News

Wymiana szybki w smartfonach ułatwia recykling

Dbanie o środowisko powinno leżeć w gestii każdego. Niestety nie zawsze to jest możliwe, aby zadbać o tak drobne szczegół, jak segregacja śmieci, odpadów. Czasami wystarczą decyzje, które są nie tylko tańsze, ale również dobre dla wszystkich w tym środowiska. Mowa tutaj o wymianie szybki w smartfonach bez utylizacji całego wyświetlacza. Wyrzucane jest jedynie uszkodzone szkło.

Z roku na rok nie jesteśmy pewni obecnych czasów. Pandemia koronawirusa spowodowała, że będzie jeszcze bardziej niepewnie. Powodem tego wszystkiego jest wiele czynników, między innymi szalejąca inflacja wywołana wirusem, chociaż nie tylko. Coraz częściej słyszymy, że na rynku jest również mniej surowców, co znacząco podbija ceny. Gdyby tego było mało, przy zużytych produktach wszyscy muszą pamiętać o prawidłowej segregacji odpadów, ponieważ wymaga od nas tego prawo i w pewnym sensie środowisko. Sprawę z tego faktu powinni zdawać sobie wszyscy, głównie przedsiębiorcy produkujący znacznie większe odpady. Wiedzą o tym bardzo dobrze serwisy telefonów komórkowych, które zamiast wymiany wyświetlacza zdecydowanie bardziej wolą wymienić szybkę. Szkło łatwiej zutylizować niż ekran.

Wymiana szybki w telefonach to same korzyści

Segregacja śmieci obowiązuje wszystkich. Mówimy tutaj nie tylko o dużych korporacjach, przedsiębiorstwach, fabrykach, ale również i zwykłych obywateli. W przypadku większości firm utylizacja śmieci uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju odpadów produkowanych w trakcie prowadzenia działalności. Serwisy telefonów mają przeróżne odpady. Wśród nich oprócz ogólnych śmieci (również posegregowanych) pojawia się utylizacja różnego rodzaju elektroniki lub części telefonów. Do tego typu podzespołów zaliczają się ekrany, których wbrew pozorom nie musimy od razu wyrzucać. Po uszkodzeniu smartfona warto zweryfikować, czy telefon da się naprawić bez potrzeby wymiany całego modułu wyświetlacza. Bardzo często do naprawy ekranu wystarczy wymiana szybki. Ten proces jest nie tylko możliwy, ale również bardzo opłacalny dla wszystkich stron. Wymiana szybki iPhone 13 Pro nie musi skutkować utylizacją drogiego ekranu. Do segregacji pozostanie jedynie sama szybka, czyli zwykłe szkło. Przy takim działaniu naprawiane urządzenie zachowuje oryginalny wyświetlacz, zmniejszając ilość „złomu” do wywalenia. Wielu klientów zdaje sobie z tego sprawę, że proces wymiany szybki jest bardzo opłacalny. Chodzi oczywiście o koszty usługi, które faktycznie przy wymianie samego szkła są mniejsze, niż przy wymianie pełnego modułu wyświetlacza.

Oczywiście nie zawsze możemy wymienić tylko sam digitizer. W sytuacji jakiegokolwiek uszkodzenia wyświetlacz z pękniętą szybką serwis telefonów Samsung będzie musiał wymienić cały moduł. Będzie się to wiązać z utylizacją części zgodnie z polskim prawem. Przedsiębiorcy wiedzą o tym, składując zużyte części w odpowiednich kontenerze do zbiorczej utylizacji. Zdarzają się przypadki, gdzie klienci wraz z naprawionym telefon życzą sobie zwrot uszkodzonej części. Wiąże się to z utylizacją złomu po stronie klienta (również zgodnie z polskim prawem), co naprawdę potrafi być bardzo uciążliwe. Wbrew pozorom oprócz korzyści dla klientów i przedsiębiorców zyskuje również środowisko, które w czasach postępu bywa zapominane.

Czy uszkodzony wyświetlacz może się jeszcze przydać?

W 99% jest to część, którą możemy swobodnie przekazać do utylizacji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ekran mają dodatkowe części. Jest to oczywiście zależne od rodzaju części oraz samego urządzenia. Przykładem są tutaj telefony firmy Samsung, które w serwisie producenta mają wymieniane moduły połączone z ramką oraz baterią. W naszej branży mieliśmy już różne sytuacje. Zdarzyło się nam, że klient przyszedł po 2 dniach od zakupu ze stłuczoną szybką lub uszkodzonym mechanicznie wyświetlaczem. Przy wymianie całego modułu z wymianą baterii w starej części można (a nawet powinno) oddzielić akumulator i wykorzystać go do innych napraw. Bateria, która była tylko dwa dni w „czynnym użytku” to marnotrawienie zasobów i niepotrzebne zaśmiecanie środowiska.

Musimy pamiętać, że wszystko zależy od części. Nie wszystkie naprawy przeprowadzane są tylko i wyłącznie na pełnych modułach. Niektóre podzespoły mają ramkę i ekran bez dodatkowo umieszczonej baterii. Jest to kwestia dostępności konkretnych części na rynku. Jest to oczywiście duża loteria sytuacji, bo nie sposób przewidzieć, kiedy do serwisu telefonów Samsung zawita, klient z uszkodzeniem wyświetlacza po dwóch dniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *