News Operatorzy

Atak hakerów na serwery Netii

Dnia 7 lipca 2016 roku po południu doszło do ataku hakerskiego na serwery Netii. Wskutek tego strona polskiego dostawcy nie działała przez kilka godzin. Za włamanie prawdopodobnie odpowiedzialna była ukraińska grupa nacjonalistyczna. Wykradzione zostały dane klientów, którzy kontaktowali się z przedstawicielami firmy.

 

Cyberprzestępcy udostępnili olbrzymią ilość danych (mówi się o kilkunastu gigabajtach), w skład których wchodzą dane kontaktowe osób chcących zostać klientami Netii. Wyciekły imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery rachunków bankowych, numery telefonów oraz adresy e-mail. Wykradziono dane nawet sprzed kilku lat.

https://twitter.com/josephfcox/status/751069536338714624?ref_src=twsrc^tfw

Profil rzekomych włamywaczy na Twitterze został już zablokowany, jednak pozostały screenshoty, które rozeszły się po internecie. Redakcja Zaufanej Trzeciej Strony dotarła do udostępnionych danych. Według dostępnych informacji pobranie plików z bazy SQL nastąpiło już 1 lipca. Zagadką może być fakt, że na dzień przed datą pobrania plików doszło do awarii instalacji przeciwpożarowej w serwerowni Netii.

fot. ZaufanaTrzeciaStrona
fot. ZaufanaTrzeciaStrona
fot. ZaufanaTrzeciaStrona
fot. ZaufanaTrzeciaStrona

Klienci Netii długo musieli czekać na oficjalne stanowisko przedstawicieli firmy. Przez kilka godzin była mowa o pracach konserwacyjnych, następnie w pierwszym oficjalnym komunikacie atak hakerski został potwierdzony. O 9:30 dnia dzisiejszego wydano następny komunikat. Potwierdzone zostało także, że doszło do kradzieży danych klientów.

 

„7 lipca 2016 roku około południa strona internetowa netia.pl została zaatakowana przez hakerów. Hasła i loginy dostępu do NetiaOnline są bezpieczne, dlatego nie ma konieczności żadnych działań ze strony klientów.

Wszystkie serwisy obsługi klienta Netii działają prawidłowo. Eksperci analizują przebieg ataku. Podjęte aktywności pozwoliły zminimalizować skutki działań wymierzonych w firmę. We współpracy z wiodącymi na rynku specjalistami z zakresu cyberbezpieczeństwa niezwłocznie wzmocniliśmy ochronę naszych zasobów sieciowych.

Niemniej w wyniku ataku hakerzy dostali się do stron zawierających dane osób zgłaszających poprzez formularz chęć kontaktu ze strony Netii. Są to często fragmentaryczne wpisy, zawierające głównie numery telefonów kontaktowych.

Dodatkowo włamujący się na stronę uzyskali dostęp do danych z formularza umów zawieranych drogą elektroniczną, poprzez stronę internetową Netii. Netia pragnie zachować najdalej idącą ostrożność, dlatego wszyscy klienci, których może dotyczyć potencjalny wyciek, zostaną powiadomieni. Dotyczy to niewielkiej części abonentów firmy.

Sytuacja została ustabilizowana. Dane klientów oraz firm współpracujących są zabezpieczone przez ekspertów Netii, których wspomaga dodatkowy, wysoko wykwalifikowany, zewnętrzny zespół doradczy.

O dalszych szczegółach będziemy informowali na bieżąco wraz z postępem naszej kontroli.”

Miejmy nadzieję, że skutki ataku nie będą dalekosiężne. Takie dane kontaktowe są jednak bardzo cenne dla cyberprzestępców. Liczymy na to, że problem zostanie jak najszybciej rozwiązany. Wszystkim klientom Netii polecamy kontakt z przedstawicielami firmy w celu uzyskania dokładnych informacji oraz sprawdzenia, czy dane są bezpieczne.


Netia na Facebooku | tel: 801 802 803


3 KOMENTARZE

  1. No to już wiem dlaczego dostałem sms’a od netii z informacja o nieautoryzowanym dostępie do mojego numeru i dlaczego teraz masowo dostaje ofertę kredytu bez dowodu itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *