają bez zmian

Wiele przepisów w karcie producenta nie różni się niczym od konkurencyjnych, dlatego czytając kartę gwarancyjną różnych producentów możecie mieć wrażenie, że już widzieliście takie zapisy. To wszystko wynika z przepisów określonych w art. 577 § 1 i 5771 Kodeksu cywilnego, które określają niektóre punkty w karcie gwarancyjnej.

„Z wyjątkiem warunków gwarancyjnych przedstawionych powyżej, Firma Huawei Polska w zakresie przewidzianym przez prawo, nie ponosi innej odpowiedzialności dotyczącej Produktu oraz jego użytkowania. Gwarancja nie daje Użytkownikowi prawa do domagania się zwrotu utraconych zysków, odszkodowania za niedogodności wynikające z użytkowania lub niemożności użytkowania Produktu”.

Pamiętajcie również, że jeśli gwarancja nie określa konkretnych kwestii, to tutaj zawsze będziemy stosować k.c. W przypadku problemów z interpretacją lub samym gwarantem zalecam odwołanie się do różnych instytucji zajmujących się pilnowaniem praw konsumenta (UOKIK, Państwowa inspekcja handlowa).

„Niniejsza gwarancja na sprzedany towar konsumpcyjny nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z przepisów o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej”.

Każdy dokument gwarancyjny powinien nam przypominać, że mamy możliwości reklamowania urządzenia nie tylko z gwarancji, ale również z tytułu rękojmi, czyli odpowiedzialności sprzedawcy zgodnego z paragonem.

prawo.egospodarka.pl

Oznacza to również, że po mimo reklamowania urządzenia z gwarancji w późniejszym etapie mamy możliwość złożenia kolejnych reklamacji do sprzedawcy zmieniając tym samym odpowiedzialność naszych roszczeń z gwaranta na resellera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj