Aktualizacje News

Wiele smartfonów przez firmę Qualcomm nie otrzyma Nougata 7.0

Wielu posiadaczy nowoczesnych smartfonów z niecierpliwością wypatruje aktualizacji dla swoich urządzeń. Niestesty firma Qualcomm może rozwiać nasze nadzieję, a wszystko to przez starsze układy SoC Snapdragon, które nie otrzymają nowych sterowników graficznych.

 

Aktualizacja oprogramowania to proces, którego nie możemy odkładać. Wcześniej, czy później i tak trafi na nasze urządzenia. W przypadku urządzeń mobilnych bardzo często fani Androida wyczekują tylko na jego najnowsze wersje oczekując w zmian poprawy wielu błędów. Nie tak dawno Google zaprezentowało i udostępniło na pierwsze urządzenia z linii nexus Androida 7.0 Nougat (wcześniej okrzyknięty też nazwą Nutella), który zapowiada się nam bardzo dobrze. Niestety nie każdemu będzie dane go poznać bliżej ze względu na procesor jaki posiada. Ekipa LabTooFeR ma smutne wieści dla wielu użytkowników popularnych układów SoC Snapdragon 800 i 801 (jak również Snapdragon 200, 208, 210, 212, 400, 410, 412, 600, 615). Dlaczego? Firma Qualcomm nie zamierza udostępnić nowych sterowników graficznych. Przykładowe telefony, które nie otrzymają Nougata 7.0 to Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z3 Samsung Galaxy Note 3, LG Nexus 5, Motorola Moto X 2nd. Gen, HTC One M8, LG G3, OnePlus One i Xiaomi Mi4.

fot.twitter
fot.twitter

Obserwując historie aktualizacji Androida dotychczas nie mieliśmy takiej sytuacji na rynku, więc na pewno jest to duże zaskoczenie.

Mamy pierwsze dowody

Powyższą teorię potwierdzają ostatnie niepokojące informacje od producentów. Firma Sony podała ostatnio do sieci dość skromną listę smartfonów, które na pewno otrzymają Nougata.

 • Xperia Z3+,
 • Xperia Z4 Tablet,
 • Xperia Z5,
 • Xperia Z5 Compact,
 • Xperia Z5 Premium,
 • Xperia X,
 • Xperia XA,
 • Xperia XA Ultra,
 • Xperia X Performance.
 •  

  Na liście oprócz wszystkich „iksów” i kilku „zetek” zabrakło jednak parę nowych pozycji, które w zasadzie są stosunkowo nowe. Mnie osobiście zdziwił brak popularnej w Polsce Xperii Z3, która faktyczne pracuje pod Snapdragon 801. W przypadku aktualizacji nawet sam Google pominął dość świeży telefon z linii Nexus 5 ze Snapdragon 800. Warto zwrócić uwagę na urządzenia innych producentów ze wspomnianymi wyżej procesorami, które najprawdopodobniej nie dostaną Androida 7.0.

  Nougat zawędruje do…

  Nie możemy powiedzieć, że firma Qualcomm zapomniała o wszystkich klientach. Wśród tych szczęśliwców, którym winna być dana aktualizacja znajdują się posiadacze układów Snapdragon 415, 430, 435, 616, 617, 625, 650, 652, 805, 808, 810, 820, 821. Oczywiście wszystkie powyższe informacje mogą się zmienić, co jest zależne od firmy Qualcomm, która być może postara się o wypuszczenie na rynek nowych sterowników graficznych. Co wtedy zrobią producenci i operatorzy? Tego możemy się już tylko domyślać.

  Źródło: LlabTooFeR

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *