Elektronika Komputery News

AMD prezentuje nowe procesory i karty graficzne

AMD, podczas swojej konferencji na targach Computex 2016, zaprezentowało swoje nowe produkty. Są to karty graficzne z serii Radeon RX, siódma już generacja procesorów APU – „Bristol Ridge” oraz tajemniczy układ ZEN, który trafi do płyt głównych z podstawką AM4.

AMD APU – Bristol Ridge

O godzinie 4:00 czasu polskiego AMD rozpoczęło swoją konferencję. Oficjalnie zaprezentowane zostały procesory APU (Accelerated Processing Unit – układ scalony łączący w sobie centralny procesor i procesor graficzny) z nowej generacji.

fot. AMD
fot. AMD

Sama specyfikacja platformy jest zbliżona do poprzedniej generacji. Znalazły się jednak nowe rozwiązania, jak chociażby dodatkowy kontroler pamięci z obsługą DDR4. AMD skupiło się na dopracowaniu technologii i zwiększeniu efektywności zarządzania energią.

fot. AMD
fot. AMD

Zanotowano także oczywiście wzrost wydajności. Średnio jest to zaledwie około 7% względem poprzedniej architektury, lecz w grach różnica wzrasta do nawet 35%. W przypadku oszczędności energii otrzymano 10% mniejszy pobór prądu względem Carrizo (procesor poprzedniej generacji z tej serii, zaprezentowanej w 2015 roku).

AMD przygotowało swoje nowe APU do walki o rynek urządzeń mobilnych – ultrabooków, urządzeń hybrydowych i komputerów All-In-One. Oby w układach znalazły się wydajne zintegrowane karty graficzne.

Radeon RX 480

Bardzo ciekawym punktem konferencji była prezentacja jednej z nowych kart graficznych – Radeona RX 480. Bazuje ona na 14 nanometrowym GPU (Graphics Processing Unitgłównej jednostce obliczeniowej, znajdującej się w kartach graficznych) wykonanym w architekturze pod nazwą Polaris 10. Wydajnościowo ma plasować się pomiędzy mocnymi kartami Nvidii – GTX 970 i GTX 980, co w połączeniu z niską ceną niemal na pewno wstrząśnie rynkiem kart. Połączenie dwóch Radeonów technologią Explicit Multiadapter ma pozwolić nawet na wyprzedzenie GTX 1080.

fot. AMD
fot. AMD

Karta ma kosztować jedynie 199 dolarów za wersję z 4 GB pamięci i 229 dolarów za wersję z 8 GB. Patrząc na obecne ceny produktów konkurencji są to śmieszne pieniądze. Dodajmy do tego obsługę VR – bo oprócz wydajności w grach Radeon ma także zapewnić komfortową zabawę w wirtualnej rzeczywistości oraz pobór mocy na poziomie 150 W. Karta ma trafić do sprzedaży 29 czerwca.

fot. AMD
fot. AMD

Trzymam mocno kciuki za nowy produkt AMD, oby w benchmarkach wyglądał tak samo dobrze jak na slajdach podczas prezentacji.

AMD ZEN

fot. AMD
fot. AMD

Informacje o nowym procesorze o nazwie kodowej „ZEN” pojawiały się już przez cały maj, teraz zaprezentowano go oficjalnie. Ma on posiadać 8 rdzeni i 16 wątków i być o 40% wydajniejszy od swoich poprzedników (prawdopodobnie modelów z serii FX). Trafi on nie tylko do komputerów PC, ale także do serwerów i laptopów. Nie znamy niestety ceny i daty oficjalnej premiery nowego układu.

fot. AMD
fot. AMD

Podsumowanie

AMD kontynuuje swoją serię układów APU, wyciskając z niej wszystkie soki i dopracowując pod kątem oszczędności energii. Prezentuje bardzo tanią i (oby miało to potwierdzenie w benchmarkach) wydajną kartę graficzną. Intryguje także nowym procesorem ZEN, który miejmy nadzieję, nie powtórzy słabych wyników FX-a. Pozostaje czekać na oficjalne premiery produktów, testy wydajności i ceny w Polsce. Wyczekuję przede wszystkim wyników Radeona RX 480, który, jeśli znajdzie się pomiędzy GTX 970 i 980, jest wręcz skazany na sukces.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *